Festiwal Poezji to ogólnopolskie wydarzenie artystyczne i literackie, cyklicznie organizowane w Sopocie od 2001 roku. Co dwa lata na kolejną edycję Festiwalu składa się szereg spotkań autorskich, dyskusji, konkursów i koncertów. Ukazują one inspirującą rolę poezji współczesnej w kulturze i życiu społecznym. Dzięki niekonwencjonalnym pomysłom na promocję literatury i kultury elitarnej Festiwal wprowadza współczesne wiersze w nowe przestrzenie i sposoby funkcjonowania. Do słowa dołączają obrazy i projekcje multimedialne, a muzyka oprócz tworzenia tła jawi się też jako bohaterka.

Festiwal jest wynikiem współdziałania różnorodnych środowisk twórczych, a jego celem jest szeroko rozumiana promocja poezji i literatury oraz popularyzacja mody na czytanie. Istotne jest także podnoszenie kompetencji kulturalnych społeczeństwa, ponowne wykształcenie naturalnej potrzeby obcowania z wartościową literaturą i poezją. Dzięki Festiwalom Poezji kształtowany jest na nowo pozytywny wizerunek książki i czytelnictwa. Popularyzowane są ważne wydarzenia w naszej kulturze i historii, podkreślana jest waga jubileuszy i zachowanie ciągłości tradycji.

Stale powiększa się grono aktywnych uczestników spotkań autorskich i prezentacji książek, świadomych odbiorców kultury. Bezpośredni kontakt z artystami, poznanie podstaw artystycznego rzemiosła, edukacja w zakresie umiejętności czytania współczesnego wiersza, i szerzej współczesnego tekstu, sprzyjają rozwijaniu aktywności twórczej odbiorców, inspirują uczestników do działań kreatywnych. Pomysłodawcą i dyrektorem programowym Festiwalu Poezji jest Krzysztof Kuczkowski, poeta, redaktor naczelny dwumiesięcznika literackiego „Topos”.

Wiersze na Piętrze to cykl spotkań poetyckich odbywających się w Dworku. Gośćmi są cenieni twórcy polscy i zagraniczni – poeci i prozaicy, którzy w rozmowie z prowadzącym prezentują własną twórczość.

 

WYDARZENIA

Konkurs Wiersz+Obraz rozstrzygnięty!

    Przedmiotem tegorocznej, 6. edycji Konkursu poetycko-plastycznego Wiersz+Obraz pod hasłem „Fortepian Szopena” było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wierszem Cypriana Kamila Norwida pod tym samym
więcej...