15 listopada, godz. 18.30

 

 

 

Mentor Kehlmanna ma wszelkie zadatki na sukces u publiczności. Natężenie żartu jest wysokie (…). Kehlmann doskonale odsłonił niektóre absurdy świata kultury. W branży, w której egocentryzm jest motorem i napędem, projekt z mentorem może jedynie ponieść spektakularną klęskę.

– Weiner Zeitung

W listopadzie serdecznie zaprosiliśmy Państwa do Teatru przy Stole na wyjątkową sztukę austriacko-niemieckiego dramaturga i eseisty Daniela Kehlmanna. „Mentor” w przekładzie Jacka Lachowskiego to tekst bezlitosny lecz żartobliwy – wytyka błędy i wady świata sztuki, którego sam jest częścią.

W poniedziałek, 15 listopada o godz. 18.30 w Dworku Sierakowskich w bohaterów sztuki wcielili się aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Katarzyna Dałek, Jan Napieralski, Krzysztof Gordon oraz Piotr Łukawski. Opiekę reżyserską sprawował Krzysztof Gordon. Prelekcję poprowadziła teatrolog prof. Małgorzata Jarmułowicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 


O sztuce

Ta historia to klasyczna teatralna sytuacja: konflikt między ludźmi, którzy spotkali się w wyraźnie określonych okolicznościach i bynajmniej nie chcieli mieć ze sobą do czynienia. Różnica wieku, całkiem odmienne stanowiska, zderzenie starości z młodością, uznania z ambicją, przypuszczalnie sprzeczne podejścia do pisania i, w idealnym przypadku, obecność kobiety – czego więcej, myślałem, trzeba, aby napisać wartką, zwięzłą komedię?

„Mentor” Daniela Kehlmanna to opowieść o młodym dramaturgu Martinie Wegnerze, który pod okiem nestora i legendy literatury Benjamina Rubina odbywa eksperymentalny program mentorski. Zadaniem Rubina jest wsparcie młodego „kolegi po fachu”, jednak tam gdzie spotykają się dwie indywidualności i artystyczne ego, tam zaczyna dochodzić do sporów. Jaki będzie wynik tych artystycznych niesnasek? Tego dowiedzą się Państwo oglądając „Mentora” w Teatrze przy Stole.

 

O autorze

Daniel Kehlmann to jeden z najbardziej znanych i poczytnych pisarzy europejskich XXI wieku. Urodzony w 1975 r. swój talent zawdzięcza rodzinnym korzeniom artystycznym – jego ojciec Michael był reżyserem, a matka Dagmar Mettler aktorką. W 1997 roku zadebiutował powieścią „Beerholms Vorstellung”, a międzynarodowy rozgłos osiągnął zaledwie kilka lat później w 2005 roku, dzięki książce „Die Vermessung der Welt” („Rachuba świata”). W swojej twórczości Kehlmann prezentuje postacie o skrajnych osobowościach i charakterach. Pierwsza sztuka teatralna Kehlmanna „Geister in Princeton” (2011) wyróżniona została Nagrodą im. Nestroya w 2012 roku.

źródło: adit.art.pl

 

 

Sztuka Daniela Kehlmanna „Mentor” prezentowana jest w cyklu Teatr przy Stole za zgodą licencyjną Agencji Dramatu i Teatru ADiT.

 

Projekt współfinansowany ze środków: