ARCHITEKCI MALUJĄ SOPOT I SANTA BARBARA. Nowa wystawa w Galerii Dworku – 28.06.-23.07.2016

We wtorek, 28 czerwca o godz. 18.00 odbył się wernisaż wystawy ARCHITEKCI MALUJĄ SOPOT I SANTA BARBARA, na którą złożyły się m.in. rysunki i akwarele przedstawiające niezwykłe miejsca i budynki każdego z tych miast.

W wystawie udział wzięli kalifornijscy i trójmiejscy architekci oraz inni autorzy: Wojciech Agustyniak, Bartłomiej Bajda, Anna Maria Biernat, Magdalena E. Corvin-Spolitakiewicz, Bazyli Domsta, Iwona Klimek, Krzysztof Klimek, Izabela Junosza Kisielewska, Monika Knoblauch-Kwapińska, Anna Kostka, Paweł Wład Kowalski, Irma Kowalke, Marcin Koziełło-Poklewski, Jacek Krenz, Andrzej Kwieciński, Tomasz Lisowski, Katarzyna Michalczewska, Dorota Misiaczyk-Struzik, Wojciech Nowacki, Roger Phillips, Fred Sweeney, Czesław Tumielewicz, Elżbieta Waśniewska, Piotr Zabiełło. Część prac prezentowanych w galerii Dworku Sierakowskich jest efektem pleneru malarskiego „Obrazy Sopotu” odbywającego się 18 czerwca na ulicach i w parkach nadbałtyckiego kurortu.

Wernisaż wystawy był okazją do dyskusji o architekturze obu miast. Autorzy opowiedzieli także o swoich inspiracjach artystycznych i intencjach w wyborze rysowanych obiektów. Ponadto otwarcie wystawy uświetnił występ Franciszka Wesołowskiego (11 lat), niezwykle utalentowanego wiolonczelisty, który zaprezentował utwór J.F. Haendla.

Sopot i Santa Barbara widziane oczyma architektów będziemy prezentować do 23 lipca br., codziennie w godz. 12.00-18.00. Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Zaproszenie na plener malarski: [PDF]

Franciszek Wesołowski (wiolonczela) – uczeń prof. Andrzeja Kacprzaka z Państwowej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, pomimo młodego wieku wielokrotnie nagradzany w regionalnych, krajowych i  międzynarodowych konkursach (m.in. w 2013 r. I miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Słowacji). Rozwija swój talent nie tylko w szkole muzycznej ale także pod okiem ojca Jacka Wesołowskiego, muzyka oraz lutnika.

Dodatkowe informacje o projekcie:
Wystawa ARCHITEKCI MALUJĄ SOPOT I SANTA BARBARA jest częścią programu Sopot&Santa Barbara. Sister Cities: Kultura+Geografia+Społeczność. Prezentowane miasta pomimo znacznej odległości geograficznej posiadają wiele wspólnych cech. Spotykamy w nich niezwykłe miejsca i budynki, które często wraz z bujnością otaczającej je zieleni nadają unikatowy charakter przestrzeni miejskiej. Urodę każdego z tych miast widzianą oczyma kalifornijskich i trójmiejskich architektów w formie rysunków, akwareli i innych prac plastycznych zobrazuje wystawa w Dworku Sierakowskich. Program obejmuje ponadto szereg wykładów na temat wielobranżowej współpracy zainicjowanej przez lokalną grupę architektów oraz spotkań i dyskusji dotyczących zaangażowania społecznego, planowania przestrzennego i projektowania architektonicznego dla miasta. Projekt został otwarty 20 maja br. wykładem w siedzibie SARP w Gdańsku.

Organizatorem projektu jest Fundacja CENTRUM przy współudziale CoOperatywa.com, Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) oddział Wybrzeże, Sekcji Rozwoju Miasta i Ochrony Środowiska Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, Stowarzyszenia Sopociaków, Stowarzyszenia Kocham Sopot oraz Stowarzyszenia Mieszkańcy Dla Sopotu.

Więcej na www.fundacjacentrum.org

Zachęcamy także do obejrzenia prezentacji autorów:
Fred Sweeney  – https://www.youtube.com/watch?v=yAVKBE98ZM4
Roger Phillipshttps://www.youtube.com/watch?v=0N-m9MhiJDc&feature=youtu.be

Wystawa ARCHITEKCI MALUJĄ SOPOT I SANTA BARBARA będzie kontynuowana od 1 sierpnia w Pomorskiej Izbie Architektów RP w Gdańsku i będzie trwała do 9 września, a następnie od 14 września w siedzibie SARP Oddział Wybrzeże (Dwór Bractwa św. Jerzego i Złota Brama przy Targu Węglowym 27 w Gdańsku) i będzie trwała do 14 października.

Nadal istnieje możliwość nabycia prac prezentowanych na wystawie. W razie zainteresowania prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z kuratorem wystawy Magdaleną Corvin-Spolitakiewicz z Fundacji CENTRUM (788 700 234, magdalena@fundacjacentrum.org). Obrazy, grafiki i szkice biorące udział w wystawie będzie można ponadto nabyć na drodze licytacji. Aukcja, kończąca projekt wystawienniczy, odbędzie się 14.10 w siedzibie SARP-u. Szczegóły wkrótce na stronie organizatora www.fundacjacentrum.org

logotypy