13 maja, godz. 18.30

W poniedziałek 13 maja br. o godz.18.30 w Teatrze przy Stole zaprezentujemy sztukę z kanonu najnowszej dramaturgii ukraińskiej. Będzie to przewrotna komedia Anny Jabłońskiej, w której autorka, przygląda się swoim postaciom z pewną uszczypliwością, przekorą, ale przede wszystkim – z czułością. Tekst sztuki „Gdzieś i około” w przekładzie Anny Korzeniowskiej-Bihun przeczytają aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Katarzyna Dałek, Michał Jaros, Piotr Łukawski i Krzysztof Gordon.

Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Prelekcję na temat kulisów powstania sztuki, życia i twórczości A. Jabłońskiej oraz antologii „Współczesna dramaturgia ukraińska”, skąd pochodzi prezentowany dramat przedstawi profesor UG Małgorzata Jarmułowicz.

Wstęp wolny

Zapraszamy

Źródłem tekstu prezentowanego w majowym Teatrze przy Stole jest opublikowany w 2018 roku przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT antologia „Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do Ja”. Książka ta jest zbiorem ośmiu sztuk w wyborze i przekładzie Anny Korzeniowskiej-Bihun. Każda z nich wyróżnia się odmiennym stylem – znajdziemy w niej dramaty eksperymentujące z formą i językiem oraz te bardziej tradycyjne; groteskowe komedie ukazujące instytucjonalne wypaczenia oraz poetyckie obrazy samotności i desperacji. Wszystkie utwory łączy jednak empatia dla człowieka znajdującego się w sytuacji skrajnej, próbującego wypracować strategie przetrwania w burzliwej rzeczywistości.

Wśród autorów antologii oprócz tragicznie zmarłej Anny Jabłońskiej znaleźli się doceniani w kraju i za granicą dramatopisarze: Pawło Arje, Natalia Błok, M. Masza Wakuła, Ołeksandra Hromowa, Tetiana Kycenko, Dima Łewycki, Olga Maciupa.

Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ambasady Ukraińskiej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacji Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI.

Więcej o książce:

adit.art.pl/wydawnictwo/wspolczesna-dramaturgia-ukrainska-od-do-ja

 

Zapraszamy do zapoznania się z „Kilkoma słowami o współczesnym dramacie ukraińskim” Anny Korzeniowskiej-Bihun, tłumaczki i autorki przedmowy oraz wyboru dramatów zawartych w antologii:

Kilka slow o wspolczesnym dramacie ukrainskim

„Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do Ja” Anny Korzeniowskiej-Bihun (ADiT, 2018) jest do nabycia w Biurze Towarzystwa (piętro Dworku Sierakowskich).

 

…

Anna Jabłońska (1981-2011) – dramatopisarka ukraińska pochodząca z Odessy. Studiowała prawo międzynarodowe, ale nigdy nie podjęła pracy w wyuczonym zawodzie. Współpracowała z grupą teatralną Tour de force – początkowo jako aktorka. Z tą grupą wystąpiła w Polsce i w 2004 r. zdobyła w Olecku główną nagrodę za spektakl „Krzyk albo czekając na anioła miłości”. Scenariusze i teksty dramatyczne zaczęła pisać dopiero w 2005 r. i od razu odniosła artystyczny sukces: tekst „Monodialogi” zajął drugie miejsce w konkursie Premiera w kategorii „dramat autorski”, „Kosmos” – drugie miejsce w prestiżowym konkursie Eurasia 2006 w Jekaterynburgu. „Kamera wideo” i „Wyjście do morza” zostały nagrodzone trzecią lokatą w  konkursie Eurasia 2008. Ten ostatni dramat, napisany w całości białym wierszem, został także wyróżniony w konkursie Swobodnyj Teatr (2008, Białoruś). Jabłońska jest również autorką dramatów: „Zastrzyk”, „Drzwi”, „List do zoo”, „Żelazka”, „Pustkowie”, „Żeglarz”, „Czwarte prawo Newtona albo monologi nieprzytomnego”. W polskim tłumaczeniu ukazało się kilka sztuk A. Jabłońskiej: „Sceny z życia rodzinnego” (tłum. Bożena Majorczyk), „Poganie” oraz prezentowana w majowym Teatrze przy Stole „Gdzieś i około” (tłum. Anna Korzeniowska Bihun).

Anna Jabłonska zginęła w 2011 r. w zamachu na moskiewskim lotnisku Domodiedowo. Przyleciała do stolicy Rosji, by odebrać nagrodę czasopisma „Iskusstwo Kino” za dramat „Poganie”. W chwili śmierci miała zaledwie 30 lat.

 

„Gdzieś i około”

Dzieciństwo w Perwomajsku. Gryzące rajstopy. Promień słoneczny. Księgowość. Samotność. Nadija – tak brzmi jedno z ogłoszeń matrymonialnych, które pojawia się w lokalnej gazecie z anonsami…

Bohaterowie przewrotnej komedii Jabłońskiej to ludzie przeciętni, niezbyt zamożni. Błądzą w życiu po omacku, popełniają błędy, poszukują sensu, szczęścia i miłości, są wiecznie „gdzieś i około”, w niejasnym momencie życia, poza orbitą dziejowych wydarzeń. Muszą kilka razy się sparzyć, by w końcu przekonać się, że nie ma co liczyć na ślepy los – należy zagrać z nim w karty (najlepiej znaczonymi). Niespełniony pisarz Misza, cicha krojczyni Nadia i pozornie grubiański, choć w istocie wrażliwy Tolik postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Dla każdego z nich życiowa „rewolta” skończy się inaczej.

 

„GDZIEŚ I OKOŁO” – FOTORELACJA Z CZYTANIA SZTUKI