10 czerwca, godz. 18.30

W cyklu Teatr przy Stole, w poniedziałek 10 czerwca o godz. 18.30 zaprezentujemy sztukę austriackiego dramatopisarza Stefana Vögla.
Szach mat” to komedia, w której rezolutna pomoc domowa nieoczekiwanie wywraca do góry nogami świat dwóch emerytów. Tekst, w przekładzie Izabeli Rozhin, przeczytają aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Elżbieta Goetel-Dąbkowska, Piotr Łukawski, Andrzej Nowiński i Krzysztof Gordon. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon.
Czerwcowy spektakl Teatru przy Stole jest wydarzeniem towarzyszącym obchodom Sopockich Dni Seniora. Czytanie sztuki poprzedzi słodki wstęp oraz przedmowa teatrologa, opiekuna artystycznego projektu – profesor Małgorzaty Jarmułowicz.

Wstęp wolny

Zapraszamy

 

 

 „Szach mat”
Fred ma okropny charakter, ale dobre serce. Po śmierci żony ten weteran wojenny i admirator Churchilla próbuje się zorganizować życiowo. We wtorki gra z Walterem w szachy, we środy łaskawie przyjmuje wizyty syna. Syn postanawia załatwić ojcu siłę sprzątającą, ale wkrótce każda nowa pomoc odchodzi we łzach. Zatrudnienie rezolutnej Rosalindy wprowadza w życie emerytów spore zamieszanie. Wkrótce mieszkanie lśni, butelki po whisky znikają, niestety idylla nie trwa długo. Po 37 latach Fred po raz pierwszy przegrywa partię szachów z Walterem z winy oczywiście Rosalindy co wywołuje zamieszanie na skalę kolejnej wojny światowej. Zdrajczyni musi natychmiast opuścić lokal Freda. Czy dojdzie do negocjacji pokojowych i czy w ogóle ta partia jest do uratowania?

 

Stefan Vögel – austriacki dramatopisarz urodzony  w 1969 r. Dorastał w alpejskiej wiosce liczącej 200 mieszkańców, położonej w regionie Vorarlberg.
Wkrótce po studiach informatyki i ekonomii w Zurychu poświęcił się całkowicie twórczości scenicznej. Od 1993 r. jest niezależnym autorem oraz aktorem. Pierwsze sukcesy świętował jako autor kabaretu w gwarze Vorarlbergu pt. Grüß Gott in Voradelberg, który to kabaret – w licznych kontynuacjach – stał się jednym z najbardziej popularnych przedstawień scenicznych w regionie i wraz z następnym utworem Schaffa, schaffa Hüsle baua doczekał się ponad 120 przedstawień z publicznością liczącą ponad 60 000 widzów.
W wiedeńskim Theater in der Josefstadt w roku 2012 wystawiona została ciesząca się poważaniem i popularnością sztuka S. Vogla Altweiberfrühling. W Polsce wielki sukces odniosła Carmen. Bella Donna wystawiona w 2013 r. w Teatrze Bagatela w Krakowie.

Stefan Vögel cieszy się renomą jako autor książek, sztuk teatralnych oraz scenariuszy. Jego sztuki Eine gute Partie (Szach mat), Global Player, Süßer die Glocken (Biały puch) oraz Die süßesten Früchte (Najsłodsze owoce) zdobyły niebagatelny rozgłos na niemieckich scenach i były inscenizowane w Stuttgarcie, Wiedniu, Hamburgu, Berlinie, Frankfurcie, Dreźnie, Düsseldorfie i Bregencji. 2018 rok przyniósł autorowi kolejny wielki sukces: jego komedia Arthur & Claire została nie tylko wystawiona w teatrze Münchner Tournee, ale także zekranizowana w reżyserii Miguela Alexandre.
Wraz z żoną i dwojgiem dzieci mieszka w Mauren w Liechtensteinie.

 

 

Izabella Elwira Rozhin – autorka przekładów wielu sztuk dramatopisarzy niemieckich i austriackich m.in. prezentowanych w Teatrze przy Stole – Feliksa Mitterera czy Daniela Kehlmana.
Uczyła się w szkołach berlińskich. Po ukończeniu studiów pracowała jako kierownik literacki w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie. Potem jako nauczyciel języka niemieckiego w szkołach średnich i kierownik Biura Fundacji Hansa Seidla w Warszawie. Obecnie w firmie Dyckerhoff-Polska.
Debiutowała jako tłumacz sztuki Franka Wedekinda „Fruhlings Erwachen”( „Przebudzenie wiosny”), której prapremiera odbyła się w Teatrze im. J. Osterwy ze scenografią Wojciecha Millera , w reżyserii A. Rozhina. Potem tłumaczyła wiele tekstów poetyckich (Wedekinda, Brechta) i sztuk , które czekają na swoje premiery. Tłumaczenie literatury pięknej jest jej hobby.

 

Opracowano na podstawie: www.adit.art.pl

 

 

Sztuka „Szach mat” prezentowana jest w Teatrze przy Stole za zgodą Agencji Teatru i Dramatu ADiT.