10 września, godz. 18.30

Jeszcze nigdy nie robiłem czegoś takiego,
żeby sztukę, która właściwie wymaga 18 aktorów,
zrobić tylko z dwoma. To zupełnie nowa rzecz, toteż jestem rad.
Niezależnie od tego, skąd pochodził impuls, zdecydowałem się na to.
„Zdecydowałem”, no tak, ale co to znaczy… Jestem za prostot
ą.
Zawsze szukam prostoty.
”

George Tabori

 

W poniedziałek 10 września o godz. 18.30 zapraszamy na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w Teatrze przy Stole. Zaprezentujemy sztukę austriackiego dramatopisarza Georga Tabori, dotykającą problemów starzejącego się społeczeństwa i wszechobecnego kultu młodości. Dramat „Przedwczesne odejście” choć napisany w konwencji science fiction zdecydowanie odnosi się do współczesności. Tekst sztuki w przekładzie Sławy Lisieckiej, przeczytają aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Justyna Bartoszewicz i Krzysztof Gordon. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Czytanie dramatu poprzedzi przedmowa teatrologa, opiekuna artystycznego projektu – profesor Małgorzaty Jarmułowicz.

 

Wstęp wolny!

Zapraszamy

 

George Tabori (1914-2007) – austriacki dramatopisarz, reżyser, scenarzysta, aktor pochodzenia węgierskiego. Pisał w językach angielskim i niemieckim dla teatru, radia, telewizji. Reżyserował na scenach niemieckich, austriackich, holenderskich. Debiutował w 1945 powieścią Beneath the Stone. Od 1946 mieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie w Nowym Jorku reżyserował Pannę Julię A. Strindberga (1952). Od 1969 pracował jako reżyser w Berlinie Zachodnim, Tybindze, Bonn. W latach 70. nawiązał stałą współpracę z teatrem w Bremie, gdzie prowadził studio eksperymentalne, oraz z teatrem Kammerspiele w Monachium. W 1986 przeniósł się do Wiednia.

 

Dramat Taboriego jest kolejnym teatralnym eksperymentem tego autora. Zapis tekstu odbiega od teatralnych standardów. –Ma formę opowiadania, którego akcja rozgrywa się w roku 2066. Świat stał się okrutny. Z powodu przeludnienia trzeba eliminować starych ludzi. Za granicę starości przyjmuje się osiągnięcie wieku pięćdziesięciu lat. Świat, który tworzy tło akcji dramatu, ma wiele cech masowej kultury amerykańskiej. Sposoby eliminacji starych ludzi przypominają nam obrazy eksterminacji Żydów w czasie Holocaustu. Społeczeństwo jest zastraszone i posłuszne. –Wygląda na to, że nikt nawet nie chce przeciwstawiać się istniejącym zasadom. Czy dwójka głównych bohaterów, Karl i Santora, podejmą próbę ucieczki przed swoim przeznaczeniem?

 

źródło: www.adit.art.pl