„Bursztyn – Cud NATURY”. Spotkanie z Planetą JANTAR /15.09.2018

Zapraszam na Bursztynową Planetę JANTAR – jest to urzekający i pełen dobrej energii  świat naturalnego bursztynu bałtyckiego – jantaru, który odkrywam już prawie 40 lat. Niepowtarzalną urodę każdej bryłki naturalnego bursztynu i baśniowe pejzaże zaklęte w jego wnętrzu pokazuję na fotografiach. Zafascynowana bursztynem, szczególnie jego „życiem” w świetle wciąż poszukuję nowych form wypowiedzi artystycznej. Utrwalenie tego zjawiska było inspiracją powrotu do fotografii. Fotografuję bursztyn: makro- i mikroświat w jego wnętrzu oraz przyrodę. To z połączenia tych „dwóch światów” powstała Planeta JANTAR. Efektem tych poszukiwań jest także Teatr Bursztynu i Wyobraźni – “Zależnie od miejsca z którego ogląda się scenę zmienia się jej kompozycja, lub odsłaniają się inne rzeźby bursztynowe tworząc nowe obrazy. Jednocześnie ruchome światło zmieniając obrazy wewnątrz bursztynowych bryłek ożywia je i całość tworzy jedyny w swoim rodzaju magiczny spektakl.

B. Gronuś-Dutko

 

W sobotę 15 września o godz. 17.00 zapraszamy na wieczór z Barbarą Gronuś-Dutko, artystką plastykiem, fotografikiem, a przede wszystkim miłośniczką bursztynu. Spotkanie z Planetą JANTAR będzie poetycko-muzyczną opowieścią o tym właśnie, zastygłym przed milionami lat, cudzie natury. W „Zaczarowany świat bursztynu” wprowadzi Państwa prezentacja multimedialna z unikatowymi zdjęciami jantaru i jego wnętrza autorstwa Barbary Gronuś-Dutko. W programie wydarzenia znajdą się także wybrane wiersze Krzysztofa Sadowskiego i cytaty literackie o „złocie Bałtyku” w interpretacji Anny Daukszy, a całości dopełnią muzyczne improwizacje Jolanty Wandy Kwiatkowskiej (fortepian) z multimedialną scenografią B. Gronuś-Dutko.

Wstęp wolny

Zapraszamy!   

 

 

Barbara Gronuś-Dutko

Urodzona w Gdyni. W 1968 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni – Orłowie w specjalności Fotografia. Studiowała najpierw na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, później na Wydziale Projektowania Plastycznego w gdańskiej ASP gdzie w 1977 r. uzyskała dyplom w specjalizacji Grafika Użytkowa. W 1982 r. związała się z Krakowem, by po 32 latach powrócić na Pomorze.

Jest założycielką i prezesem Stowarzyszenia „Bursztynowa Planeta JANTAR” promującego bursztyn bałtycki, jego naturalną urodę i właściwości, przyrodę i sztukę inspirowaną bursztynem oraz Szlak Bursztynowy XXI wieku obejmujący dorzecze Wisły.

Od kilku lat zajmuje się także bursztynem w lecznictwie.

Fotografuje bursztyn i pejzaże odkryte w jego wnętrzu. Jest autorką „Teatr Bursztynu i Wyobraźni” (2000 r.) – instalacji, w której oszlifowane bryłki bursztynu wraz z wędrującym jak Słońce światłem i muzyką tworzą magiczny spektakl. Opracowała także szereg prezentacji multimedialnych o charakterze edukacyjnym („Europejskie Szlaki Bursztynowe – Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy” wg. scenariusza Alicji Pielińskiej) oraz impresji bursztynowo –przyrodniczych: „Na Planecie JANTAR”, „Zaczarowany Świat Bursztynu” i „Planeta JANTAR – magia naturalnego bursztynu”.

Projektuje i wykonuje unikatową biżuterię, tworzy również małe formy rzeźbiarskie z bursztynu z czarnym dębem, instalacje, kamienie jubilerskie i …talizmany.

Prace Barbary Gronuś-Dutko znajdują się w zbiorach Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie i Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie oraz w zbiorach prywatnych.

Jest autorką kilkunastu wystawach indywidualnych (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Paryż, Nijmegen i Arnhem (Holandia). Wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Od 2002 roku swoje prace wystawia także na Targach Bursztynu Amberif i Ambermart w Gdańsku i Targach „Złoto, Srebro, Czas” w Warszawie.

Na swoim koncie ma ponadto wiele wystaw fotograficznych m.in.: „Na Planecie JANTAR”, „Światło Bursztynu”, „Koty Bursztynowe”, „Łzy Lasu i Słońca”, „Drzewa Bursztynowe – Moc Natury”. Wystawa „Jest taki Ogród…” jest w stałej ekspozycji w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie.

Więcej o Planecie JANTAR i autorce:

TEATR BURSZTYNU I WYOBRAŹNI BARBARY GRONUŚ-DUTKO

www.facebook.com/Planeta.JANTAR

www.stach-driver.pl/bursztyn

Jolanta Wanda Kwiatkowska – pianistka, wiolonczelistka, kompozytorka, poetka.

Studiowała w Akademii Muzycznej w Łodzi, pracowała m.in. w teatrach w Łodzi, filharmonii łódzkiej, reprezentacyjnym Zespole Wojska Polskiego, Stołecznej Estradzie, Teatrze Dramatycznym. Grywała we Francji, Emiratach Arabskich, Niemczech. Zawodowo związana z Klubem Księgarza w Warszawie, gdzie ubarwia muzycznie promocje poezji i prozy. Jest autorką dwóch tomików poetyckich m.in. zbioru „Odkryta” prezentowanego w dworku w czerwcu 2015 r. Pracuje obecnie nad prozą i autorską wystawą fotografii. Często bierze udział w wernisażach malarskich i fotograficznych.

 

 

Wydarzenie: Spotkanie z Planetą JANTAR, „Bursztyn – Cud NATURY”

Data: 15.09.2018 r., godz. 17.00

Miejsce: Dworek Sierakowskich w Sopocie, ul. J. Czyżewskiego 12

Program:

  • „Wiatr od Morza” Stefan Żeromski – cytaty o bursztynie czyta Anna Dauksza;
  • Prezentacja multimedialna Barbary Gronuś-Dutko – „Zaczarowany Świat Bursztynu”;
  • Bursztyn w poezji Krzysztofa Sadowskiego – recytacja Anna Dauksza;
  • „Koncert w Bursztynie” – improwizacja Jolanta Wanda Kwiatkowska, scenografia multimedialna Barbara Gronuś-Dutko.