AKADEMIA DOBRYCH RELACJI | Dom Sąsiedzki Centrum

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na kontynuację spotkań Akademii Dobrych Relacji. Projekt realizowany jest we współpracy z Gminą Miasta Sopotu w ramach Domów Sąsiedzkich. Wykłady sprzyjające poznawaniu samego siebie poprowadzi doradca psychologiczny Ewa Kuczkowska. Zajęcia z cyklu Różni ludzie we wspólnym świecie rozpoczynamy we wtorek, 15 stycznia o godzinie 18.00.

Wstęp wolny.  

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Sala galeryjna/wykładowa będzie udostępniona słuchaczom w dniu wykładu od godziny 17.00.

AKADEMIA DOBRYCH RELACJI Różni ludzie we wspólnym świecie

Różni ludzie i ja wśród nich. Wielka rozmaitość typów, usposobień, mentalności i systemów wartości. Jak się w tym odnaleźć? Jak pozostać otwartym na innych nie tracąc przy tym siebie samego? Trzy pierwsze wykłady cyklu pomogą uświadomić sobie i uporządkować tę różnorodność. Trzy kolejne przedstawią rodzaje interakcji i powiązań między ludźmi oraz opiszą właściwe sposoby funkcjonowania w bliższych i dalszych relacjach.

Harmonogram wykładów:

15 stycznia / Szczęściarze i pechowcy

Do której grupy należę i dlaczego?

Sztuka bycia szczęśliwym.

Uprawianie pięciu pól.

19 lutego / Toksyczni ludzie

Kilka typów osób trudnych.

Jak sobie z nimi radzić?

A co jeśli ja do nich należę?

Polecana literatura:

H. McGrath, H. Edwards „Trudne osobowości”
J. Townsend „Kto nam zatruwa życie” *
H. Cloud, J.Townsend „Mamo, to moje życie” *

 

19 marca / Męskość i kobiecość

Dwie strony tego samego medalu.

Różnice w postrzeganiu, funkcjonowaniu i potrzebach.

Jak się pięknie różnić?

9 kwietnia / Dobre i złe związki

Co ludzi łączy?

Typy związków.

Dobry związek – znaczy jaki?

21 maja / Konflikty

Czy konflikt może być pożyteczny?

Rozwiązywanie konfliktów.

Style zachowań w konfliktach.

11 czerwca / Jak być lubianym? 

Kogo lubimy?

Komplementy mówić i przyjmować.

Mój „martwy punkt”.

 

Ludzie pragną szczęśliwego życia i akceptacji. Pragną sensu i zadowolenia ze swoich działań. To się nie zmieniło. Zmienił się natomiast świat, który nas otacza. Pośpiech, natłok bodźców, technologizacja życia wpłynęły potężnie na środowiska rodzinne, które nie zawsze są w stanie wyposażyć w kluczowe umiejętności. Dlatego tak istotna jest rzetelna edukacja psychologiczna. Akademia dobrych relacji  już kolejny semestr będzie starała się wypełniać to ważne zadanie.

Wykłady nie wymagają od uczestników wiedzy psychologicznej. Treści są przystępne i uniwersalne, będą więc użyteczne dla każdej grupy wiekowej osób dorosłych oraz młodzieży starszej. Przedstawiane zagadnienia są ilustrowane przez praktyczne przykłady „z życia wzięte”, a drobna domieszka humoru ułatwi przyjmowanie nowej wiedzy.

Każdy pojedynczy wykład można traktować jako odrębne wydarzenie. Niewątpliwie jednak więcej korzyści przyniesie uczestnictwo w całym cyklu. Do czerwca 2019 roku odbędzie się 6 spotkań. Zapraszamy!

Zajęcia prowadzi doradca psychologiczny Ewa Kuczkowska, prelegent autorskiego cyklu Akademia dobrych relacji specjalizujący się w problemie niechcianej samotności.