19 grudnia 2016 r., godz. 18.30

W poniedziałek, 19 grudnia o godzinie 18.30 aktorzy Teatru Wybrzeże, pod opieką artystyczną Michała Kurkowskiego, przeczytali dramat Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk „Kuroń. Pasja według świętego Jacka”.

W spektaklu udział wzięli: Katarzyna Kaźmierczak, Marzena Nieczuja Urbańska, Katarzyna Pilichowska, Michał Jaros, Piotr Łukawski, Cezary Rybiński i Marek Tynda. Oprawę merytoryczną wydarzenia – prelekcję wstępną i moderowanie dyskusji na temat sztuki po jej prezentacji – zapewnili studenci Teatrologii i Wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego.

TpS SpW 12 2016 2Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu to projekt tworzony we współpracy z Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

„Kuroń. Pasja według świętego Jacka” to dramat nie tyle ukazujący konkretne fakty z biografii słynnego opozycjonisty okresu PRL-u, lecz skupiający się raczej na pokazaniu legendy, jaka wytworzyła się wokół jego osoby. Opowieść o Jacku Kuroniu przedstawiona jest jako treść nieistniejącej w realnym świecie powieści „Pasja według świętego Jacka” napisanej przez Autora, który jest, jak można domyślać się z treści dzieła, porte parole samej autorki.

Sikorska-Miszczuk porusza  w swojej sztuce istotny problem współczesnego świata. Zastanawia się nad tym, jak dzisiaj mówi się o przeszłości. „Fakty, mity i wspomnienia dotyczące tytułowego bohatera zestawione są tu z pytaniem, jak bardzo manipulujemy dziś słowami i sposobem opowiadania o naszej wspólnej (także całkiem niedawnej) historii”.

Dotychczas niewystawiany, „Kuroń” zostanie pokazany na scenie Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Premiera planowana jest na 20.01.2017 roku.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk (1964) – dramatopisarka i scenarzystka, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych, Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim oraz Studium Scenariuszowe PWSFiT w Łodzi.

MS MZaliczana do najbardziej znanych współczesnych dramatopisarzy polskich. Autorka głośnych sztuk: „Szajba”, „Walizka” czy „Popiełuszko. Czarna msza”, za którą otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2012.

Na swoim koncie ma współpracę z Pawłem Mykietynem i Andrzejem Chyrą przy operze „Czarodziejska Góra”, (echa tego doświadczenia pobrzmiewają również w „Kuroniu”). Na scenach całej Polski jej teksty reżyserowali m.in. Jan Klata, Marcin Liber, Paweł Łysak i Michał Zadara.

Ceniona także za granicą, tłumaczona na kilkanaście języków, czytana m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles i Berlinie.__

Zdjęcie Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk jest autorstwa Agaty Schreyner / Malta Festival Poznań 2015.

wf twDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.