Czerwiec | Wystawa do obejrzenia także online

 

 

W czerwcu w dworkowej Galerii Sztuki zaprezentowaliśmy kobiece akty autorstwa Anity Cempy. Autorka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku: Grafikę na Wydziale Malarstwa i Grafiki oraz Projektowanie Form Użytkowych na wydziale Wzornictwa Przemysłowego i Architektury Wnętrz. Od wielu lat związana jest z branżą mody jako projektant i ilustrator. Brała także udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju. Urodziła się w Gdańsku, mieszka i tworzy w Sopocie.

Prezentowana w Galerii Dworku Sierakowskich wystawa nosi tytuł „Światłocień”. Składa się na nią cykl obrazów przedstawiających studium kobiecego ciała. Inspirację do stworzenia tych prac stanowiły przeciwstawione sobie dwa aspekty kobiecej natury: archetyp Ewy symbolizujący kreację oraz Lilith utożsamiany z silną, wyemancypowaną seksualnością, a także destrukcją.

Poprzez użycie materiału będącego podstawą kreacji we wszechświecie artystka symbolicznie nawiązuje do aktu tworzenia w ogólnym znaczeniu. Użyta w pracach technika odnosi się do procesu, w którym nieożywiona materia – węgiel – w połączeniu z siłą witalną tworzy życie.

 

 

 

 

 

Nagość w obrazach przedstawiona jest w dyskretny, nienachalny sposób. Sylwetki są statyczne, jakby śpiące lub dopiero po przebudzeniu. Niektóre się przenikają. Z prac emanuje zmysłowość i spokój.
Prace Anity Cempy prezentowaliśmy w Dworku Sierakowskich od 3 do 30 czerwca 2020. Finisaż i spotkanie z autorką odbyło się w środę, 24 czerwca o godzinie 18.00

Wystawę można oglądać także w wersji Online.

Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny / Dostęp bezpłatny!

 

 

 

Galeria zdjęć z finisażu (24.06.2020)

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu.