ODWOŁANY! Czwartkowy Wieczór Muzyczny z muzyką hiszpańską | 12.03.2020

12 marca o godzinie 18.00 zapraszamy na Czwartkowy Wieczór Muzyczny z muzyką hiszpańską. Elisa Lopez Amor (Hiszpania) oraz Jan Maarten van der Mark (Holandia) – wybitni muzycy i profesorowie konserwatoriów muzycznych wystąpią w koncercie pt. Znana i nieznana muzyka hiszpańska XVII i XX wieku na klarnet i fortepian. Zaprezentowane zostaną utwory takich kompozytorów hiszpańskich jak: Sebasiana de Albero, Pablo de Sarasate, Isaac Albeniz, Manuella de Falli i innych.

Wstęp wolny
Zapraszamy

Program koncertu

 

Elisa López Amor rozpoczęła naukę gry na klarnecie w Sagunto (Walencja) u profesora Juana Rodrigo, a następnie kontynuowała studia w Wyższym Konserwatorium w Walencji, które ukończyła z wyróżnieniem.

Była stypendystką różnych organizacji (Generalitat de València, Ministerstwo Kultury Madrytu, Hazen Foundation i Savings Bank of Sangunto), w celu doskonalenia studiów wyjechała do Rotterdamu (Holandia), gdzie uzyskała tytuł i dyplom profesora i solisty klarnetu w klasie profesora Waltera Boeikensa oraz muzyki kameralnej w klasie profesor Ludmiły Basławskiej.

Następnie studiowała jeszcze w Hochschule für Musik a Theater w Hanowerze (Niemcy) u profesora Hansa Deinzera.

 

Przez trzy lata był członkiem Młodzieżowej Hiszpańskiej Orkiestry Narodowej (JONDE), z którą koncertował w Madrycie, Cáceres, Santiago de Compostela itp., jednocześnie uczestnicząc w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wielkich solistów, takich jak Wolfang Meyer, Jose Luis Estellés czy Anthony Pay.

 

Jako kameralistka występowała z wieloma muzykami i grupami na wielu koncertach w kraju i poza granicami Hiszpanii. Wraz z mężem Jaanem Van Der Mark tworzą Duo (klarnet i fortepian), z którym występowali w różnych miastach Hiszpanii i byli nagradzani w konkursach w Aix en Provance i Guadamora International Chamber Contest w Pozoblanco.

 

Jest profesorem klarnetu w Szkole Muzycznej Joaquín Maya w Pampelunie oraz w Wyższym Konserwatorium Pablo Sarasate w Pampelunie.

Od 1994 roku pracuje na stanowisku solisty klarnetu w Orkiestrze Symfonicznej Navarry, współpracę tę kontynuuje do dziś. Z orkiestrą występowała w wielu miastach w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Polsce i Chinach oraz dokonała licznych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych.

 

Jan Maarten van der Mark urodził się w Holandii, obecnie od ponad dwudziestu lat mieszka na północy Hiszpanii, w Pamplunie. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 5 lat pod kierunkiem profesora Jos Vrankena. Następnie kontynuował studia w Konserwatorium w Rotterdamie  w klasie  profesor Ludmiły Baslawskiej. Ukończył naukę otrzymując wysoką ocenę oraz Dyplom Solisty.

W trakcie i po studiach brał udział w licznych kursach mistrzowskich, doskonaląc swoje umiejętności u tak wybitnych nauczycieli jak: Lazar Berman, Aldo Cicolini, OxanaYablonskaja Jan Wijn Karl Heinz Kämmerling, Roberto Szidon, Ferenc Rados oraz  WładimirTropp. Dzięki otrzymanemu stypendium Fonds voor de Podiumkunsten , miał również okazję studiować w Instytucie Gnessina w Moskwie.

Jan Maarten występował jako solista i członek zespołów kameralnych we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Holandii. Był częstym gościem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Hiszpanii, zapraszany do udziału w koncertach kameralnych. Dokonał nagrań dla radia holenderskiego (N.O.S) oraz radia hiszpańskiego (R.N.E.)

Od lat tworzy duet z żoną, Elisą Lopez, klarnecistką. Wspólnie zostali nagrodzeni w konkursach Guadamora (Cordoba -Hiszpania) ,T.I.M. (Aix-en-Provence – Francja) oraz w Rzymie. Miał okazję wykonywać wraz z różnymi orkiestrami wybitne dzieła literatury pianistycznej, między innymi koncerty F. Chopina oraz S. Rachmaninowa.

Obecnie jest profesorem fortepianu oraz klasy kameralnej w Wyższym Konserwatorium imienia Pablo Sarasatego w Pampelunie, na północy Hiszpanii.

Jego studenci zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na różnych konkursach, zarówno w Hiszpanii jak i poza jej granicami.

Był członkiem jury w konkursach pianistycznych Concurso de Piano w San Sebastian, oraz na Międzynarodowy Konkursie Pianistycznym dla Młodzieży imienia Fryderyka Chopina w Szafarni.