Czerwiec 2018

Jan Sołecki – wagabunda i członek gdańskiej bohemy, z łaskawego przyzwolenia Ateny i samego Apollo oraz natchnienia wszystkich muz zainspirowany przez nich do umiłowania mądrości i piękna malował i maluje, a właściwie przedstawia, jak w teatrum świateł i cieni, zmagania czasów; czasu przeszłego dokonanego z czasem teraźniejszym. W tym teatrze, jak w zwierciadle toni wodnej odbite są minione zdarzenia ludzkie i ogólno przyrodnicze. Przedstawia on także zmagania przestrzeni samej z sobą, tego niepojętego dla nas ludzi ‘skalara’, który swym centralnym punktem zbiega się i funkcjonuje w ramach jego obrazów. Te pustynne krajobrazy, pustyń piaszczystych i kamienistych (a w domyśle pustyń uczuć i zaniechań), tych wygładzonych przez wiatr i wodę wąwozów górskich, mówią nam o siłach przyrody, ale też o Szlakach Jedwabnym czy Bursztynowym – o ludzkim trwaniu i tworzeniu.(…)

Jerzy Gajewicz, Gdańsk, 17.12.2011 r.

 

„Nie dotykając ciszy” to tytuł wystawy malarstwa Jana Sołeckiego, którą zaprezentujemy w czerwcu w dworkowej Galerii Sztuki. Malarz i portrecista od studiów związany z Gdańskiem, w swoich pracach pokazuje trwanie i zmiany w czasie. Maluje ciszę nie dotykając jej, posługując się głównie własnymi, oryginalnymi środkami wyrazu.

Na wernisaż zapraszamy we wtorek 29 maja o godzinie 18.00. Ekspozycję prac J. Sołeckiego będzie można oglądać codziennie w godz. 12.00-18.00 do 1 lipca br.

Wstęp wolny!

Zapraszamy

 

 

Jan Sołecki urodził się w 1941 roku w Rzemieniu na Podkarpaciu. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1971 roku w pracowni prof. W. Jackiewicza. Pracował na gdańskiej uczelni w latach 1971-1973 w Pracowni Malarstwa prof. W. Jackiewicza, a w latach 1990-1993 na Wydziale Architektury i Wzornictwa.

Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, między innymi w Bremie, Paryżu i Leningradzie. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w licznych muzeach.

 

 

 

Malarstwo Jana Sołeckiego jest pełne niedopowiedzeń, zawiera w sobie pewną tajemnicę. Pobudza widza do myślenia; każdy może odmiennie je interpretować. Jest to malarstwo dopracowane we wszystkich szczegółach. Można się tu posłużyć stwierdzeniem Władysława Lama dotyczącym twórczości Artura Nachta-Samborskiego: „jest w niej równowaga całej płaszczyzny obrazu”. Podobnie w przypadku malarstwa Mistrza Sołeckiego – jest ono doskonałe w swej formie, świetne kompozycyjnie. Bardzo dobre pod względem warsztatu. Dla odczytania przez widza sensu zawartego w obrazie, ważne jest dostrzeżenie wszelkich detali, nieraz bardzo niewielkich np. cienia postaci, który umieszczony jest w rogu obrazu, której to postaci autor nie przedstawił. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na dogłębne przeanalizowanie każdego obrazu z osobna.

Maria Sadurska

www.gdanskstrefa.com/artysta-bogata-wyobraznia

Wernisaż