Czwartkowy Wieczór Muzyczny w niedzielę! | 4 listopada 2018

 

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu oraz profesor Krzysztof Sperski, pomysłodawca i organizator cyklu Czwartkowe Wieczory Muzyczne, zapraszają na wyjątkowy koncert kameralny. Program złożony z kompozycji Fryderyka Chopina wykonają niezwykle utalentowani muzycy, laureaci prestiżowych, międzynarodowych konkursów muzycznych: Aleksandra Świgut (fortepian) oraz Jan Lewandowski (wiolonczela).

Na koncert zapraszamy w niedzielę 4 listopada o godz. 18.00.

 Wstęp wolny!

 

 

 

 

 

Aleksandra Świgutpianistka

W latach 2011-2013 studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina Warszawie w klasie prof. Piotra Palecznego. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Wojciecha Świtały oraz prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. Fakultatywnie studiowała także grę na fortepianie historycznym w klasie mgr Katarzyny Drogosz w Akademii Muzycznej w Katowicach, a w 2014 roku uzyskała dyplom w klasie klawesynu mgr Małgorzaty Sarbak w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studiowała także w Guildhall School of Music and Drama w Londynie pod kierunkiem Davida Dolana. Od 2016 roku jest doktorantką Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Laureatka wielu nagród m. in. II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, II nagrody na Konkursie Pianistycznym w Nowym Orleanie, II nagrody i nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Enschede. Wielokrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury oraz Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „SAPERE AUSO”. W 2010 r. otrzymała Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka, a w 2012 roku stypendium niemieckiej fundacji Jütting.

Koncertowała z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Symfoniczną UMFC w Warszawie, Netherland Symphony Orchestra, Liepaja Symphony Orchestra, Orkiestrą Kameralną AUKSO oraz Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

  

Jan Jakub Lewandowskiwiolonczelista

Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną I Stopnia im. Janiny Garści w Tczewie w klasie wiolonczeli mgr Mirosława Czochóra oraz Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie znakomitej wiolonczelistki oraz pedagog – mgr Jadwigi Ewald oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej. Od października 2014 rozpoczął studia wyższe w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie dr. Marcina Zdunika oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej.

Ma na swoim koncie wiele osiągnięć na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m. in.: III Nagroda, dwie nagrody pozaregulaminowe za najlepszy występ w finale oraz Nagroda za największą osobowość artystyczną na X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej; Złota Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Svirel 2017” w Nova Gorica w Słowenii; I Nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie, I Nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej. W latach 2013-2014 stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Gra na instrumencie wykonanym przez Wojciecha Topę.

 

 

źródło: pl.chopin.nifc.pl/chopin, www.amuz.gda.pl