AKUSTYKA CISZY. Wystawa malarstwa Agnieszki Wielewskiej | grudzień 2020

W grudniu zapraszamy na wystawę prac Agnieszki Wielewskiej, absolwentki malarstwa na ASP w Krakowie, związanej z Żuławami i urokliwymi Kaszubami, gdzie obecnie mieszka. Ekspozycja „Akustyka ciszy” prezentowana w dworkowej Galerii Sztuki obejmuje cykl obrazów przedstawiających pejzaż miejski. Nie jest to jednak miasto, które atakuje ulicznym zgiełkiem i przestymulowuje nasze zmysły. To widoki, które zatrzymują czas i przyglądają się zacisznym miejscom: wewnętrznym dziedzińcom i przeszklonym tarasom. Obrazy Agnieszki Wielewskiej mają charakter afirmatywny, wytwarzają atmosferę przytulności i intymności. Miasto, jako przestrzeń codzienności, staje się pretekstem do opowiedzenia o sferze duchowej – obrazy wyciszają odbiorcę, skłaniają do zamyślenia, może kontemplacji. Powtarzającym się motywem stało się w tym cyklu drzewo, znajdujące się w centrum obrazu lub w tle, potraktowane nie impresjonistycznie, a syntetycznie, ale jednocześnie starające się zachować jego świetlistość.

Prace namalowane zostały w technice olejnej laserunkowej na płótnie. Ciepła kolorystyka, miękkość krawędzi wraz z przeważającymi kierunkami horyzontalnymi dopełniają całokształtu: to obrazy z czułą, pełną delikatności narracją.

Wystawę dopełniają małe formaty: olejne martwe natury i szkice rysunkowe, stanowiące studium światła.

 

 

Wystawa w wersji online dostępna będzie wkrótce na naszej stronie oraz profilu FB:/ Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

Dostęp bezpłatny
Zapraszamy

 

Agnieszka Wielewska

Urodzona w 1992 roku w Gdańsku, mieszkała na Żuławach Wiślanych, obecnie – w sercu Kaszub. Tegoroczna (2020) stypendystka Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (dyplom w 2017, pracownia prof. Adama Brinckena). Jest laureatką m. in. Stypendium im. Henry’ego J.T. Dorena, Stypendium Twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego, Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańsk oraz Stypendium Rektora ASP w Krakowie. Nagrodzona za dyplom malarski przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i wyróżniona przez Galerię Zofii Weiss w Krakowie. W latach 2011-2013 studiowała również Malarstwo na ASP w Gdańsku oraz  Historię Sztuki na UJ w Krakowie.

Jej obrazy prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m.in. w Zurichu (ARTBOX. PROJECT), Debreczynie na Węgrzech (Galeria MODEM, w Krakowie (Pałac Sztuki; Galeria Promocyjna ASP; Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Galeria Zofii Weiss), Sopocie (Państwowa Galeria Sztuki, SOPOTEKA, Teatr BOTO), Bielsku-Białej (Galeria Wzgórze), Częstochowie (Miejska Galeria Sztuki) Warszawie (Galeria Stalowa, MNiSW), Stalowej Woli (Muzeum Regionalne), Kazimierzu Dolnym, Radomiu i Gdańsku (Galeria Klubu Żak, Sztuka Wyboru, Galeria Jednego Dzieła). Poza malarstwem zajmuje się scenografią, plakatem, ilustracją oraz animacją filmową.

 

 

Jako scenograf przygotowała projekty do spektakli m.in. w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku, w Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku, Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu; Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatrze Pinokio w Łodzi. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Teatralną Miasta Gdańsk za scenografię do spektaklu „Nie wierzę w śmierć” Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz została wyróżniona w ramach konkursu o Nagrodę Scenograficzną Jerzego Moskala 2018.

Jest zaangażowana również w działania edukacyjne – m.in. we współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Sopocie (warsztaty teatralne z seniorami) i Teatrem Polskim w Poznaniu (Lato w Teatrze).

 

Więcej informacji o twórczości Agnieszki Wielewskiej na stronie internetowej autorki: wielewska.pl

Istnieje możliwość zakupu prezentowanych prac. Kontakt do autorki w tej sprawie: aga.wielewska@gmail.com

 

 

Cykl prac „Akustyka ciszy” zrealizowano w ramach
stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Projekt współfinansowany
ze środków Gminy Miasta Sopotu