Maj, Teatr ONLINE

Od 18 maja 2020 serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Teatr przy Stole. Tym razem spektakl zaprezentujemy online. Komedię Aleksandra Fredry „Świeczka zgasła” czytać będą aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Magdalena Boć i Krzysztof Gordon. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon, opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca czytanie –  profesor Małgorzata Jarmułowicz.

„Świeczka zgasła” to pełna ripost, skrzącego dowcipu i mistrzowskiej szermierki słownej komedia omyłek w jednym akcie. Główni bohaterowie sztuki, Władysław i Jadwiga, pewnej deszczowej nocy przypadkowo podróżują wspólnie dyliżansem. Po niegroźnym wypadku zmuszeni są spędzić razem trochę czasu w skromnej, ciemnej izbie, będącej ich tymczasowym schronieniem. Początkowo, gdy nie widzą swoich twarzy i mają o sobie zdecydowanie niekorzystne wyobrażenia, traktują się bardzo obcesowo. Mężczyzna przypuszcza, że jego przypadkowa towarzyszka pewnie jest stara i nieatrakcyjna, kobieta zaś uważa go za gbura. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy zauważają, że są dla siebie nawzajem bardzo atrakcyjni.

Dostęp bezpłatny
Zapraszamy!

Aleksander Fredro (1793–1876) – komediopisarz, pamiętnikarz, poeta. Autor dramatów, które weszły do kanonu polskiej literatury m.in.: „Pan Jowialski”, „Śluby panieńskie czyli magnetyzm serca”, „Zemsta” oraz dobrze znanych bajek: „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”, „Osiołkowi w żłobie dano” czy „Zupa na gwoździu”. Postaci w jego komediach to cała plejada dowcipnie ukazanych charakterów, głównie przedstawicieli prowincjonalnej szlachty. W swoich utworach Fredro ukazywał mechanizmy rządzące ludzką naturą, obśmiewał ludzkie słabości, ale przede wszystkim dostarczał widzom rozrywki. Aleksander Fredro jest również autorem pamiętnika „Trzy po trzy”, który stanowi nieocenione źródło wiedzy o epoce i samym autorze.

Sztuka „ Świeczka zgasła” została wystawiona po raz pierwszy w dniu 14 lutego 1877 roku, już po śmierci autora. Pierwsza inscenizacja komedii po II wojnie światowej miała swą premierę 30 września 1951 w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach. Od tego czasu była wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów różnych polskich miast, a także w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji. Jej ostatnia ekranizacja miała miejsce w kwietniu 2013 roku, kiedy to spektakl w reżyserii Jerzego Stuhra był transmitowany na żywo w ramach projektu Trzy razy Fredro.