20 listopada 2017 r., godz. 18.30

W poniedziałek, 20 listopada o godz. 18.30 odbyła się w Dworku Sierakowskich w Sopocie jedenasta odsłona  projektu Teatr przy Stole / Stół przy Wybrzeżu, którego drugi sezon poświęcony jest dramaturgii europejskiej. Zaprezentowana została sztuka greckiego dramatopisarza Andreasa Flourakisa Feniks i jego pisklę w przekładzie Justyny Jaworskiej. W czytaniu wzięli udział aktorzy Teatru Wybrzeże: Joanna Kreft-Baka, Marzena Nieczuja-Urbańska, Jacek Labijak i Krzysztof Matuszewski. Opiekę reżyserską sprawował Michał Kurkowski, natomiast oprawę merytoryczną wydarzenia zajęli się studenci Teatrologii Uniwersytetu Gdańskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bohaterowie sztuki Feniks i jego pisklę spotykają się w szpitalu, gdzie trafia ofiara wypadku, syn jednej z par, którą poznajemy w dramacie. Obok rodziców poszkodowanego jest tu także lekarz, pielęgniarka, przyjaciele rodziny oraz sprawczyni wypadku. Wszyscy są nieprzewidywalni, a w ich zwyczajne na pozór, rozmowy i zachowania zaczynają się wkradać przemoc, seks i absurd. Doktor to prawdopodobnie maniak seksualny, a pielęgniarka, ofiara przemocy domowej, stosuje drastyczne środki w swojej pracy. Gdy stawką jest życie, wszystkie chwyty zdają się być dozwolone…

 

Grecka badaczka teatru, Kaiti Diamantakou twierdzi, że Flourakis „bawi się słowami, rzeczami, ludźmi i ich rolami społecznymi, wystawia na próbę ich potencjał performatywny oraz granice ich autentyczności i iluzji”, a także „łączy w swoich dramatach –  pośrednio, cicho i dyskretnie – wiele różnych, dawnych i współczesnych, wpływów i artystycznych mieszanek”.

 

 

Andreas Flourakis (ur. 1969) należy do nowej generacji greckich dramatopisarzy i jest uważany za jeden z najbardziej nowatorskich głosów na tamtejszej scenie teatralnej. Jest także reżyserem i  nauczycielem dramatopisarstwa (m.in. jako Visiting Professor na University of Kansas). Jest twórcą ponad dwudziestu utworów dramatycznych (w tym monodramów i jednoaktówek), z których część została przetłumaczona na wiele języków. Inscenizacje jego tekstów miały miejsce m.in. w Royal Court Theatre w Londynie, Art Theatre Karolos Koun w Athenach, National Theater of Spain w Madrycie oraz w Lincoln Center Theater w Nowym Jorku. Za swoje dramaty otrzymał nagrody i wyróżnienia m.in. w konkursie monodramów Międzynarodowego Instytutu Teatralnego UNESCO, jest także laureatem nagrody artystycznej Fulbrighta oraz wyróżnienia Royal Court International Residency. W 2014 roku jego dramat Mocne kolana został wyróżniony, jako jeden z trzech tekstów, nagrodą w konkursie Eurodram.