10 lutego, godz. 18.30

Podczas lutowego spotkania Teatru przy Stole przedstawiony zostanie dramat Jarosława Jakubowskiego Znaki.  Będzie to zabawna, choć chwilami groźna tragifarsa ostrzegająca nas przed totalitarną ingerencją aparatu państwowego w kulturę.  (teatrtv.vod.tvp.pl)

10 lutego o godzinie 18.30 sztukę przeczytają Marzena Nieczuja Urbańska, Krzysztof Gordon i Maciej Szemiel. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca czytanie sztuki – prof. Małgorzata Jarmułowicz z Katedry Dramatu i Teatru Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaniu towarzyszyć będzie prezentacja antologii dramatów Jarosława Jakubowskiego Prawda i inne dramaty wydanej przez Agencję Dramatu i Teatru.

Wstęp wolny
Zapraszamy!

 

 

 

 

 

Znaki
Pewnego dnia do pisarza Jana przychodzi Przedstawiciel z informacją, że wszystkie znaki diakrytyczne zostały właśnie zabronione i albo Jan podpisze zobowiązanie, że nie będzie ich używał, albo spotkają go daleko idące konsekwencje. Sztuka przypomina polityczne reperkusje poprzedniej epoki, a jednak dotyczy języka jako narzędzia wolności, świadomości i osobowości. Lekko filozofująca, erudycyjna, intymna sztuka na trójkę aktorów z charyzmą. Budzi skojarzenia z najlepszymi sztukami Iredyńskiego z powodu surowości i wyborów moralnych, które pozornie nie dotyczą żadnych istotnych spraw, a przecież – najistotniejszych.

 

Prawda i inne dramaty
Autor ma dobry słuch na procesy, które się wokół niego odbywają, wyczuwa, w którą stronę cywilizacja zmierza, jak prądy tych najtrudniej definiowalnych i najtrudniej wyrażalnych, ale jednak jakoś wyczuwalnych emocji i procesów społecznych się zmieniają. Po opisaniu momentu przemiany społeczno-kulturowej w Polsce lat 90., czyli przyśpieszonym dochodzeniu Polski do ponowoczesności, stawia teraz kolejny krok i pyta: jaki jest dzisiaj człowiek czasów ponowoczesnych? Czy jest to ten przepowiedziany przez Fryderyka Nietzschego „ostatni człowiek”, czyli nieubłagana konsekwencja procesów nowoczesnościowych, które Nietzsche tak wnikliwie i trafnie opisał?
Fragment ze wstępu dr Jagody Hernik Spalińskiej

Sztuki publikowane w antologii:

  • Beatlesi. Zaginiona piosenka
  • Ściek
  • Człowiek, który nie umiał odejść
  • Sonia. Sztuka na aktora i dmuchaną lalę
  • Kucharz
  • Prawda
  • Licheń Story
  • Magik
  • Powrót Kobiety Psa
  • Kosmonauci

Jarosław Jakubowski jest jednym z najciekawszych współczesnych polskich dramatopisarzy. W swoich tekstach porusza drażliwe kwestie społeczno-polityczne i religijne, przekuwając je w ważne składowe kryzysów osobowości bohaterów i przemian ich duchowości.
Mimo że wychodzi od rzeczywistych i aktualnych zdarzeń, interesuje go nie ulotne „tu i teraz”, lecz ontologiczna sprzeczność leżąca w istocie bytu. To właśnie, podobnie jak żywe postaci, interesujący, nowatorski język i klasyczna konstrukcja sprawiają, że dramaty Jakubowskiego to nie tylko świetny materiał dla teatru, lecz także znakomita literatura, po którą warto sięgać. Ryszard Klimczak, Dziennik Teatralny

 

Jarosław Jakubowskij.jakubowski small
Poeta, prozaik, dramatopisarz. Studiował budownictwo na Politechnice Gdańskiej i politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Wydał kilka tomów wierszy, prozę oraz sztuki teatralne w antologiach: Generał i inne dramaty polityczne (ADiT, Warszawa 2016) oraz Prawda i inne dramaty (ADiT, Warszawa 2017). Czterokrotny laureat nagrody „Strzała Łuczniczki” za najlepszą bydgoską książkę roku. Jako dramaturg debiutował w 2007 roku w Laboratorium Dramatu w Warszawie czytaniem scenicznym sztuki Dom matki. Na polskich scenach odbyły się premiery szeregu jego sztuk, w tym: Generała, który zdobył Grand Prix festiwalu polskich sztuk współczesnych „Raport” w Gdyni w 2011 roku, oraz Wiecznego kwietnia, za który zdobył Nagrodę Główną Konkursu Metafory Rzeczywistości 2012 w Poznaniu. W roku 2016 jego sztuka Viva Violetta! została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie na sztukę teatralną inspirowaną życiem i twórczością Violetty Villas. Dramat Głową w dół miał radiową premierę na Scenie Teatralnej Trójki w 2013 roku. Prawda została zrealizowana jako spektakl telewizyjny przez Teatrotekę w 2016 roku. Ostatnia premiera sztuki Jakubowskiego miała miejsce w Teatrze im. J. Szaniawskiego w Płocku (Magik, reż. Mateusz Olszewski, prapremiera: 14.12.2017).
Współpracownik Dwumiesięcznika Literackiego „Topos”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

źródło: adit.art.pl
Sztuka prezentowana jest w Teatrze przy Stole za zgodą autora oraz Agencji Dramatu i Teatru.

 

RELACJA FILMOWA I ZDJĘCIOWA Z CZYTANIA