WYSTAWA FOTOGRAFII „NIGDY NIC” | TADEUSZ DĄBROWSKI | 1.02-6.03.2022

„Wmawia się nam, że hiperostry, kontrastowy i nasycony krzykliwymi kolorami obraz zbliża nas do realności, tymczasem większość zdjęć cyfrowych, wypełniających sieć oraz kolorowe magazyny, przypomina grafikę z gier komputerowych. Ja w tej inżynierii widzenia nie chcę uczestniczyć” – Tadeusz Dąbrowski

 

W lutym zapraszamy Państwa na wyjątkową wystawę fotografii pt. „NIGDY NIC” autorstwa Tadeusza Dąbrowskiego – poety, eseisty, krytyka literackiego. Na ekspozycję złożyło się kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć, wykonanych tradycyjną techniką analogową. Prezentowane prace są odzwierciedleniem współczesności uwiecznionej za pomocą aparatów starszych niż Internet i telewizja. Udowadnia tym samym, iż  to co realne, a więc zmysłowy świat, najpiękniej formuje się w tym, co materialne – kryształach srebra pokrywających błonę fotograficzną. Tadeusz Dąbrowski pod podszewką codziennych zdarzeń potrafi ujrzeć metafizyczny szew. W tych zdjęciach szwem jest światło.

 

Wystawę „NIGDY NIC”można oglądać w dworkowej Galerii Sztuki od 1 lutego do 6 marca 2022r. Wernisaż odbędzie się 11 lutego 2022r. o godz. 18.00. Podczas spotkania z autorem zostanie wyświetlony krótkometrażowy film dokumentalny poświęcony procesowi tworzenia prezentowanej ekspozycji.

 

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Tadeusz Dąbrowski – ur. w 1979 r. poeta, eseista, krytyk, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Członek Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Publikuje m.in. w „The New Yorker”, „Paris Review”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Neue Zürcher Zeitung”, „Odrze”. W Radiu Gdańsk współprowadzi (wraz z Krzysztofem Kuczkowskim) audycję poetycką „Po pierwsze wiersze”. W latach 2012–2019 dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności. Autor powieści Bezbronna kreska (Biuro Literackie, 2016) oraz ośmiu zbiorów wierszy, z których ostatni pt. Scrabble ukazał się w 2020 r. nakładem PIW. Laureat dziesiątków stypendiów i nagród, m.in. Nagrody Kościelskich (2009) oraz „Małego Berła” Fundacji Kultury Polskiej (2006), które otrzymał od Tadeusza Różewicza. Nominowany do NIKE (2010). Tłumaczony na 30 języków. Mieszka w Gdańsku.