23 stycznia 2017 r., godz. 18.30

W poniedziałek, 23 stycznia 2017 roku o godzinie 18.30 zapraszamy na kolejne spotkanie w cyklu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu. Podczas spotkania aktorzy Teatru Wybrzeże odczytają sztukę Zuzanny Bućko i Szymona Bogacza KLARA ZACH. REKONSTRUKCJA. Wstęp wolny. Zapraszamy!

W czytaniu udział wezmą: Anna Kociarz, Maria Mielnikow-Krawczyk, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Łukawski, Krzysztof Matuszewski, Jakub Mróz, Zbigniew Olszewski, Cezary Rybiński oraz Jarosław Tyrański.

Klara Zach RekonstrukcjaOpiekę artystyczną nad spektaklem sprawuje Michał Kurkowski, a oprawę merytoryczną wydarzenia – prelekcję wstępną i moderowanie dyskusji po prezentacji sztuki – zapewnią studenci Teatrologii i Wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego pod opieką prof. M. Jarmułowicz.

„Sztuka powstała z myśli „co by było gdyby o historii Klary pamiętali wszyscy?”. Co by było, gdyby domniemany gwałt sprzed niemal siedmiuset lat był historią łączącą dwa narody – Polaków oraz Węgrów – w wiecznym sporze. Czy Klara uwiodła niewinnego Kazimierza? A może to on zgwałcił jedną z dwórek swojej siostry (królowej Węgier), a wydarzenia, które po tym nastąpiły przybrały zupełnie nieoczekiwany obrót z tragicznym czy wręcz makabrycznym finałem (dwórce, przepięknej Klarze Zach, odcięto nos, wargi i palce obu rąk)? W tym wszystkim pojawia się jeszcze wątek polityczny, wątek ojca Klary, magnata Felicjana, który po (także domniemanym) zamachu na króla Węgier zostaje zamordowany wraz z całą swoją rodziną.

W tej sztuce te pytania są wciąż żywe. Fakt domniemanego romansu/gwałtu wciąż fascynuje współczesnych, którzy debatują na jej temat w telewizji, próbują zrekonstruować średniowieczną rzeczywistość czy w popularnym programie telewizyjnym ujawniają swoje potencjalne pokrewieństwo z prawdopodobnym potomkiem Klary i Kazimierza. „Klara Zach. Rekonstrukcja” to obraz społeczeństwa, które bardziej niż swoją rzeczywistością żyje odległymi o setki lat mitami. Społeczeństwa, dla którego ważniejsze niż tragedia bliskiej osoby jest spór o tragedię, która mogła się nigdy nie wydarzyć. Społeczeństwa, którego fundamentem jest (prawdziwa lub fałszywa) pamięć.” | Zuzanna Bućko i Szymon Bogacz o dramacie KLARA ZACH. REKONSTRUKCJA

Zuzanna Bućko urodziła się i mieszka w Jeleniej Górze (1995), gdzie pracuje w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida jako dramaturg. Studentka Wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze o teatrze i dla teatru, m.in. do magazynu dla dzieci i rodziców „Fika”. Uczestniczka licznych międzynarodowych warsztatów teatralnych, w tym z zakresu creative writing, oraz współpracowniczka wielu międzynarodowych festiwali.

Swoje pierwsze dramaturgiczne szlify zdobywała pod okiem Artura Pałygi podczas Szkoły Pisania w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Jej tekst „Wytrzymaj jeszcze chwilę” zdobył nagrodę główną w konkursie Nowy Wymiar Kultury oraz miał dwa czytania performatywne na Festiwalu Prapremier 2013 w Bydgoszczy i w Teatrze Barakah w ramach Dramatorium. Jest również autorką sztuk „Wszyscy wyjechali umierać gdzieś indziej” oraz „A puch zapcha im gardła”.

Szymon Bogacz urodził się w 1976 roku. Od sierpnia 2015 r. jest kierownikiem literackim Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (wcześniej, od września 2013 dramaturg tego samego Teatru), studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, grał na trąbce w takich orkiestrach jak Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa. Jest także absolwentem scenariopisarstwa na PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi i był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szymon Bogacz i Zuzanna Bućko napisali wspólnie jeden z odcinków słuchowiska teatralnego „Słuchaj! – Jasiek i… wirus” dla Wrocławskiego Teatru Lalek, a także dramaty „Cudownie, Wundervoll, Úžasny”, „Klara Zach. Rekonstrukcja”, „Dietl. Osiem scen obrazujących” oraz tekst „Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą”, który zrealizowali wspólnie z Julią Mark w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

Opracowano na podstawie Encyklopedii Teatru Polskiego:
http://www.encyklopediateatru.pl/autorzy