18 grudnia 2017., godz. 18.30

W poniedziałek, 18 grudnia o godz.18.30 aktorzy Teatru Wybrzeże: Magdalena Boć, Małgorzata Brajner oraz Magdalena Gorzelańczyk, pod opieką artystyczną Michała Kurkowskiego, przeczytali dramat Nino Haratischwili Jesień poddanych. Była to dwunasta odsłona projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu, którego drugi sezon poświęcony był dramaturgii europejskiej. O oprawę merytoryczną wydarzenia zadbali młodzi pasjonaci literatury – studenci filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Prezentacje dramatu poprzedziło krótkie wprowadzenie do problematyki sztuki, a po czytaniu odbyła się dyskusja moderowana przez studentów.

 

Kobieca perspektywa, kobiece bohaterki – to głównie definiuje pisarstwo Haratischwili. Odstępstwem od tej tendencji nie jest Jesień poddanych – głównymi i jedynymi postaciami sztuki pozostają trzy przedstawicielki płci żeńskiej: Rita – kucharka, Kaela – gosposia oraz Luci – pomocnica. Wszystkie kobiety pełnią funkcje służących w pewnej wytwornej rezydencji. Państwa domu jednak nie ma – służące zdają się nieustannie czekać na ich powrót. Życie bohaterek toczy się w kuchni. Rita, najstarsza służąca, codziennie troszczy się o to, by na ewentualne przybycie generała i jego żony świeże jedzenie było zawsze gotowe. Mięso staje się przedmiotem czynności wykonywanych przez kobiety, przedmiotem porównań oraz jednym wielkim równie mięsnym symbolem. Na tą mięsno-kobiecą fabułę dramatu już od pierwszej sceny nakłada się mocno wybrzmiewające słowo: uchodźca.

 

Nino Haratischwili (ur. 1983 r.), pochodząca z Gruzji pisarka, reżyserka teatralna i dramatopiarka. Jako dwunastoletnia dziewczynka przybyła do Niemiec i zamieszkała z matką w Hamburgu. Po dwóch latach zdecydowała się na powrót do Tbilisi, gdzie założyła TEATR BZÓW – niemiecko-gruzińską szkolną grupę teatralną. W gruzińskiej akademii skończyła studia reżyserii filmowej i już z dyplomem powróciła do Hamburga, gdzie zaczęła studiować reżyserię teatralną. Szybko zaczęła pisać sztuki teatralne w języku niemieckim, czym zdobyła uznanie w kraju. Dwie z jej sześciu powieści, Juja (2010) oraz Mój łagodny bliźniak (2013), ukazały się także w Polsce.

Opracowanie: Dominika Sobieraj, UG