Festiwal Sopot Non-Fiction – 31.08-1.09.2015 r.

We wtorek, 1 września o godz. 20.00, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu oraz Fundacja Teatru Boto zapraszają do sopockiego Dworku Sierakowskich na interaktywną videoinstalację pt. Fear in Ukraine autorstwa Georga Genoux.
Pokaz odbędzie się w ramach 4. edycji Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction.Po pokazie zapraszamy na rozmowę z twórcą, która odbędzie się w kawiarni artystycznej Młody Byron.
Czas trwania pokazu: ok. 75 min

Wstęp wolny.
Zapraszamy.

Georg Genoux swoje życie i pracę dzieli pomiędzy 3 miasta: Kijów, Sofię i Hamburg. Skupia się głównie na tworzeniu interdyscyplinarnych projektów, których integralną częścią jest dialog na temat demokracji. Studiował reżyserię na Akademii Teatralnej w Moskwie. Był jednym z twórców projektu Teatr.doc, który powstał w 2002 r., a w 2006 r. zainicjował Democracy.com, w obrębie którego zrealizowano już 10 projektów, głównie we wschodniej Europie. Życie zawodowe Georga rozwinęło się również w Moskwie, gdzie m.in. w latach 2008–2013 był dyrektorem artystycznym Teatru Josepha Beyusa, a na przełomie 2012 i 2013 roku dyrektorem Państwowego Centrum Sztuki Współczesnej. Georg wciąż inicjuje nowe projekty, a dotychczas wyreżyserował lub był kuratorem ponad 70. projektów teatralnych w Rosji, na Ukrainie, w Bułgarii i Niemczech, które brały udział w najważniejszych festiwalach, w tym: w Berlinie, Hamburgu, Warszawie, Bazylei, Kijowie, Tallinie, Sofii, Moskwie etc.

Fear in Ukraine to interdyscyplinarny projekt Georga Genoux będący częścią większej myśli pt. Democracy.com. Przedstawia sytuację współczesnej Ukrainy, m.in. niedawne wydarzenia na Majdanie, opowiedzianą przez osoby będące bezpośrednimi świadkami wydarzeń i żyjące na co dzień w tej trudnej rzeczywistości. Historie mieszkańców przekazane są widzom w postaci videoinstalacji, na którą składa się film Benjamina Brettschneidera oraz wywiady przeprowadzone przez autora projektu w obecności psychoterapeuty, w czasie jego kilkunastu wizyt u naszych wschodnich sąsiadów. Fear in Ukraine ma na celu pokazanie prawdziwej strony sytuacji na Ukrainie słowami zwykłych ludzi, a nie w sposób, jaki robiły to i robią media komercyjne.

Więcej informacji i pełen program wydarzeń Sopot Non-Fiction dostępny na stronie:
www.sopotnonfiction.pl

Festiwal Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction to przegląd najciekawszych zjawisk w teatrze dokumentalnym, połączony z warsztatami dla profesjonalnych twórców. Poza prezentacją spektakli i szeregiem wydarzeń towarzyszących dla widzów, przez tydzień reżyserzy, dramaturdzy i aktorzy z całej Polski rozwijają projekty teatralne, inspirowane prawdziwymi historiami. Efekty ich pracy zaprezentowane zostaną w czasie dwudniowego Maratonu Non-Fiction.

Organizator: Fundacja Teatru BOTO
Współorganizator: Teatr Wybrzeże
Kuratorzy: Adam Nalepa, Roman Pawłowski
Partnerzy: Grodzisko – Odział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, kawiarnia artystyczna Młody Byron w Sopocie, Teatr na Plaży, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Zatoka Sztuki, Camping Metropolis Sopot
Patronat medialny: Radio Gdańsk, TVP Gdańsk, Magazyn Dolce Vita, www.teatrdlawas.pl,www.trojmiasto.pl
Projekt realizowany dzięki wsparciu Miasta Sopot.