GRUDZIEŃ 2017

W grudniu w Galerii w Dworku swoje prace na wystawie p.t. OWOCE MORZA I ZIEMI zaprezentują: WILGA BADOWSKA, WOJCIECH GÓRECKI, LUCYNA JANIAK, JOANNA NUROWSKA, LESZEK PAWLIKOWSKI, EDMUND POSPIESZNY, BRUNO SOBCZAK, MONIKA SOBCZAK-KONCA, STEFAN STANKIEWICZ, ROSWITA STERN, CZESŁAW TUMIELEWICZ, KATARZYNA WOLSKA i MAREK WRÓBEL. Ekspozycję będzie można oglądać do 7 stycznia 2018 r. codziennie w godz. 12-18.00. Na wernisaż zapraszamy we wtorek 5 grudnia o godz. 18.00.

 

Wstęp wolny

Zapraszamy

 

 

WILGA BADOWSKA

Uprawia malarstwo i grafikę. Studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku ukończyła dyplomem w 1986 r. w pracowni Kazimierza Ostrowskiego. Maluje głównie na jedwabiu własną techniką batikowo – pastelową, także technikami tradycyjnymi (tempera, pastel), uprawia grafikę warsztatową, rysunek (m. in. prasowy), ilustruje książki. Swoją twórczość prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach w kraju i na świecie (w sumie ponad 60 wystaw indywidualnych i zbiorowych). Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce i za granicą – w krajach europejskich, Ameryce Północnej, Japonii, Australii.

 

WOJCIECH GÓRECKI

Urodził się 23 kwietnia 1959 roku. Ukończył Gdańską Akademię Sztuk Pięknych, na wydziale Malarstwa i Grafiki. Uprawia przede wszystkim malarstwo plenerowe, rysunek i grafikę warsztatową. Za swoją twórczość w 2009 i 2011 roku otrzymał prestiżowe, honorowe wyróżnienie przyznane przez The Art Renewal Center w USA.

 

LUCYNA JANIAK

 

JOANNA NUROWSKA

Absolwentka PWSSP w Gdańsku w 1994, dyplom w pracowni grafiki projektowej prof. Jerzego Krechowicza, aneks z grafiki warsztatowej u prof. Czesława Tumielewicza i aneks z fotografii Witolda Węgrzyna. Od 20 lat nauczycielka w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie, którego też jest absolwentką (1988).Udział w wielu wystawach zbiorowych, konkursach i 5 wystaw indywidualnych. Uprawia podobnie jak niektórzy kwiaty – linoryt.

 

LESZEK PAWLIKOWSKI

 

EDMUND POSPIESZNY

Urodził się 15 lutego 1940 r. Ukończył Liceum Plastyczne w Orłowie, malarstwa uczył go Zdzisław Kałantiewicz. Artysta początkowo zajmował się dekoratorstwem, plastyką użytkową – zwłaszcza malarstwem ściennym, stosował różne techniki: rysunek, akwarele, farby olejne. Obecnie maluje akrylem. Tworzy obrazy sprawiające wrażenie trójwymiarowości, nazywa je iluzjami.

Wystawiał prace w Berlinie (w 2000 r.), w Galerii Kinsky w Sopocie (2001), w salonie Volvo (2001), w Galerii Liceum Plastycznego w Gdyni-Orłowie (2004), brał udział w wystawach zbiorowych w Solingen w Niemczech (1997), w Brukseli (1998) oraz w Belgii i Kanadzie(1998). Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

 

BRUNO SOBCZAK

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych (dziś Akademię Sztuk Pięknych), specjalizując się w grafice artystycznej i malarstwie. Scenografia teatralna i telewizyjna to zawód, a jednocześnie pasja tego artysty. Najważniejsze swoje realizacje wspólnie z żoną, Łucją Sobczak, również artystą plastykiem, przygotowali w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w Operze Bałtyckiej, Teatrze Muzycznym w Gdyni i w telewizji. Pracowali m.in. z Jerzym Gruzą, Danutą Baduszkową, Krzysztofem Babickim, Mirosławem Borkiem, Markiem Okopińskim, Jerzym Afanasjewem. Bruno Sobczak, po przejściu na emeryturę, wrócił do rysowania, jego prace są niezwykle precyzyjne, przekornie żartobliwe, a zarazem drapieżne.

 

MONIKA SOBCZAK-KONCA

Studiowała w PWSSP w Gdańsku na wydziale malarstwa i grafiki. Jest autorką scenografii do spektakli baletowych i teatralnych, a także fantazyjnych kostiumów, które najczęściej maluje i aplikuje ręcznie.

