11 kwietnia 2016 r. godz. 18.30

W poniedziałek, 11 kwietnia 2016 r. o godz. 18.30, serdecznie zapraszamy członków-przyjaciół TPS na kolejne spotkanie z cyklu Teatr przy Stole. Dwie jednoaktówki: „Świeczka zgasła” Aleksandra Fredry oraz „Oświadczyny” Antoniego Czechowa w przekładzie Artura Sandauera czytać będą aktorzy Teatru Wybrzeże: Magdalena Boć, Jarosław Tyrański i Krzysztof Gordon.

Opieka reżyserska nad spektaklem – Krzysztof Gordon,
opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca czytanie –  Małgorzata Jarmułowicz.
Wstęp wolny!
Zapraszamy.

teatr przy stole kwiecienAleksander Fredro (1793–1876) – komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Autor dramatów, które weszły do kanonu polskiej literatury m.in.: „Pan Jowialski”, „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”, „Zemsta” oraz dobrze znanych bajek: „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”, „Osiołkowi w żłobie dano” czy „Zupa na gwoździu”. Postaci w jego komediach to cała plejada dowcipnie ukazanych charakterów, głównie przedstawicieli prowincjonalnej szlachty. W swoich utworach Fredro ukazywał mechanizmy rządzące ludzką naturą, obśmiewał ludzkie słabości, ale przede wszystkim dostarczał widzom rozrywki. Aleksander Fredro jest również autorem pamiętnika „Trzy po trzy”, który stanowi nieocenione źródło wiedzy o epoce i samym autorze.

„Świeczka zgasła” to pełna ripost, skrzącego dowcipu i mistrzowskiej szermierki słownej komedia omyłek w jednym akcie. Główni bohaterowie sztuki, Władysław i Jadwiga, pewnej deszczowej nocy przypadkowo podróżują wspólnie dyliżansem. Po niegroźnym wypadku zmuszeni są spędzić razem trochę czasu w skromnej, ciemnej izbie, będącej ich tymczasowym schronieniem. Początkowo, gdy nie widzą swoich twarzy i mają o sobie zdecydowanie niekorzystne wyobrażenia, traktują się bardzo obcesowo. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zauważają, że są dla siebie nawzajem bardzo atrakcyjni.

Antoni Czechow (1860–1904) – rosyjski nowelista i dramatopisarz. Klasyk literatury rosyjskiej. Mistrz „małych form literackich”, w których przeważały obrazki obyczajowe, miniatury z życia urzędników, kupców, ziemian i chłopów, łączące komizm z wyraźnymi akcentami krytyki społecznej. Znany głównie z dramatów odtwarzających tragizm powszedniej egzystencji zwykłych, przeciętnych ludzi, zazwyczaj pozbawionych woli działania, w których konflikty ukazywał w aspekcie ogólnoludzkim, społeczno-psychologicznym, a zarazem czysto rosyjskim. Autor takich dramatów jak: „Płatonow”, „O zgubnym wpływie palenia tytoniu”, „Iwanow”, „Niedźwiedź”, „Mewa”, „Wujaszek Wania”, „Trzy siostry” czy „Wiśniowy sad”.

W „Oświadczynach” podobnie jak w innych żartach (tak autor nazywał jednoaktowe humoreski), Czechow – znakomity obserwator, ukazuje ludzi w skrajnych sytuacjach, w których ujawniają się emocje ukrywane skrzętnie na co dzień. Te humoreski obyczajowe są znakomitym studium charakterów uwypuklającym absurdalność wielu ludzkich poczynań. Bohater Łomow przybywa, by oświadczyć się pannie Natalii. W tym uroczystym dniu wybucha jednak wielki spór o małe rzeczy – grozi to unicestwieniem planów małżeńskich.

Fragmenty komedii „Oświadczyny” A. Czechowa w przekładzie Artura Sandauera są prezentowane w Teatrze przy Stole za zgodą spadkobiercy autora przekładu – Adama Sandauera.
Serdecznie dziękujemy.