Czwartkowy Wieczór Muzyczny z QUATUOR EUROPA |Muzyczna podróż po Hiszpanii | 11.07.2019

W czwartek 11 lipca o godz. 18.00 Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na koncert kameralny w hiszpańskim klimacie. Kwartet QUATUOR EUROPA przybliży kulturę i muzykę iberyjską. Cristian Ifrim (I skrzypce), Anna Radomska Gardyjas (skrzypce), Jorge Wojtysiak (altówka) oraz Małgorzata Sęk (wiolonczela) zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż po kraju Basków. W programie występu znajdą się klasyczne kompozycje hiszpańskich twórców XIX między innymi: Danza Espanola Enrique Grandosa, Suita Hiszpańska Isaaca Albeniza, Romans Andaluzyjski Pablo Sarasate’a, Bateo Federica Chueca, a także utwory światowej sławy kompozytorów zafascynowanych hiszpańskim folklorem: Habanera i Marsz Torreadora Georga Bizeta, Fandango L. Boccheriniego oraz Suite Don Quijote G. F. Telemanna.

Szczegółowy program koncertu:

[program w PDF]

Wstęp wolny

Zapraszamy

 

 

QUATUOR EUROPA powstał w 2000 roku z inicjatywy czwórki znakomitych muzyków, solistów najważniejszych orkiestr europejskich, których łączy wspólne zamiłowanie do muzyki kameralnej.

Zespół tworzą: Cristian Ifrim – I skrzypce, Anna Radomska Gardyjas – skrzypce,

Jorge Wojtysiak – altówka, Małgorzata Sęk – wiolonczela.

Na co dzień pracują oni w renomowanych orkiestrach takich jak  Orquesta de Camara del Palau de la Música Catalana, Philharmonia Orchestra of Yale, Orkiestra Filharmonii w Bukareszcie, Sinfonia Varsovia, Orquestra de Euskadi w San Sebastian, Orquesta Sinfonica de Navarra, Grupo Enigma (orkiestra kameralna) w Saragossie, Polish Camerata.

Każdy z nich reprezentuje inny kraj pochodzenia, ale łączy ich obecne miejsce zamieszkania w północnych prowincjach Hiszpanii (Nawarra Gipuzcoa).

Członkowie Quatuor Europa uczestniczyli w wielu konkursach muzyki kameralnej, zdobywając nagrody i wyróżnienia: Międzynarodowy Konkurs Kwartetów w Colmar, Muzyki Kameralnej w Belgradzie oraz w Łodzi, Concurs Germans Claret, Concurs de Cambra Sofia Puche w Hiszpanii, oraz jako solisci : Konkurs im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Międzynarodowy Konkurs Nicanor Zabaleta w San Sebastian, Konkurs Wiolonczelowy im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu.

Brali udział w wielu festiwalach muzyki kameralnej : Festival de Perigord Noir, Festival de Musica Visual en Lanazarote, Festival Musikaste w Renteria – San Sebastian, Quincena Musical de Donosti, Caper Lubliniensis, Muzyka i Architektura w Toruniu, Festiwal Zespołów Kameralnych w Warszawie.

Wraz z różnymi zespołami i jako soliści dokonali wielu nagrań dla tak ważnych firm dyskograficznych jak Harmonia Mundi, Naxos, Cristal Records, Nimbus, Discoby,Elkar, Polskie Radio i TV Polonia.

Występowali na scenach najważniejszych sal koncertowych Europy, Azji i Ameryki uczestnicząc w wielu podróżach artystycznych realizowanych z grupami kameralnymi jak i z orkiestrami, w których pracują.

Oprócz działalności koncertowej wszyscy muzycy zespołu aktywnie udzielają się pedagogicznie, współpracując z najważniejszymi centrami edukacji muzycznej w Hiszpanii i w Polsce oraz prowadząc letnie kursy mistrzowskie dla wybitnie uzdolnionej młodzieży.

Od roku 2009 regularnie odbywają muzyczne podróże do Polski, grając utwory czołowych kompozytorów hiszpańskich i europejskich.

Quatuor Europa współpracuje także z solistami takiej rangi jak Peter Verhoyen, Thomas Indelmuhle, Maciej Pikulski, Eva Fontalba, Frank Coryn, Lukasz Krupiński i Vadim Tsibulevsky.