11 stycznia 2016 r.

W poniedziałek 11 stycznia 2016 r. o godz. 18.30 zapraszamy członków-przyjaciół TPS na pierwsze w Nowym Roku spotkanie z cyklu Teatr przy Stole.

Dramat współczesny Petera Birro pt. „Ostatni bohaterowie klasy robotniczej”, w przekładzie Dominiki Góreckiej, czytać będą aktorzy Teatru Wybrzeże: Jarosław Tyrański i Krzysztof Gordon. Opiekę artystyczną nad spektaklem sprawuje Małgorzata Jarmułowicz.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

teatr przy stole styczenO autorze
Peter Birro (ur. 1966) – dramatopisarz, reżyser, autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych. Członek kultowego zespołu The Christer Petterssons (od nazwiska głównego podejrzanego o zabójstwo Olofa Palme) i Kulturmord. Sukces przyniósł mu debiutancki scenariusz serialu telewizyjnego „Hammarkullen” (1997), za który otrzymał m.in. nagrodę imienia Björna Afzeliusa. Dla telewizji napisał również, we współpracy z poetą Lukasem Moodyssonem, scenariusz „Det Nya Landet” („Nowy Kraj”, 2000), „Den förste zigenaren i rym den” („Pierwszy cygan w kosmosie”, 2002), „Kniven i hjärtat” („Nóż w sercu”, 2004), a także scenariusz niezwykle popularnego serialu „Upp till kamp!” (2007) o życiu czwórki młodych ludzi w latach kulturowej i społecznej rewolucji 1965-1976. Na podstawie scenariuszy Birro powstały również filmy „Knockout” (2000) oraz „Bäst i Sverige” („Najlepszy w Szwecji”, 2000).

Sztuka „Ostatni bohaterowie klasy robotniczej” (2004) miała premierę w scenie Lilla Elverket sztokholmskiego Dramaten w lutym 2004 roku. Reżyserował Stig Larsson, a Mikael Persbrandt i Börje Ahlstedt zagrali główne role. W Lilla Elverket miała premierę również kolejna sztuka Birro, „Neil Armstrong varaldrigpåmånen” („Neil Armstrong nie był nigdy na księżycu”, 2005). Na zaproszenie tej sceny Birro (wraz z innymi dramatopisarzami młodego pokolenia: Mattiasem Anderssonem, Astrid Trotzig, Clarą Diesen, Martiną Montelius i Lisą Langseth) w latach 2004-2007 zrealizował projekt „The Power Stadion”, którego celem było ułatwienie kontaktów szwedzkich dramatopisarzy z teatrem. W 2007 roku telewizja szwedzka SVT wyemitowała dwuczęściowy film o życiu Augusta Strindberga, „August” (2007) według jego scenariusza, w reżyserii Stiga Larssona. Tłem akcji filmu jest pisana przez Strindberga powieść „Czerwony pokój”, przełomowa dla jego twórczości i całej literatury szwedzkiej.

Birro mieszka w Sztokholmie, jest starszym bratem poety Marcusa Birro.

(via dramat współczesny, http://www.dramatwspolczesny.pl/page.php?p=131).

Fragmenty sztuki „Ostatni bohaterowie klasy robotniczej”, czytane w styczniowym Teatrze przy Stole pochodzą z tomu „Antologia nowego dramatu szwedzkiego”(wyb. i przekład Dominika Górecka, Wydawnictwo Panga Pank, Kraków 2010) i są prezentowane za zgodą tłumaczki Dominiki Góreckiej oraz wydawnictwa FORMAT-A (do 2013 r. pod nazwą Panga Pank).

Dziękujemy!