9. FESTIWAL POEZJI. DZIEŃ TRZECI / SOBOTA, 23.09

Sopot, Sopoteka, godz. 15.00
Na dobry początek trzeciego dnia Festiwalu – „Lublin – miasto poetów” – antologię zaprezentował autor wstępu, wyboru i komentarzy BOGUSŁAW WRÓBLEWSKI, Redaktor Naczelny kwartalnika „Akcent”. W zbiorze znalazły się wiersze 61 czołowych poetów, z różnych pokoleń, których łączy miasto Lublin. Poetów mocno związanych z tym miejscem, którzy wywodzą się z niego, którzy w nim żyją,  którzy zostali przez to miasto ukształtowani. Bogusław Wróblewski opowiedział o początkach „Akcentu” – kwartalnika o literaturze i sztuce, o publikacjach w trudnym czasie cenzury, wreszcie o tym co dziś znajdziemy na jego łamach.

Drugim punktem spotkania w Sopotece było spotkanie autorskie z lubelską poetką ANNĄ GOŁAWSKĄ, której wiersze również odnajdziemy we wspomnianej Antologii. Zaprezentowany został najnowszy zbiór wierszy autorki – „Środek komunikacji” wydany w serii Biblioteka „Toposu”. Poetka zdradziła wieloznaczność tytułu zbioru, podkreśliła swoje fascynacje południem – Italią. Publiczność mogła usłyszeć wybrane wiersze w interpretacji autorki m.in.: „Modlitwa”, „W miastach Apulii”, „*znowu jadę autobusem miejskim”, „*przychodzi zwykle w niewydarzonych godzinach”, „Ryba z puszki”.

 

Sopot, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, godz. 17.00 z FILIPEM ŁOBODZIŃSKIM, dziennikarzem, tłumaczem, muzykiem, aktorem rozmawiał KRZYSZTOF KOEHLER z Instytutu Książki w Krakowie. Lider, gitarzysta i wokalista zespołu śpiewającego piosenki Boba Dylana w języku polskim, opowiedział o swoich fascynacjach i inspiracjach, a także o refleksjach związanych z literacką Nagrodą Nobla, której, przypomnijmy, tegorocznym laureatem został ten amerykański poeta i pieśniarz. Spotkanie w Teatrze zakończyliśmy muzycznie koncertem zespołu DYLAN.PL.

„Boba Dylana po polsku śpiewano wielokrotnie. Mieli bądź mają go w swoim repertuarze Maryla Rodowicz, Martyna Jakubowicz, Piotr Pastor, Tomek Lipiński. Ale nikt dotąd nie przypuścił na to niezwykłe terytorium ataku zmasowanego. Ataku, który pokazałby polskim słuchaczom Boba Dylana jako twórcę nieustannie aktywnego przez ponad pół wieku; twórcę o wielu obliczach, odsłonach i nastrojach; twórcę osobnego, niepodobnego do innych, stawiającego słuchaczom wyzwania i idącego zawsze własną drogą. Zespół dylan.pl stara się tę lukę wypełnić. Północ minęła, a dla mnie zaczyna się dzień” / Dylan.pl

 

Sopot, Dworek Sierakowskich, godz. 19.30
Na 9. Festiwalu Poezji, nie mogło zabraknąć rozstrzygnięcia 11. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego.

Laureatami 11. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego zostali:

– Grand Prix: Paweł Tański (Toruń);

– I Nagroda: Zygmunt Ficek (Kraków):

– II Nagroda: Maciej Bieszczad (Wieluń);

– III Nagroda: Wojciech Roszkowski (Tykocin).

Uroczyste ogłoszenie laureatów, wręczenie nagród i prezentacja ich wierszy w autorskich interpretacjach zakończyło wystąpienie JANUSZA DRZEWUCKIEGO, przewodniczącego jury.

 

Wieczór zakończyliśmy niezwykle magnetycznym i energetycznym koncertem muzyki drogi, muzyki inspirowanej m.in. muzyką arabską i żydowską, w wykonaniu TRIO TARGANESCU: KATARZYNY KLEBBY, ARNOLDA DĄBROWSKIEGO i PAWŁA PALUCHA. Bisami i owacjami na stojąco, przy sali wypełnionej po brzegi zakończyliśmy 9. Festiwal Poezji „o rzeczach najważniejszych”.

 

Dziękujemy Wam za wspólne świętowanie i do zobaczenia na kolejnych edycjach!