GRUDZIEŃ, TEATR ONLINE

W grudniu zaprosiliśmy Państwa na kolejny spektakl w Teatrze przy Stole Online. W bohaterów obyczajowej sztuki Ewy Uszpolewicz-Figurski, dziennikarki, autorki scenariuszy teatralnych od lat mieszkającej w Chicago wcielili się aktorzy związani z Teatrem Wybrzeże: Elżbieta Goetel-Dąbkowska, Marta Kalmus-Jankowska, Krzysztof Gordon, Piotr Łukawski oraz Jarosław Tyrański. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawowała Krzysztof Gordon, opieka artystyczna i prelekcja poprzedzająca czytanie –  profesor Małgorzata Jarmułowicz.

 „Wigilia” to opowieść o rodzinnym spotkaniu w domu na przedmieściach Chicago, gdzie przy świątecznym stole zasiądą domownicy i ich rodzice z Polski. Jak rozmowy o świecie wpłyną na świąteczną atmosferę, czy po wyjściu na jaw dawnych spraw i urazów uda się przywrócić spokój i zgodę w rodzinie przekonajcie się Państwo sami.

 

Premiera online: niedziela, 20 grudnia 2020 r.

Spektakl do obejrzenia na:
www.tps-dworek.pl
FB:/Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

 

Dostęp bezpłatny
Zapraszamy!

 

„Wigilia” 

Temat to stary jak setka historii opowiadanych w polskich rodzinach, emigrantów z dala od kraju, wyrwanych i przesadzonych do zupełnie innej ziemi. W jednym z takich domów, gdzieś na przedmieściach wielkiego Chicago wrą domowe przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Obserwujemy czteroosobową rodzinę, która wiele lat temu podjęła decyzję, a teraz z pełną tego świadomością kultywuje polską tradycję i świąteczny obrządek. Brat z siostrą przekomarza się, bawi, a rodzice zabiegani po pracy, z obowiązkami zawieszonymi tego dnia na potem, wspólnie dzielą radość i oczekują gości.

Wkrótce ta sielanka zostanie zakłócona. Na święta przylecą do nich z Polski matka pani domu i ojciec pana domu. Wigilijny czas to w polskiej tradycji miejsce na radość, wspólny stół i opłatek, to także czas rozmów i podsumowania tego co minęło, mówiąc najprościej powinno być miło i zgodnie.

Nie da się tak zwyczajnie pogodzić dwóch światów, dwóch niezależnie od siebie opowiadanych historii. Tej pierwszej wypełnionej rzeczywistością kreowaną przez polską telewizję, sklepy i gazety z tą drugą, opowiadaną przez gospodarzy od lat mieszkających w Chicago. Opowieścią, która stała się dla nich chlebem powszednim. Rodzą się więc napięcia, nieporozumienia, a do tego jakieś niewyjaśnione sprawy i zadawnione urazy wychodzą na światło dzienne. Jest tak w każdej rodzinie więc zaczyna się na dobre dyskusja Polaków przy świątecznym stole. Argumenty jednej ze stron nie trafiają do drugiej, z szafy raz za razem wypadają trupy, a głęboko skrywane tajemnice wprawiają w zdumienie wszystkich domowników. Zakończenie jest niesłychane. Porozumienie jest możliwe pod warunkiem, że…

 

Ewa Uszpolewicz-Figurski jest polską dziennikarką, od 2004 r. mieszka w Chicago. Pisze scenariusze teatralne. W 2019 w Teatrze przy Stoliku im. Alicji Szymankiewicz i w Teatrze Polskiego Radia w Chicago prapremierę miała sztuka jej autorstwa i reżyserii pt. „Wigilia”. Autorka prowadzi także psychoterapeutyczne warsztaty dla kobiet pt. „Kolory Kobiety”. Projektuje i wytwarza biżuterię.

Jest członkinią Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce i wolontariuszką w Muzeum Polskim w Ameryce.

 

Sztuka prezentowana jest w Teatrze przy Stole za zgodą autorki – Ewy Uszpolewicz-Figurski.

 

źródła: www.transcendentphoto.com; www.polonia.nl