23 kwietnia, godz. 18.30

W poniedziałek, 23 kwietnia 2018 roku o godzinie 18.30 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, zaprasza na kolejną odsłonę projektu Teatr przy Stole / Stół przy Wybrzeżu. Zaprezentowana zostanie sztuka węgierskiego reżysera i dramatopisarza Szabolcsa HajduErnella z wizytą u Wolfów” w przekładzie Jolanty Jarmołowicz. W czytaniu wezmą udział aktorzy Teatru Wybrzeże: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Marta Herman, Piotr Biedroń, Piotr Łukawski, Cezary Rybiński.

Opiekę artystyczną sprawować będzie Michał Kurkowski, natomiast wygłoszeniem słowa wstępnego oraz poprowadzeniem dyskusji po czytaniu zajmą się studentki wiedzy o teatrze z Uniwersytetu Gdańskiego: Maria Jabłońska, Monika Chybowska oraz Julia Podlewska.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

 

„Ernella z wizytą u Wolfów”

Do statecznej rodziny mieszkającej w Budapeszcie przyjeżdża małżeństwo z dzieckiem, po kilku latach emigracji zarobkowej. Spotkanie dwóch światów – małej stabilizacji i nieudanego sukcesu – rodzi konflikty. Opowiedziana w dramacie historia spotkania przedstawicieli dwóch, znacznie różniących się od siebie rodzin, staje się pretekstem do naszkicowania sarkastycznego portretu współczesnej węgierskiej codzienności.

Film zrealizowany na podstawie tej sztuki pod tytułem „To  nie są najlepsze dni mojego życia” (2016), w reżyserii autora, przyniósł S. Hajdu dwie prestiżowe nagrody na festiwalu w Karlowych Warach: Kryształowy Globus dla Najlepszego Filmu oraz Nagrodę dla Najlepszego Aktora.

 

A my nie szukamy skrajności, ale zwykłego człowieka, który najczęściej jest dużo ciekawszy niż ekstrema. Mówimy o różnorodności wśród ludzi, o drobnych rzeczach i w tych strzępkach szukamy całości. W „Ernelli…” nie ma słowa o seksie, chorobie, życiu publicznym czy polityce – tylko o drobnych, codziennych, ludzkich sprawach.

S. Hajdu w rozmowie z Patrycją Pászt, „Dialog” nr 9/2017

http://tiny.pl/g2752

 

 

Szabolcs Hajdu (ur. 1972 roku w  Debreczynie na Węgrzech) jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, a także  aktorem. Ukończył studia na Uniwersytecie Teatru i  Sztuki Filmowej w  Budapeszcie. Już w latach dziewięćdziesiątych rozpoczął karierę aktorską, jednak zasłynął przede wszystkim jako reżyser filmowy. W 2000 roku wyreżyserował swój pierwszy film pełnometrażowy, „Macerás grek” („Mętne sprawy”), a jego kolejne filmy były pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach, między innymi w Cannes, w Berlinie czy w Karlowych Warach. Hajdu pracuje również jako pedagog teatralny – uczy aktorstwa i reżyserii.