Wykonywała prace malarskie przy Ołtarzu Papieskim w Sopocie. Zaprojektowała i wykonała ołtarze polowe i malarstwo ścienne w Matemblewie. Prowadzi warsztaty plastyczne dla młodzieży i nauczycieli poszukujących nowych form pracy w szkole. Obecnie pracuje jako kurator w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

 

STEFAN STANKIEWICZ

Urodził się w 1934 r. w Lipsku. Swoją edukacje artystyczną odbył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz w PWSSP w Łodzi w pracowni prof. Adama Rychtarskiego i w PWSSP w Gdańsku pod kierunkiem prof. Krystyny Łada-Studnickiej i prof. Jacka Żuławskiego. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1963 r.
Jego wystawy miały miejsce zarówno w Europie jak i zagranicą (wystawa w Japonii).
Prace Stefana Stankiewicza znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Historii Miasta Gdańska, Muzeum Miejskim w Grudziądzu, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Miejskim w Rybniku, Muzeum im. J. Dunin Borkowskiego w Krośniewicach (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie).

 

ROSWITA STERN

Studia na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1976 roku uzyskała dyplom. W latach 1969-1973 odbywała studia artystyczne i językowe w Londynie, Paryżu i Wiedniu. Od 1973 do 1981 roku współpracowała z Filmem Polskim w zakresie projektowania i realizacji kostiumów. W latach 1984-2007 pracowała jako nauczyciel malarstwa i rysunku w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. W latach 1992-1994 była członkiem Komisji Kultury przy Radzie Miasta Sopotu. Od 2005 roku prowadzi warsztaty artystyczne na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sopocie. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek i grafikę użytkową. Jest inicjatorką powstania i projektantką tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Polonii sopockiej, która została odsłonięta w 2001 roku, przy ul. Chopina 6/8.

 

CZESŁAW TUMIELEWICZ

Urodzony w 1942 r. w Lidzie na Białorusi. W 1968 roku ukończył studia architektoniczne na Politechnice Gdańskiej, a w 1978 roku uzyskał dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w Pracowni Malarstwa prof. L. Mianowskiego. Od 1971 roku pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Prowadził Pracownię Litografii i Druku Wypukłego. Tytuł profesora uzyskał w 1994 roku. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jest kierownikiem Pracowni Grafiki. Od 1999 roku pełni funkcję kierownika Katedry Grafiki Artystycznej (Warsztatowej). Odbył wiele podróży studyjnych i turystycznych, m.in. do Nowogrodu w Rosji (1972), Moskwy (1974), Finlandii (1977, 1985), Paryża (1977, 1984, 1990), Włoch (1981), Grecji (1984), Niemiec Zachodnich (1980, 1981, 1983), USA (1980, 1991), Wietnamu (1987), Londynu (1989), Ukrainy (1990), Litwy i Kanady (1991). Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek i witraż. Mieszka w Gdańsku.

Prace Czesława Tumielewicza znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Słupsku, Chełmie Lubelskim, Katowicach, Łodzi oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in.: w Niemczech, USA, Francji, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie.

 

KATARZYNA WOLSKA

Pochodzi z Gdańska i tu też mieszka. Na co dzień pracuje w firmie brokerskiej (ubezpieczeniowej) rozliczając polisy. Edukację artystyczną rozpoczęła w 2009 roku w Gdańskiej Szkole Artystycznej. Malarstwo studiowała pod kierunkiem Jagody Modrakowskiej, Pawła Karczewskiego, Marzeny Gawrysiak, Adriany Majdzińskiej i Agnieszki Gewartowskiej; wiedzę o grafice i ikonopisaniu zawdzięcza Wojtkowi Koniuszkowi, a o ceramice Marzenie Gawrysiak i Czesławowi Podleśnemu.

Tytuł artysty plastyka otrzymała w 2016 r. zdając pomyślnie egzamin w ZPAP w Gdańsku.

Inspiruje ją codzienność przepleciona światem wymyślonym, baśniowym.

Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w GSA, STBU, Warzywniaku, podczas Nocy Muzeów w Manhattanie, Galerii w Dworku Sierakowskich, BWA. Wśród otrzymanych nagród i wyróżnień znajdują się: wyróżnienia GSA „Rewolwer sztuki“, wyróżnienie w konkursie Wiersz+ „W hołdzie Powstańcom Warszawy – w 70. rocznicę 1944–2014” (obraz „Chrystus Powstania”), Nagroda Specjalna dyrektora Muzeum im. K.I. Gałczyńskiego w Praniu – Wojciecha Kassa w konkursie Wiersz+ w 2015 r. „Malujemy Gałczyńskiego” do wiersza pt. „Złota kąpiel”, wyróżnienie wystawą pokonkursową Wiersz+Obraz 2017.

 

 

MAREK WRÓBEL

Ur. 1956 r. w Gdańsku. Absolwent gdańskiej PWSSP. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1984 r. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych (ponad 40) i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i zagranicą. Ważniejsze wydarzenia: 1994 – film dokumentalny TVP Gdańsk pt.: „Marek i Marek”, pokaz w plenerze z Markiem Modelem; 1997 – Druga Nagroda „Cztery Pory Roku- Lato”, Szczecinek; 2004, 2007, 2009 – stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego; 2003/2004 – udział w międzynarodowych spotkaniach twórczych, Gdańsk-Grenoble (Polska, Francja, Katalonia); 2009 – Nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej; 2009 – Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska.