9 maja 2016 r., godz. 18.30

W poniedziałek, 9 maja 2016 r. o godz. 18.30, odbyło się wydarzenie teatralne – MASKI. Udramatyzowany scenariusz spektaklu autorstwa Balbiny Hoppe powstał na podstawie książki „Maski” pod redakcją Marii Janion i Stanisława Rośka.

W Teatrze przy Stole czytali aktorzy Teatru Wybrzeże: Jacek Labijak, Jarosław Tyrański i Krzysztof Gordon oraz studenci Uniwersytetu Gdańskiego: Anna Wąśniewska, Kamil Balcerczyk, Piotr Borkowicz, Przemysław Szczygieł, Karolina Gocolińska. Oprawa muzyczna spektaklu: Zuzanna Hoppe (altówka) i Sandra Żelazna (wiolonczela). Projekty plastyczne masek – Kalina Konieczny.

tps majOpiekę reżyserską nad spektaklem sprawował Krzysztof Gordon.
Opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca czytanie – prof. Małgorzata Jarmułowicz.
Koordynacja projektu ze strony UG – Sara Gosk.

Po czytaniu odbyła się dyskusja ze współautorami „Masek” z dawnego seminarium prof. Marii Janion, którą poprowadził prof. UG, dr hab. Zbigniew Kaźmierczyk.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii „Pejzaż za maską” autorstwa Bożeny Lambach-Jarmułowicz.

O sztuce

Bohaterowie przedstawienia ROZMÓWCY oraz MASKI toczą dwie odrębne rozmowy. ROZMÓWCY prowadzą dyskusję sprawiając wrażenie, jakby nie słyszeli MASEK, zaś MASKI starają się zwrócić na siebie ich uwagę, stanowią jakby urzeczywistnienie ich rozmów. Maski są kolorowe, migoczące, kojarzą się z karnawałową zabawą i beztroską. Ale co tak naprawdę się za nimi kryje? Jakie symbole ze sobą niosą? W sztuce tej MASKI pokazują rzeczywistość, która wcale nie przypomina karnawałowego korowodu. Postaci te są bohaterami tragicznymi – pod sztuczną wesołkowatością kryją się ich prawdziwe oblicza. MASKI to postaci ogromnie nieszczęśliwe – poszukujące tożsamości, zagubione w świecie obłudy, które nie wiedzą już, co tak naprawdę jest prawdziwe. Ich życie przypomina wieczny taniec, paradę karnawałową, która uosabia sztuczność, nierealność, fałsz. Okazuje się, że tak naprawdę nikt nie jest w stanie uchronić się przed FORMĄ, każdy uwięziony jest w sieci masek.

Poniżej zdjęcia z wydarzenia:

O wystawie

„Pejzaż za maską”

Ukrywamy nastroje, chowamy się za maskami, które nakładamy sami, maska towarzyszy nam wszędzie przez całe życie – dosłownie i w przenośni. Jest nieodłączną częścią człowieka. Ale wiele aspektów maski może towarzyszyć nie tylko istocie żywej. Nałóżmy maski tam, gdzie się ich nie spodziewamy. Na miejsca, które w nią odziane pozwolą poszybować wyobraźni w rejony dotąd nieznane. Maski to paradoks imaginacji.

B. Lambach-Jarmułowicz

Autorka wystawy jest fotografem, ma za sobą naukę w Studium Fotografii Jerzego Hejbera w Sopocie i Wyższym Studium Fotografii przy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a na koncie wystawy indywidualne (1999 – Dzieci ognia, Teatr w Kwidzynie; 1999 – Piknik Country Mrągowo, International Paper, Kwidzyn; 1999 – Okruchy wileńskie, Uniwersytet Gdański; 2003 – Śladami tajskiego Buddy, Politechnika Gdańska) oraz prezentacje na wystawach zbiorowych (1997 – wystawa pokonkursowa Gdańsk Press Photo, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk; 1999 – wystawa zbiorowa Dyplom ’99 Państwowa Galeria Sztuki, Sopot; 1999 – wystawa zbiorowa studentów Wyższego Studium Fotografii, Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk; 1999 – wystawa pokonkursowa Gdańsk Press Photo Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk; 2003 – wystawa zbiorowa Fabryka Fotografii w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, fabryka Poznańskiego, Łódź; 2003 – Nasza pierwsza, wystawa zbiorowa Stowarzyszenia Fotograficznego Fotomedia, Jastrzębia Góra, 2005 – wystawa zbiorowa Nieznane piękno – elektrownie wodne w fotografii, GH Manhattan, Gdańsk; 2012 – wystawa pokonkursowa Skarby ziemi, Gorlice).

Spektakl MASKI, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w majowym Teatrze przy Stole, jest częścią projektu Ogród Sztuk przygotowanego przez Katedrę Dramatu, Teatru i Widowisk UG, Koło Naukowo-Artystyczne Wielokulturowych Źródeł Teatru UG oraz Koło Naukowe Teatrologów Brikolaż.

Więcej o projekcie: http://fil.ug.edu.pl/media/promowane/54976/ogrod_sztuk_maska_23-25_maja_2016

logo wf ug