9 stycznia 2017 r., godz. 18.30

W poniedziałek, 9 stycznia 2017 r. o godz. 18.30 odbyło się pierwsze w Nowym Roku spotkanie w cyklu Teatr przy Stole.

Dramat współczesny Jarosława Jakubowskiego „Kucharz” przeczytali aktorzy Teatru Wybrzeże: Katarzyna Dałek, Krzysztof Gordon i Jacek Labijak. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon, opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca czytanie – prof. Małgorzata Jarmułowicz.

TpS kucharz Jarosław Jakubowski, urodzony w 1974 roku w Bydgoszczy poeta, prozaik, dramatopisarz, dziennikarz. Stały współpracownik dwumiesięcznika literackiego „Topos”, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, recenzent „Expressu Bydgoskiego”.

Studiował Budownictwo lądowe na Politechnice Gdańskiej i Politologię na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorem ośmiu książek z wierszami m.in.: „Wada wymowy”, „Kamyki”, „Marta”, „Wyznania ulicznego sprzedawcy owoców”, „Wszyscy obecni”, „Pseudo” i „Flow”, oraz prozy pt. „Slajdy”. Tomy „Pseudo” i „Slajdy” otrzymały tytuły Bydgoskiej Książki Roku. Równolegle rozwija karierę dramatopisarską. W 2007 roku w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka odbyło się sceniczne czytanie tragedii J. Jakubowskiego pt. „Dom matki”. W roku 2010 jego komedia pt. „Życie” zdobyła I nagrodę w konkursie Komediopisanie łódzkiego Teatru Powszechnego. W tymże samym roku dramat „Generał” znalazł się w finale konkursu „Metafory Rzeczywistości” poznańskiego Teatru Polskiego, a jego prapremiera miała miejsce w Teatrze IMKA w Warszawie. Przedstawienie otrzymało szereg nagród, w tym główną nagrodę 6. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni. J. Jakubowski jest ponadto autorem takich dramatów jak: „Wieczny kwiecień” (I nagroda w konkursie „Metafory rzeczywistości”, premiera w Teatrze Polskim w Poznaniu, 2012), „Luna”, „Kolekcja”, „Zgon w Pałacu Biskupim”, „Koncert na rożek, bęben i violę”, „Dziura” (półfinał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej), „Magik”, „Zdjęcia próbne” (nagroda w konkursie Komediopisanie za najbardziej filmowy scenariusz), „Wielka podróż Malinowego Królika” (wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, 2011), „Ostatnia królowa”.

j.jakubowski smallW 2013 Teatr Druga Strefa z Warszawy wystawił jego sztukę „Człowiek, który nie umiał odejść”. W 2014 w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu odbyła się prapremiera dramatu „Licheń story” w reżyserii Tomasza Hynka. Antologia sztuk J. Jakubowskiego została wydana przez Agencję Dramatu i Teatru ADiT pt. „Generał i inne dramaty polityczne”.

Prezentowana w styczniowym Teatrze przy Stole sztuka „Kucharz” jest jednym z najnowszych dramatów tego autora. W 2015 roku znalazła się w półfinale (z pośród 217 sztuk) konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.

Opracowano na podstawie jjakubowski.bloog.pl, encyklopediateatru.pl.

Dramat „Kucharz” czytany jest w Teatrze przy Stole za zgodą autora, a tekst sztuki pochodzi z miesięcznika Dialog 10/2015. Serdecznie dziękujemy J. Jakubowskiemu za udostępnienie dramatu do prezentacji w Dworku Sierakowskich.