111 powodów by kochać Polskę. Spotkanie autorskie z Matthiasem Kneipem | 25.05.2018 r.

Znany tłumacz Karl Dedecius opisał kiedyś literaturę jako okno, przez które jeden naród może spojrzeć w oczy drugiemu. Książka „111 powodów, by kochać Polskę…” była pierwotnie pomyślana właśnie jako takie okno dla niemieckiego czytelnika. Chciałem – w sposób humorystyczny, ale zarazem pouczający – pomóc mu poznać naszego sąsiada, Polskę.(..)Głośne echo, jakim odbiła się ta publikacja w Niemczech, było naprawdę zachęcające. Przy okazji stwierdziłem, że spora część moich czytelników pochodzi z Polski.(..) Zapewne Czytelników pochodzących z Polski zaciekawił Niemiec urodzony w Bawarii, dorastający w atmosferze bawarskich, śląskich i polskich obyczajów i tradycji, a przy tym wyznający miłość do ich kraju.(..) Bardzo się cieszę, że książka ta może teraz dotrzeć także i do Czytelników w Polsce. Mam nadzieję, że ich rozbawi, zaskoczy i skłoni do krytycznej, żywej dyskusji.”

Matthias Kneip,

Przedmowa do polskiego wydania „111 powodów…”

 

W piątek 25 maja o godz. 18.30 zapraszamy do dworku na spotkanie autorskie z Matthiasem Kneipem, niemieckim pisarzem i publicystą. Rozmowę wokół książki „111 powodów, by kochać Polskę. Wyznania niemieckiego pisarza” poprowadzi Antoni Dragan z wydawnictwa „Grupa M-D-M”. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia publikacji i uzyskania dedykacji Autora.

Wstęp wolny!

 

Matthias Kneip, ur. w 1969 r. w Regensburgu, pisarz, publicysta, poeta referent ds. Polski w Niemieckim Instytucie Spraw Polskich w Darmstadt. Były lektor języka i literatury niemieckiej na Uniwersytecie Opolskim. Pośredniczenie między kulturami Niemiec i krajów Europy Wschodniej, zwłaszcza Polski, to dla niego nie tylko ważna inspiracja literacka, ale także osobisty motyw, przejawiający się zarówno w jego publicystyce, jak i w poezji. Za swoje zasługi na polu krzewienia polsko-niemieckiej kultury odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP (2012) oraz Nagrodą kulturalną „Śląsk” przyznaną przez Land Dolnej Saksonii.

Książka „111 powodów, by pokochać Polskę” przekonuje, że warto co najmniej raz wybrać się do Polski. Oprócz tego M. Kneip obala w niej wszelkie stereotypy i przedstawia współczesnych Polaków w kontekście europejskim.

źródło: http://polskiobserwator.de