9 września, godz. 18.30

W poniedziałek 9 września o godz. 18.30 zapraszamy na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z Teatrem przy Stole. Zaprezentujemy współczesną sztukę S. Lacka napisaną na podstawie scenariusza kontrowersyjnego holenderskiego reżysera T. van Gogha pod tytułem „Wywiad”. Tekst dramatu w przekładzie Marka Szalszy przeczytają Krzysztof Gordon i Justyna Bartoszewicz. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon. Opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca czytanie sztuki – prof. Małgorzata Jarmułowicz Katedra Dramatu i Teatru UG.

Wstęp wolny

Zapraszamy!

 

 

O sztuce

Główny bohater „Wywiadu” – redaktor działu politycznego Pierre Peters jest wściekły. Rząd chce podać się do dymisji, a tymczasem redaktor naczelny zleca mu przeprowadzenie rozmowy z gwiazdą srebrnego ekranu Katją Schuurman. Pierre nie przygotowuje się do wywiadu i atrakcyjna blondynka, ulubienica brukowej prasy, czuje się zlekceważona. I tak nieudany wywiad zmienia się w psychologiczny pojedynek, w którym szala zwycięstwa przechyla się raz na jedną, raz na drugą stronę. Ich rozmowa obfituje w wyjątkowe bogactwo stanów emocjonalnych, stanowiąc grę prawdy i fałszu, szczerości i pozorów, pełną pułapek, podchwytliwych pytań, prowokacji, kłamstw i współczucia.

Sztuka powstała na podstawie scenariusza filmowego holenderskiego reżysera Theo van Gogha, zamordowanego jesienią 2004 roku przez muzułmańskiego fundamentalistę.

„Wywiad” miał prapremierę w 2007 roku w wiedeńskim Stadttheater Walfischgasse i doczekał się kilkudziesięciu inscenizacji.

 

Stephan Lack – dramaturg, tłumacz z jęz. holenderskiego i autor sztuk teatralnych. Urodził się w 1981 r. w Wiedniu, tam też studiował teatrologię. W 2004 ukończył warsztaty pisarskie organizowane przez wiedeński Burgtheater. Zdobył wiele nagród literackich, m.in. za sztukę „Verschüttet”, która jako debiut zajęła pierwsze miejsce w Konkursie dla Młodych Dramatopisarzy Dolnej Austrii i została wystawiona wiosną 2006 r. w Landestheater Niederösterreich. Lack był stypendystą Literar Mechana, austriackiego Bundesministerium dla dramatopisarzy oraz Miasta Wiedeń. W 2008 na festiwalu teatralnym w Monachium wystawiono jego dramat kryminalny „Pozory nie mylą” („Auf den zweiten Blick”), w tym samym roku w Burgtheater odbyła się też prapremiera jego sztuki „Lichtscheu”. W 2012 realizacja jego „Verfassung der Strände” otwierała festiwal Heidelberger Stückemarkt. Z kolei sztuka „Strzały w Sarajewie”, napisana wspólnie z Milanem Dorem, powstała na zlecenie wiedeńskiego Theater in der Josefstadt.

S. Lack w ostatnich latach zdobył rozgłos również jako autor sztuk dla dzieci i młodzieży, takich jak „Wyspa pelikanów”, „Lucky Boy”, „Gra w butelkę” i „Meine Schwester (H)elena”.

Marek Szalsza – tłumacz z języka niemieckiego, ur. w 1967 roku; ukończył iberystykę na Uniwersytecie Wiedeńskim, publikował opowiadania w „Tygodniku Powszechnym” i w antologii „Proza życia”. Tłumaczył książki m. in.: Franio R. Knappa, „Świat jako labirynt. Manieryzm w europejskiej sztuce i literaturze G. R. Hockego”, „Gdańsk literacki 1793-1945” P. O. Loewa, „Günter Grass, literatura, sztuka, polityka – eseje pokonferencyjne”. W latach 1995 i 1997 otrzymał stypendium Austriackiego Ministerstwa Kultury dla młodych autorów prozy niemieckojęzycznej. Jest autorem wielu przekładów sztuk teatralnych m.in. sztuki Petera Turriniego ”Miłość na Madagaskarze, drukowanej  w „Dialogu” (nr 3/99), która miała prapremierę w Teatrze Telewizji w kwietniu 1999 i prapremierę sceniczną w Teatrze Studio w Warszawie (2001 r.). Wydał także książkę „Schyłek szatrangu”, powieść satyryczno-obyczajową, która zwyciężyła w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2014.

Mieszkał w Katowicach, Gdańsku i Wiedniu; obecnie w Sopocie.

http://www.adit.art.pl/tlumacze/szalsza-marek