13 lipca, godz. 18.30

W lipcu zapraszamy do Teatru przy Stole na spotkanie z dramatem rosyjskim. (Obowiązują bezpłatne wejściówki.) 13 lipca o godzinie 18.30 zaprezentujemy wzruszającą sztukę Olega Bogajewa obrazującą absurdalność ludzkiego losu w systemie sowieckim. Będzie to tekst pt. „Rosyjska poczta ludowa” i jak zapowiada autor w podtytule – „gabinet krzywych zwierciadeł dla samotnego emeryta”. Dramat w przekładzie Tatiany Drzycimskiej czytać będą aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Marzena Nieczuja Urbańska, Krzysztof Gordon i Jacek Labijak. Opiekę reżyserską sprawuje Krzysztof Gordon, opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca spektakl – prof. Małgorzata Jarmułowicz.

Obowiązują bezpłatne wejściówki. Można pobrać je w biurze TPS (pn – pt w godz. 12 -16, czw. 13-19) oraz w kawiarni Wolny Stolik (codziennie w godz. 12-23).
Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja miejsca dla posiadacza wejściówki wygasa 20 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Prosimy o wcześniejsze przybycie.


Zapraszamy

 

Oleg Bogajew
Urodził się w 1970 r. w Sankt Petersburgu w rodzinie naukowców; od wielu lat mieszka w Jekaterynburgu. Pracował w teatrach jako montażysta sceny, oświetleniowiec, malarz. W 1993 roku zapisał się na seminarium dramaturgiczne, które w Jekaterynburskim Instytucie Teatralnym prowadzi Nikołaj Kolada. Bogajew jest autorem cieszących się popularnością groteskowych, fantasmagorycznych dramatów, w których podejmuje problem samotności ludzi starych. Ma na swoim koncie kilkanaście dramatów m.in. debiutancki „Sansara” oraz „Telefunken”, „Wielki chiński mur”, „33 szczęścia”, „Kto zabił monsieur Dantesa?”, „Tajny Związek Cyklistów” i „Martwe uszy”. Jest laureatem kilku nagród, pisuje scenariusze filmowe.
Pomorska.pl

 

„Rosyjska poczta ludowa” to portret staruszka z zapadłej prowincji, broniącego się przed opuszczeniem i degradacją za pomocą cudownie wolnej wyobraźni. Zamiast wylewać żale Igor Żukow, wdowiec, emeryt zabija swoją samotność pisaniem listów do wyimaginowanych przyjaciół. Nagle w jego ciasnym pokoju zjawiają się koledzy albo królowa angielska Elżbieta II, Lenin albo dyrektor telewizji centralnej… tym samym nędza staje się mniej widoczna, a samotność mniej dotkliwa.
To wzruszający dramat pokazujący absurd ludzkiego losu w systemie sowieckim.

„Rosyjska poczta ludowa” została opublikowana w 1997 roku na łamach „Dramaturga”. Sztukę uhonorowano w tym samym roku prestiżową nagrodą AntyBooker. W 2001 roku opowieść o Iwanie Żukowie zdobyła Golden Mask Award for Best Production słynnego londyńskiego teatru Royal Court. Kolejne realizacje dramatu Bogajewa powstały m.in. w Anglii (Old Red Lion Theatre, Sputnik Theatre), w Stanach Zjednoczonych (waszyngtońskie Studio Theatre), w Kanadzie, Niemczech, Francji i Bułgarii.

Opracowanie na podstawie: adit.art.pl; pomorska.pl

Galeria zdjęciowa z wydarzenia

 

 

Sztuka prezentowana jest w cyklu Teatr przy Stole za zgodą Agencji Dramatu i Teatru ADiT.

Prosimy o zapoznanie się z obowiązującym regulaminem uczestnictwa w wydarzeniach.

 

Projekt Teatr przy Stole współfinansowany jest ze środków Gminy Miasta Sopotu i Województwa Pomorskiego.