IX Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy | 14-20.05.2018

W tym roku tematem przewodnim Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy są Mapy. Motto wydarzenia pochodzi z książki Moniki Sznajderman Błazen. Maski i metafory: „Mnie interesują tereny dalekie od mainstreamu, pogranicza, marginesy i opłotki kultury, nieoczywiste na pierwszy rzut oka skojarzenia i konteksty, Bystroniowe «tematy, które mi odradzano»”.

 

W ramach festiwalu w Dworku Sierakowskich odbędzie się międzynarodowe seminarium Twarze Becketta, dyskusja z Andrzejem Stasiukiem oraz prowadzona przez Octaviana Saiu, rozmowa z dyrektorem Instytutu Grotowskiego, Jarosławem Fretem (środa, 16 maja). W piątek odbędzie się również tutaj spotkanie dyskusyjne Piotra Tomaszuka – dyrektora Teatru Wierszalin – z gdańskimi badaczami europejskiego romantyzmu na temat Dziadów Adama Mickiewicza (na wydarzenie obowiązuje wcześniejsza rejestracja). Z kolei w sobotę będzie miała miejsce prowadzona w języku angielskim sesja Reading Maps, w której, oprócz gości zagranicznych, uczestniczyć będą Paweł Potoroczyn oraz profesor Przemysław Czapliński.

 

Wszystkich chętnych zapraszamy jeszcze na koncert Fingerstyle i okolice Piotra Krępecia (sobota, 19 maja godz. 20.00) oraz na seminarium wokół słuchowiska Noc w reżyserii Julii Wernio, zrealizowanego przez Teatr Polskiego Radia w oparciu o dramat Andrzeja Stasiuka (niedziela, 20 maja godz. 15.00). Oba te wydarzenia są bezpłatne i otwarte dla szerokiej publiczności.

Podczas trwania festiwalu w przestrzeniach Dworku działać będzie Czytelnia. W zaciszu kawiarni Młody Byron, popijając dobrą kawę można będzie poczytać publikacje powiązane z festiwalem. Zapraszamy do lektury Almanachów, tłumaczeń poezji i prozy (Wydawnictwo Maski), książek Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego (m.in.: wszystkie jedenaście tomów serii between.pomiędzy) czy publikacji Wydawnictwa Czarne oraz słowo/obraz terytoria. Nie zabraknie także najświeższych numerów dwumiesięcznika literackiego „Topos”, wydawanego od 25 lat w Sopocie oraz warszawskich kwartalników „Tekstualia” i „Konteksty”.

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem festiwalu:

[program polski PDF]

O Festiwalu

Organizowany od dziewięciu lat Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy szkicuje własną geografię kulturową, która bezwiednie kieruje nas ku nieoczywistym kontekstom, zapomnianym traktom i twórczym rubieżom. Podczas podróży, mapy pobudzają wyobraźnię: zarówno gdy opadamy z Sopotu do Wołowca, jak i kiedy mozolnie wdrapujemy się z Gardzienic, czy z Wrocławia, przez Supraśl, do Trójmiasta. Podczas spotkań z literaturą, teatrem, muzyką – czy też innymi formami sztuki – przytrafiają się przygody o charakterze bardziej lub mniej metaforycznym. Festiwal Between.Pomiędzy daje okazję, by prowadzone na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego badania w sposób praktyczny wprowadzać w przestrzeń publiczną. Zdarza się, że słoneczna plaża czy sopockie molo stają się miejscem ożywionej dyskusji uczniów, studentów, doktorantów z doświadczonymi badaczami i uznanymi artystami, a przy okazji niekiedy również i z przypadkowymi przechodniami. Chodzi właśnie o żywotność –w założeniu festiwal ma być miejscem spotkania. Nie po raz pierwszy gościmy autorów Wydawnictwa Czarne. Tym razem jednak wydawnictwo przybliżamy w szerszym kontekście. Podczas cyklu rozmów z Moniką Sznajderman, spotkań z Andrzejem Stasiukiem, a także koncertu tego ostatniego z Mikołajem Trzaską, proponujemy swoistą rezydencję Czarnego w Trójmieście. Istotną rolę odgrywają w niej tłumaczenia fragmentów tekstów Sznajderman i Stasiuka –a także opowiadania Zygmunta Haupta –na język angielski. Podejmujemy również  wyzwanie, jakim jest aktorsko-muzyczna współpraca przeprowadzona w ramach BOTO czyta Stasiuka. Wydarzenia związane z festiwalem odbywają się przede wszystkim w Sopocie –w Teatrze BOTO, Teatrze na Plaży, Dworku Sierakowskich oraz na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże – lecz gościmy również w pozostałych miastach Trójmiasta.

Skąd przyjeżdżają nasi goście? Wioleta Fiuk, Bogusław Żyłko i Małgorzata Czermińska z różnych stron Trójmiasta. Piotr Tomaszuk z Supraśla. Zbigniew Benedyktowicz, Małgorzata Grzegorzewskai Paweł Potoroczyn z Warszawy. Przemysław Czapliński i Maciej Rychły z Poznania. Jarosław Fret z Wrocławia. Robson Corrȇa de Camargo –wraz z grupą sześciu aktorów/badaczy –z brazylijskiej Goiânii. Stanley Gontarski z Tallahassee. Wolfgang Görtschacher z Salzburga.Octavian Saiu z Bukaresztu. Jon McKenna z Londynu. Jonathan Heron z Warwick, a Nicholas Johnson z Dublina. Zbigniew Kulik z Karpacza, a Wojciech Zieliński ze Szczecina. Monika Sznajderman i Andrzej Stasiuk przyjeżdżają z Wołowca, kierując się przez Sopot do Warszawy.

 

IX Festiwal Between.Pomiędzy jest organizowany przez Fundację Between.Pomiędzy i Uniwersytet Gdański we współpracy z Teatrem Wybrzeże i Teatrem BOTO.

Patronat honorowy: JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego oraz Prezydent Miasta Sopotu.

Dofinansowanie: Urząd Miasta Sopotu oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Kąpielisko Morskie Sopot. Partnerzy: Ambasada Irlandii w Polsce, Uniwersytet Stanowy Goiás w Brazylii, Wydawnictwo Czarne, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Cricoteka –Ośrodek Dokumentacji Twórczości Tadeusza Kantora, „Kultura” Paryska, Wydawnictwo Ossolineum, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Teatr na Plaży, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Młody Byron, Teatr Gdynia Główna, Państwowe Policealne Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Polskie Towarzystwo Studiów nad Europejskim Romantyzmem, Wydawnictwo UG, Fundacja Terytoria Książki, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Teatr Polskiego Radia, Koło Naukowe Teatrologów Brikolaż, Księgarnia Książka dla Ciebie, Firmin Księgarnia w Teatrze

Patroni medialni: The Theatre Times, Trójmiasto.pl, „Tekstualia”, „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa”, „Topos”.

 

Więcej informacji:

http://www.between.org.pl/festiwal/