7 maja, godz. 18.30

W poniedziałek, 7 maja 2018 roku o godzinie 18.30 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu. Zaprezentowana zostanie sztuka dramatopisarki pochodzącej z RPA Rezy de Wet, pt. „Przejście” w przekładzie Małgorzaty Semil. W czytaniu wezmą udział aktorzy Teatru Wybrzeże: Justyna Bartoszewicz, Monika Chomicka–Szymaniak, Sylwia Góra–Weber i Krzysztof Matuszewski. Opiekę artystyczną będzie sprawował Michał Kurkowski, natomiast wygłoszeniem słowa wstępnego oraz poprowadzeniem dyskusji po czytaniu zajmie się słuchaczka Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego – Alicja Szemberska.                      

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

 

„Przejście”

Sztuka przenosi nas do dużego domu nad brzegiem rzeki gdzieś w Południowej Afryce. Wśród burz i silnych wiatrów dajemy się wciągnąć w tajemnicze życie dwóch sióstr. Jedna z nich – silna i zaradna, uzależnia od swojej woli drugą – garbatą i nieszczęśliwą. Zajmują się wyławianiem topielców z pobliskiej rzeki. Zwłok ludzi, którzy nie pomni na ostrzeżenia próbowali przekroczyć wartki nurt. Siostry muszą mierzyć się z duchami topielców i swoimi własnymi koszmarami. Reza de Vet wciąga nas w świata przesycony afrykańskim folklorem. Wymiar duchowy należy do strefy nadnaturalnej i zdaje się nieodłączną częścią codziennego życia bohaterów dramatu.

 

Reza de Vet urodziła się w 1952 roku w miasteczku Senekal w Wolnym Państwie, w Republice Południowej Afryki, zmarła z powodu białaczki w 2012 roku. Była najbardziej nagradzanym dramaturgiem z RPA. Pisała nie tylko w swoim rodzimym języku afrykańskim, ale też po angielsku. Uzyskała tytuł magistra literatury angielskiej i wykładała na wydziale dramatu na Uniwersytecie Rhodes w Grahamstown. Była niezwykle płodną dramatopisarską – zaledwie w 15 lat napisała aż 12 sztuk. Odznaczała się wysoką świadomością społeczną, w swoich dziełach dotykała problematyki apartheidu i rasizmu. Pozostała również wierna tradycjom zakorzenionym w jej narodzie. W jej tekstach odnajdziemy mity plemienne, afrykański folklor, ale też biblijne odniesienia, a to wszystko przedstawione w konwencji psychologicznego thrillera.

Zdobyła dziewięć nagród za swoje scenariusze (pięć nagród Vita, trzy nagrody Fleur du Cap i nagrodę Dalro) oraz prestiżowe nagrody literackie (Nagroda CNA, Nagroda Rapport i dwukrotnie Nagroda Herzoga), a realizacje jej sztuk wygrały ponad 40 nagród teatralnych.