Czytelnia festiwalowa w Dworku Sierakowskich | „Fortepian Szopena” – spotkania z Norwidem, Sopot 2021 | wydarzenia towarzyszące

W 2021 roku minęło 200 lat od urodzin Cypriana Kamila Norwida – wybitnego Polaka, humanisty, poety, dramatopisarza, prozaika, rzeźbiarza, malarza oraz człowieka znacznie wyrastającego poza granice swojej epoki. Ponadczasowość i wyjątkowość jego dzieł prezentowaliśmy podczas wydarzenia „Fortepian Szopena” – spotkania z Norwidem, Sopot 2021.

W ramach festiwalu odbył się szereg różnorodnych wydarzeń programowych, jednakże to nie wszystko w przestrzeniach nadmorskiego kurortu przygotowaliśmy dla Państwa wiele wydarzeń towarzyszących:

  • Wystawa cylindrów i kapeluszy stylizowanych na epokę romantyzmu (11–18.06.2021, Dworek Sierakowskich) Zobacz więcej >>
  • Wystawa poświęcona życiu i twórczości C. K. Norwida (24.09–31.10.2021, Dworek Sierakowskich)
  • Koncerty – romantyzm w muzyce klasycznej (25 i 27.07.2021, Dworek Sierakowskich) Zobacz więcej >>
  • Parady uliczne w strojach i kapeluszach inspirowanych epoką romantyzmu (20.06.2021, Hipodrom) Zobacz więcej >>
  • Czytelnia festiwalowa w Dworku Sierakowskich – klasyka literatury i współczesna poezja polska (24.09–31.10.2021, Dworek Sierakowskich)
  • Prezentacje wydawnictw i akcja „torba pełna poezji” (Dworek Sierakowskich, przestrzeń miasta)

 

Sopockim spotkaniom z Norwidem towarzyszyły wydarzenia promujące literaturę i czytelnictwo. Na uczestników wieczorów poetycko-muzycznych czekała wyjątkowa akcja „torba pełna poezji”, czyli niezbędnik festiwalowy z materiałami promocyjno-informacyjnymi i tomami poezji.

Miłośników słowa pisanego zaprosiliśmy do dworkowej Czytelni Festiwalowej przestrzeni, w której zapoznać się można było z klasyką literatury polskiej i poezji współczesnej. Z festiwalowej biblioteczki można było skorzystać do 31 października br.

24 września zaprosiliśmy Państwa do wspólnego uczczenia 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida w Dworku Sierakowskich. Uczestnicy tego wyjątkowego spotkania mieli okazję wysłuchać dwóch wierszy poety („Fortepian Szopena” i „Moja piosnka (II)”), a także wziąć udział w prezentacji nowości wydawniczych i zapoznać się z ekskluzywnie wydanymi publikacjami z serii Biblioteka „Toposu” oraz Biblioteka Krytyki.

Wśród wydarzeń fakultatywnych nie zabrakło również przedsięwzięć edukacyjnych – do 7 listopada w przestrzeniach Dworku prezentowana była wystawa o życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy, a także autorką prezentowanych plansz jest sopocka malarka i pedagog Roswita Stern.

 

 

W dniach 11-18 czerwca w dworkowej Galerii Sztuki prezentowaliśmy wystawę cylindrów i kapeluszy inspirowanych epoką romantyzmu. Pomysłodawczynią i kuratorką ekspozycji, a także autorką prezentowanych nakryć głowy jest Roswita Stern. Wystawa objęła około 120 wielobarwnych eksponatów własnoręcznie wykonanych przez artystkę.

 

 

W niedzielę, 20 czerwca zaprosiliśmy Państwa na sopocki Hipodrom, gdzie odbyła się parada inspirowana modą epoki romantyzmu. Celem wydarzenia było wzbudzenie zainteresowania mieszkańców i turystów festiwalem „Fortepian Szopena”. Uczestnicy pochodu mieli okazję zaprezentować się w wybranym cylindrze lub kapeluszu nawiązującym do czasów, w których żył i tworzył Cyprian Kamil Norwid. Pomysłodawczynią wydarzenia oraz autorką nakryć głowy jest sopocka malarka i pedagog Roswita Stern. Pokaz odbył się przy dźwiękach Poloneza Fryderyka Chopina podczas Gali Międzynarodowych Zawodów w Skokach CSiO.

 

 

W lipcu razem z artystami z Kolonii (Niemcy) Henningiem Brandem i Margaux Kier zaprosiliśmy Państwa na letnie koncerty kameralne z cyklu romantyzm w muzyce klasycznej „Rozmowy z Fryderykiem – Gespräch mit Frédéric”. W programie wieczorów poetycko-muzycznych 25 i 27 lipca znalazły się walce, mazurki, ballady, etiudy i inne utwory Fryderyka Chopina, a także fragmenty listów i cytatów tego najwybitniejszego polskiego kompozytora.

 

 

Oprócz wydarzeń festiwalowych realizowanych na żywo z udziałem publiczności dostępne są także wydarzenia w formie Online. W ręce widzów oddajemy nagrania audio-wideo z wieczorów poetycko-muzycznych z udziałem aktorów gdańskiego Teatru Wybrzeże oraz młodych i wybitnie uzdolnionych muzyków akademii muzycznych. Na naszej stronie internetowej można obejrzeć również unikatową kolekcję pięciu wykonań jednego wiersza Cypriana Kamila Norwida. Dostęp do wirtualnych wersji wydarzeń jest bezpłatny i długoterminowy (do czerwca 2022 r.).

 

 

 

Organizatorem wydarzenia Fortepian Szopena – spotkania z Norwidem, Sopot 2021. W 200-rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida (1821-1883) jest Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.

Festiwal odbędzie się pod patronatem: Prezydenta Miasta Sopotu, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Instytutu Książki, Instytutu Literatury oraz patronatem medialnym: TVP Kultura, TVP Gdańsk, trojmiasto.pl, Radia Gdańsk i dwumiesięcznika literackiego Topos„.

Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Gminy Miasta Sopotu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

 

 

Partner:

  

 

 

Patronat:


 

Patronat medialny: