13 stycznia, godz. 18.30

Teatralny rok 2020 otworzymy komedią ukraińskiego dramatopisarza Anatolija Kryma Dom do rozbiórki. Na spektakl zapraszamy w poniedziałek 13 stycznia o godz. 18.30. Tekst o przewrotnej miłości w jesieni życia, w przekładzie Walentyny Mikołajczyk-Trzcińskiej, przeczytają: Elżbieta Goetel-Dąbkowska i Krzysztof Gordon. Prelekcję poprzedzającą spektakl przygotuje i wygłosi prof. Małgorzata Jarmułowicz z UG, opiekun artystyczny projektu Teatr przy Stole. Opiekę reżyserską będzie sprawował Krzysztof Gordon.

Wstęp wolny

Zapraszamy!

 

Dom do rozbiórki

Spotkanie dwojga samotnych, starszych ludzi. On − lubiący „chlapnąć” były kolejarz, który ocenia kobiety pod kątem ich przydatności głównie w kuchni. Ona − była nauczycielka, kulturalna, ale też bardziej konkretna od niejednego mężczyzny. On myśli, że Sofija jest zaproszoną przez syna kandydatką do powtórnego ożenku. Sofija zaś − że została dokwaterowana do kawalerki w chruszczowce przeznaczonej do wyburzenia po to, by w ramach rekompensaty państwo przyznało jej nowe, osobne mieszkanie. W toku akcji okazuje się, że seniorzy padli ofiarą szwindlu uknutego przez ich własne, dorosłe już dzieci. Kolejne bruderszafty rozwiązują języki. Bohaterzy zrzucają maski, zaczynają się coraz lepiej dogadywać – początkowe pyskówki niepostrzeżenie przeradzają się w zaczepny flirt. Sofija i Stiepan niezdarnie bronią się przed uczuciem…

Krym bawi się metaforyką zaczerpniętą z kolejnictwa, by z czułością opowiedzieć o uczuciu rodzącym się w późnym wieku − na przekór światu rządzonemu przez młodych i prężnych.

 

Anatolij  Krym – jeden z najznakomitszych współczesnych ukraińskich autorów powieści i dramatów oraz scenariuszy filmowych. Tworzy w języku rosyjskim. Urodził się w 1946 r. w Winnicy na Ukrainie. Członek Związku Pisarzy od 1979. W latach 2004-2011 sekretarz Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy. Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Księcia Dołgorukiego (Moskwa 2010), włoskiej nagrody literackiej „Adelina Della Pergola” (Wenecja 2012) i Ogólnoliterackiej Nagrody im. W. Korolenki (Kijów 2009). Debiutował w 1973 r. w rosyjskich i ukraińskich czasopismach. Pierwsza sztuka teatralna została wystawiona w 1974 r. na deskach Saratowskiego Akademickiego Teatru Dramatycznego (Rosja). Krym jest autorem kilkunastu sztuk teatralnych, wystawianych na scenach ponad 20 teatrów Ukrainy oraz wielu światowych metropolii. Największy rozgłos przyniosły autorowi Fikcyjny ślub (1982), Nielegałka (2000), Testament cnotliwego uwodziciela (2003), Kwartet dla dwojga (2004), Żądza ekstremum (2005), Telefon z przeszłości (2007), Dom do rozbiórki (2011). Krym jest również znany jako autor Opowiadań o żydowskim szczęściu, wydanych w Polsce oraz szeregu innych krajów. Spod jego pióra wyszły znane powieści Rura (2009), Ukraińska kabała (2014), zbiory opowiadań Ostatnie słowo mordercy (Kijów 2010), Syndrom Margałowa (Moskwa 2012) i inne utwory prozą. W Polsce ukazał się również zbiór dramatów Jesień w Weronie i inne utwory sceniczne. Według scenariuszy Kryma nakręcono siedem filmów fabularnych. Tłumaczony na kilkanaście języków, wystawiany na deskach wielu rosyjskich i ukraińskich teatrów.

źródło: adit.art.pl

 

Sztuka A. Kryma Dom do rozbiórki, w przekładzie W. Mikołajczyk-Trzcińskiej prezentowana jest w Teatrze przy Stole za zgodą licencyjną Agencji Dramatu i Teatru.