Koncert kameralny w niedzielę | 18.08.2019

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu oraz profesor Krzysztof Sperski, pomysłodawca i organizator cyklu Czwartkowe Wieczory Muzyczne, zapraszają na wyjątkowy koncert kameralny. Program złożony z kompozycji takich twórców, jak: F. Kreisler, E. Grieg, C.W. Gluck, N. Paganini, P. Sarasate, wykonają:

            • Hubert Pralitz (USA) – skrzypce,
      • Stanisław Deja – fortepian.

Na koncert zapraszamy w niedzielę 18 sierpnia, o godz. 12.00.

 

 

Stanisław Deja – urodził się w Gdańsku, gdzie od piątego roku życia zaczął pobierać lekcje muzyki: najpierw na akordeonie, a rok później – na fortepianie. Dostrzeżone wcześnie przez pierwszą nauczycielkę, Barbarę Okoniewską, nadzwyczajne zdolności zaowocowały przyznaniem mu niebawem społecznego „Stypendium im. Fryderyka Chopina“, które otrzymywał do skończenia Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Sukcesy na ogólnopolskich przesłuchaniach młodych solistów pozwoliły na zaliczenie Stanisława Deji do polskiej czołówki pianistycznej najmłodszej generacji. Doprowadziło to do wysłania młodego artysty na studia w renomowanym Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa w Leningradzie (Petersburgu). Odbywał je pod kierunkiem Ludmiły Umanskiej (uczennicy Samuela Feinberga) i ukończył z wyróżnieniem. Dalsze studia zaprowadziły Deję do Berlina Zachodniego, gdzie pracował pod kierunkiem Gerharda Puchelta, oraz do Monachium, gdzie ukończył klasę mistrzowską (Meisterklasse) u Ludwiga Hofmanna (ucznia Arturo Benedetti- Michelangeli).

Stanisław Deja jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (Włochy) oraz w Jaen (Hiszpania). Krytycy zaliczają go do wybitnych interpretatorów muzyki Mozarta i Chopina, ale Deja ceniony jest też, jako kameralista i jako wrażliwy akompaniator w ansamblach wokalnych. Stanisław Deja koncertuje regularnie głównie na terenie Niemiec i Skandynawii oraz w Kalifornii (San Diego). W 2007 po wspólnych występach w Niemczech ze słynnym kompozytorem i dyrygentem Krzysztofem Pendereckim w jego koncercie fortepianowym „Zmartwychwstanie”, wystąpił w Antoninie, w zakopiańskiej Atmie i w filharmonii łódzkiej. Wraz z Andrzejem Zielińskim stworzył duet „Skaldowie na 2 fortepiany”, którego podwójny album CD opublikowało w 2008 Polskie Radio. W grudniu 2008 występ w Olsztyńskiej Filharmonii w koncercie Mozarta, dla którego przygotował specjalne jazzujące kadencje i wprowadzenia. W 2009 roku, przy udziale polskich placówek dyplomatycznych pianista zainaugurował w Turkmenistanie i Azerbejdżanie przyjęte entuzjastycznie obchody Roku Chopinowskiego. Wykonał tam recitale z muzyka Wielkiego Polaka, przeprowadził lokalne konkursy chopinowskie i warsztaty dla tamtejszych młodych pianistów. / http://www.stanislawdeja.com/

 

Hubert Pralitz – gry na skrzypcach uczył się u Henryka Szerynga, Zina Francescattiego, Sándora Végha, André Gertlera, Jeana Fourniera, Gérarda Pouleta, Hermana Kienzla i Stefana Hermana. Uczęszczał do Sopockiej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina we Wrzeszczu, Narodowego Wyższego Konserwatorium Muzycznego w Paryżu, Akademii Muzycznej „Mozarteum” w Salzburgu w Austrii oraz Southern Methodist University w Dallas, TX.

Finalista i zwycięzca wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Występował intensywnie w całej Europie, Ameryce Południowej, Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jest także założycielem i dyrektorem Camerata Dallas, interdyscyplinarnej organizacji artystycznej z siedzibą w Dallas w Teksasie.

Lokalnie artysta występuje z Las Colinas Symphony Orchestra, Richardson Symphony Orchestra i Dallas String Quartet. Wystąpił także w recitalu na Southern Methodist University, Mountain View Community College, Texas State University-San Marcos, University of North Texas i University of Texas Dallas-Richardson. Prywatnie uczy gry na skrzypcach i altówce w Dallas Strings oraz Rockwall School of Music.