8 lutego 2016, godz. 18.30

W poniedziałek, 8 lutego 2016 r. o godz. 18.30, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu serdecznie zaprasza członków-przyjaciół TPS na kolejne spotkanie z cyklu Teatr przy Stole. Współczesny dramat Felixa Mitterera „Syberia”, w przekładzie Karoliny Bikont, czytać będzie aktor Teatru Wybrzeże Krzysztof Gordon. Opiekę artystyczną nad spektaklem sprawuje Małgorzata Jarmułowicz.

Wstęp wolny!
Zapraszamy.

teatr przy stole lutyO autorze i sztuce

Felix Mitterer, urodzony w 1948 w Achenkirch w Tyrolu, austriacki pisarz i aktor, autor dramatów, scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych, opowiadań oraz książki dla dzieci.

W dzieciństwie został adoptowany przez parę robotników rolnych. Już jako siedmiolatek musiał pracować: pomagał w gospodarstwie, w wakacje pracował w Kirchbergu w piekarni i w sklepie spożywczym. Zaczął pisać, jak twierdzi, mając dwanaście lat. Jego teksty publikowane były w gazetach i czasopismach od początku lat siedemdziesiątych. Przełomowy okazał się rok 1977, gdy ukazała się pierwsza książka Mitterera „Superhenne Hanna”, w teatrze Volksbühne w Innsbrucku odbyła się prapremiera dramatu „Kein Platz für Idioten” (Głupkom wstęp wzbroniony), w którym sam autor wystąpił w roli upośledzonego chłopca, a telewizja austriacka nakręciła film według scenariusza „Schiessen” (Strzelanie), w którym autor zagrał sam siebie. Po tym wielokrotnym debiucie Mitterer postanowił zrezygnować z pracy w urzędzie celnym w Innsbrucku i poświecić się pisaniu. Jeszcze w tym samym roku otrzymał stypendium Ministerstwa Nauki i Sztuki dla dramatopisarzy. W tym czasie ożenił się z malarką Chryseldis Hofer, w 1980 roku przyszła na świat ich córka Anna. Od 1995 roku pisarz mieszka w Irlandii.

Jest laureatem wielu nagród, między innymi: Nagrody Wydawniczej Ministerstwa Nauki i Sztuki (1981, 1988, 1990, 1994), Nagrody Ministerstwa Nauki i Sztuki za twórczość telewizyjną (1984), Nagrody Ministerstwa Oświaty za twórczość telewizyjną (1987), Styryjskiej Nagrody im. Petera Roseggera (1987), Nagrody Artystycznej Tyrolu (1988), Tele-Star – nagrody niemieckich stacji ARD i ZDF za twórczość telewizyjną (1990), Nagrody Ministerstwa Nauki i Sztuki za twórczość literacką (1991), Prix Italia za słuchowisko radiowe Die Beichte („Spowiedź”, 2004).

Mitterer jest w Austrii uważany za przedstawiciela dramatu ludowego. Nawiązuje do tradycji teatru plebejskiego, stylizując język postaci na żargon środowiskowy. Bohaterami jego dramatów są ludzie zepchnięci na margines życia: starzy, chorzy, niepełnosprawni, upośledzeni psychicznie, a także homoseksualiści, Żydzi i więźniowie. Pisarz stawia czoło uprzedzeniom, demaskuje brak tolerancji, dekonstruuje mity.

W „Syberii” Mitterer, podobnie jak w całej swojej ostrej twórczości, sięga po tematy drażliwe, opowiada o samotności starego człowieka. Bohater dramatu spędzając swoje ostatnie dni w domu starców, porównuje to miejsce do oddalonej od ludzi Syberii, gdzie był wywieziony podczas wojny.

(opracowano na podstawie: www.encyklopediateatru.pl/http://adit.art.pl/autorzy/mitterer-felixhttp://adit.art.pl/sztuki/syberia).

Fragmenty sztuki Felixa Mitterera „Syberia” w przekładzie Karoliny Bikont, czytane w Teatrze przy Stole, pochodzą z tomu „Teatr zaangażowany. Antologia współczesnej dramaturgii austriackiej” (wydawnictwo ADiT, 2002) i są prezentowane dzięki zgodzie autora oraz wydawnictwa ADiT.
Serdecznie dziękujemy!

adit latin OK:head:

Więcej na temat wydawnictwa: http://adit.art.pl/: