10 kwietnia 2017 r., godz. 18:30

Na kolejnym spotkaniu w cyklu Teatr przy Stole współczesny dramat irlandzki „Czaszka z Connemary” Martina McDonagha, w przekładzie Klaudyny Rozhin, przeczytali aktorzy Teatru Wybrzeże: Krzysztof Gordon, Michał Jaros, Krystyna Łubieńska i Piotr Łukawski.

Akcja „Czaszki z Connemary” rozgrywa się w czasach współczesnych w irlandzkiej wiosce Leenane w hrabstwie Galway. Siedem lat temu Mick Dowd stracił żonę Oonę, w wypadku samochodowym. Siedział wtedy za kierownicą, ale nic mu się nie stało. Po Leenane krąży jednak plotka, że Mick zamordował żonę, a potem wrzucił ją do samochodu i rozbił go, żeby upozorować wypadek.

TpS 04Na co dzień Mick para się dość niezwykłym zajęciem. W jego rodzinnej wiosce ciągle przybywa mieszkańców, ale nikt nie chce zgodzić się na kremację. Mick Dowd, pod czujnym okiem księdza i policjanta, zajmuje się wykopywaniem z grobów szkieletów, aby zrobić w starych grobach miejsce dla mieszkańców wymierającej wioski. Pewnego dnia jego „klientką” zostaje żona, która zginęła przed laty w wypadku samochodowym.

Martin McDonagh w dramacie tym po mistrzowsku portretuje życie codzienne małej irlandzkiej wioski. Z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru pokazuje okrucieństwo i prymitywizm jej mieszkańców, karmiących się plotką i pomówieniami, sfrustrowanych monotonną codziennością. W tej niesprzyjającej rzeczywistości Mick musi bronić swojej miłości do zmarłej żony przed wścibstwem i pomówieniami.

Martin McDonagh
Ur. w 1970 r. w Londynie, w rodzinie irlandzkich emigrantów. Dzieciństwo dzielił między ubogą dzielnicę Elephant and Castle i irlandzkie hrabstwo Galway, dzięki czemu poznał specyficzny dialekt używany w zachodniej Irlandii, którego używa w swoich sztukach. Autor okrzyknięty przez krytykę „mistrzem portretowania codzienności z uniwersum w tle”. W 1996 roku został uhonorowany London Critics’ Circle Theatre Awards dla najbardziej obiecującego dramatopisarza.

McDonagh jest znany jako autor czarnych komedii w trylogiach: tzw. „Trylogii Leenane” oraz „Trylogii arańskiej”, których wszystkie części zostały po raz pierwszy wystawione przez Druid Theatre Company z siedzibą w Galway. Napisał także kilka słuchowisk radiowych.

Krytycy zachwycają się mistrzostwem języka jego sztuk: specyficzną melodią, zwięzłością, świadomymi błędami. Karierę na scenach światowych Irlandczyk robi wcale nie dlatego, że porusza stereotypy o Irlandii, ale dlatego, że ich unika, skupiając się na prostych, aczkolwiek często ocierających się o absurd relacjach międzyludzkich. To samo można powiedzieć o fabułach jego filmów – pierwszy, krótki metraż „Sześciostrzałowiec”, nakręcił w r. 2006 i otrzymał za niego Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. W „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” z roku 2008 zagrali Colin Farrell i Ralph Fiennes. „7 psychopatów” Mc Donagh nakręcił w 2012.

Martin McDonagh to kontrowersyjny z jednej strony, a z drugiej – wysoko ceniony za zmysł obserwacyjny i wyczucie dialogu dramatopisarz, który mówi o sobie, że pisze „sztuki, jakie chciałby zobaczyć, gdyby chodził do teatru”.

Klaudyna Rozhin
Tłumaczka, reżyserka i pedagog, współzałożycielka i dyrektor artystyczny Divadla Kontra. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i University of Hull, Wielka Brytania. Od blisko dwudziestu lat mieszka w Anglii, gdzie związana była z wieloma teatrami, m. in. Plymouth Theatre Royal, Royal National Theatre, Bristol Old Vic i Bath Theatre Royal, a także z uniwersytetami i uczelniami artystycznymi, m. in. Exeter University, Bath Spa University, Dartington College of Arts, University of the West of England i Breton Hall College. Współpracowała również z GITIS Scandinavia w Arhus w Danii i Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice Włodzimierza Staniewskiego.

Prowadzi seminaria i warsztaty z reżyserii, mówienia Shakespeare’a, pracy nad wierszem, technik aktorskich, współczesnego dramatu irlandzkiego, storytellingu i dramaturgii.

Tłumaczy sztuki najwybitniejszych angielskich i irlandzkich dramatopisarzy młodego pokolenia: Martina McDonagha, Connora McPhersona, Marka O’Rowe’a, Sarah Kane, Martina Crimpa, Endy Walsha, Lucy Prebble, Lucy Kirkwood, Polly Stenham, Richarda Beana i innych.
źródła: www.adit.art.pl, www.e-teatr.pl

Czytają: Krzysztof Gordon, Michał Jaros, Krystyna Łubieńska i Piotr Łukawski
Opieka reżyserska: Krzysztof Gordon
Opieka artystyczna i prelekcja wstępna: prof. Małgorzata Jarmułowicz

Kiedy: Poniedziałek, 10 kwietnia br., godz. 18.30
Gdzie: Dworek Sierakowskich, Sopot

Wstęp wolny.