31 stycznia, godz. 18.30

W styczniu zapraszamy Państwa na pierwsze w 2022 roku spotkanie z cyklu Teatr przy Stole. Zaprezentujemy sztukę polskiego dramatopisarza Jarosława Jakubowskiego, która znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2020. „Incydent” to tekst zbudowany w głównej mierze na monologach dwóch bohaterów, których losy łączą się ze sobą dzięki niespodziewanym, dramatycznym okolicznościom.

Na czytanie zapraszamy w poniedziałek, 31 stycznia o godz. 18.30 do Sali Koncertowej Dworku Sierakowskich.  W bohaterów tej wyjątkowej sztuki wcielą się aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Magdalena Boć oraz Krzysztof Gordon. Opiekę reżyserską sprawował będzie Krzysztof Gordon, a prelekcję poprzedzającą spektakl poprowadzi prof. Małgorzata Jarmułowicz, teatrolog z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!

 

O sztuce

„Incydent” to sztuka prezentująca „bohatera Beckettowskiego, zmagającego się z bezbrzeżną samotnością”. Opowiada historię Siwego i Czarnej. Siwy to mężczyzna w starszym wieku, który ratuje kobietę przed atakiem nożownika, a w wyniku swojego heroicznego czynu ginie tragicznie. Sztuka składa się z monologów dwójki bohaterów, podczas których odkrywane są raz po raz ich przemyślenia i uczucia, a także części „Widzenia” mającego miejsce po śmierci Siwego, podczas którego dochodzi do rozmowy między nimi. Złożoność formy tekstu Jakubowskiego można odbierać jako fundament dramatu metafizycznego, przekraczającego formę klasycznej narracji.

O autorze

Jarosław Jakubowski,  urodzony w 1974 roku w Bydgoszczy to poeta, prozaik, współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Topos”, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a przede wszystkim  jeden z najbardziej poczytnych dramatopisarzy polskich ostatniej dekady. Jest również autorem kilkunastu zbiorów wierszy i opowiadań, uznanych i cenionych w kręgach sztuki i literatury. Jego dramaty wystawiane były w wielu teatrach polskich, a także w Teatrze Telewizji. W 2007 roku zadebiutował jako dramaturg czytaniem scenicznym Dom matki. Jak sam przyznaje archetypy, sztuka dawnych epok stanowi w jego twórczości niezwykle ważną inspirację dla opowiadania historii swoich współczesnych bohaterów, tak samo ważne miejsce dzierży historia XX wieku. Sztuki Jarosława Jakubowskiego zbudowane są z narracji, która nie podaje widzom i czytelnikom bezpośrednich odpowiedzi. Zamiast tego zostawia im przestrzeń stworzenia własnych, a także do tego, by swobodnie budowali interpretacje danego tekstu.

Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia, zdobywca wielu prestiżowych nagród literackich i dramaturgicznych m.in.: stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007), czterokrotny laureat konkursu na Bydgoską książkę roku „Strzała Łuczniczki” (2008, 2010, 2015, 2016), zwycięzca IX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych (2011) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego „Metafory Rzeczywistości” (2012), laureat festiwalu Dwa Teatry Sopot (2019), finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2020).

 

Źródła:

www.adit.art.pl

www.polskieradio24.pl

e-teatr.pl