Historia wspólnych wyrzeczeń – miłość w Dworku Sierakowskich 8.11.2014

W sobotę, 8 listopada o godz. 16.00 zapraszamy do Sali koncertowej Dworku Sierakowskich na kolejny niezwykły, muzyczny wieczór poetycki. W ramach cyklu Wiersze na Piętrze prezentujemy Historię wspólnych wyrzeczeń – miłość spektakl poetycko-muzyczny z udziałem Teresy Makarskiej, Włodzimierza Galickiego oraz Piotra Barona (saksofon). Scenariusz spektaklu powstał z fascynacji Włodzimierza Galickiego poezją Teresy Ferenc i Zbigniewa Jankowskiego, a całość dopełnia jazzowa oprawa muzyczna Piotra Barona.

Wstęp wolny.
Zapraszamy.

Czytaj więcej o spektaklu

Idea Historii wspólnych wyrzeczeń – miłość

„Od wielu lat szukałem klucza do scenariusza poezji Teresy i Zbigniewa. Czytałem ich wiersze kilka już dziesięcioleci i nie ukrywam, że bliższa była mi twórczość Zbyszka. Ale odkąd poznałem ich osobiście, chęć ukazania w takiej właśnie formie ich wzajemnych relacji, ich miłości, stała się jeszcze bardziej nagląca. Podczas ostatniej wizyty u nich podarowali mi tom Posłańcy żywiołu i w nim trafiłem na ich listy, pisane do siebie podczas dalekich rejsów Zbyszka. To było olśnienie, to było właśnie to, czego szukałem. Scenariusz Historii wzajemnych wyrzeczeń – miłość składa się z wierszy Teresy Ferenc i Zbigniewa Jankowskiego i tych właśnie listów”. Włodzimierz Galicki

O wykonawcach

Teresa Makarska – absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pracowała w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie – Słupsku (1971–1973) i Teatrze Powszechnym w Łodzi (1973–1976). W łódzkim Teatrze Nowym pracowała w latach 1976–1993 oraz od 1998 do 2010. Mieszka we Wrocławiu. Aktualnie gra gościnnie w sztuce „Zwariować można” Michała Rosińskiego w Teatrze Małym w Łodzi.

Włodzimierz Galicki – pomysłodawca, szef artystyczny i przez 6 lat współorganizator comiesięcznych spotkań z „Poezją w kamienicy” odbywających się w klasztorze oo. dominikanów w Łodzi. Od przeszło 30 lat popularyzujący poezję, pracujący nad słowem, twórca scenariuszy poetyckich, grup teatralnych, wieczorów literackich. Świetny interpretator poezji. Na swojej stronie www.poezjawdrodze.cba.pl pisze: „W tym czasie sprostaczenia i zwulgaryzowania naszej mowy, szczególnie tej codziennej, potocznej, ale także i w wielu przypadkach języka literatury, teatru czy filmu, próbuję wraz z zaprzyjaźnionymi aktorami właśnie poprzez poezję pokazać inne oblicze polskiej mowy. Jej wartość i bogactwo, jej mądrość i urodę”.

Piotr Baron – zadebiutował jako nastolatek w roku 1977. W 1984 wygrał solistyczne Grand Prix na San Sebastian Jazz Festival „Jazz Aldia” w Hiszpanii. Tytuł magistra sztuki uzyskał w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W ciągu trzydziestoletniej działalności muzycznej Piotr Baron współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA. Brał udział w nagraniu ponad 80 płyt. Na niektórych z jego autorskich dokonań można ujrzeć nazwiska legend jazzu: Art Farmer, Eddie Henderson, Leo Wadada Smith, John Hicks, Victor Lewis i Marvin Smitty Smith. Piotr Baron nagrał osiem płyt autorskich: „Take One” (1995), „Tango” (1996), „Blue Rain” (1997), „Bogurodzica” (2000), „Reference” (2004), „Salve Regina” (2007), „Sanctus, Sanctus, Sanctus” (2008) i „Kaddish” (2011). Od 20 lat wysoko notowany w ankiecie Jazz Top magazynu „Jazz Forum” jako jeden z czołowych tenorzystów i sopranistów, wysoko notowany jako alcista i barytonista. Nominowany do Fryderyka jako „muzyk roku” w 2000 i 2004. Także płyty „Bogurodzica” i „Sanctus, Sanctus, Sanctus” były nominowane do Fryderyka w kategorii „płyta roku” (2000 i 2008). Na jubileusz trzydziestolecia działalności artystycznej Piotr Baron został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”, medalem „Zasłużony dla Wrocławia” i „Złotą Odznaką” PSJ. Pracuje jako nauczyciel saksofonu, harmonii jazzowej i improwizacji w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a także na Kierunku Jazz IKSM Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest dyrektorem muzycznym Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Lesznie. Od 1994 do 2011 Piotr Baron prowadził swój autorski, cotygodniowy program w Polskim Radio Wrocław, a od 2012 przeniósł swoją aktywność radiową do radio JAZZ.fm. Obecnie Piotr Baron koncertuje intensywnie w Polsce i Europie ze swoim kwintetem, a także gościnnie z innymi wiodącymi grupami jazzowymi.