Koncerty jazzowe „Mocna fala”. Recital… bo Chanson lubi JAZZ | 14, 15.08.2020

 

Zapraszamy do Dworku Sierakowskich na koncerty jazzowe pt.„Mocna fala”. Będą to recitale w wykonaniu niemieckiego duetu, który tworzą Margaux Kier (wokal, ukulele) i Henning Brand (fortepian). Koncerty odbędą się 14 i 15 sierpnia o godz. 18.00.

 

 

Margaux Kier & Henning Brand przekraczają granice między gatunkami muzyki i rodzajami sztuki, łącząc world music z chanson, jazzem, teatrem i literaturą. Podróżują jako duet lub występują na niemieckich i polskich scenach w międzynarodowym składzie ze swoimi długoletnimi towarzyszami – wyśmienitymi jazzmanami jako „Margaux & die BANDiten”. Piosenkarka, aktorka i założycielka bandu – Margaux – pisze teksty, muzykę i opracowuje dramaturgicznie programy zespołu; pianista i perkusista Henning Brand komponuje i aranżuje utwory.

 

 

Ich ostatnia płyta Euphoria to tour de force po starej i nowej Europie. Tradycja spotyka się tu z nowoczesnością – kalejdoskop zagubionej muzyki świata, sprężysty jazz fusion, francuskie pieśni, polski garażowy punk i niemiecki pop. Fragmenty z tej płyty, własne wiersze i kilka pięknych piosenek miłosnych można będzie usłyszeć wieczorem na „Mocnej fali” … bo Chanson lubi JAZZ.

 

 

 

Zapraszamy również na recital fortepianowy w niedzielę, 16 sierpnia o godzinie 13.00.

Wstęp wolny

 

 

 

 

 

Margaux Kier pochodzi z Bydgoszczy. W wieku 12 lat wyemigrowała z rodzicami do Kolonii w Niemczech. Po studiach medycznych zdobyła wykształcenie jako aktorka i piosenkarka. Na początku 2000 roku wspólnie z kolońskimi muzykami jazzowymi założyła zespół Margaux & die BANDiten, który koncertował już kilka razy w Polsce. To główny projekt tej artystki, która kreuje programy, pisze muzykę i teksty. Ostatnia płyta zespołu EUPHORIA to oda dla Europy w ośmiu językach.

Występowała na offowych scenach teatralnych w Kolonii, oraz w teatrze w Dortmundzie. Przez wiele lat była członkiem niemiecko-polskiego teatru eksperymentalnego Actors’ Studio Ensemble, z którym grała miedzy innymi w Niemczech, Polsce, Egipcie, na Łotwie, w Hiszpanii i Anglii. Reżyserowała spektakle i prowadziła warsztaty teatralno-muzyczne dla młodzieży w całej Europie. Jest członkiem Mobilnej Literatur-Guerilla i Teatru Anderwelten Wuppertal w Kolonii.

 

 

 

 

Henning Brand

Pianista pochodzi z Lemgo w Westfalii (Niemcy). Studiował jako młodzik w Detmold University of Music, potem w Amsterdam School of the Arts, studiował także perkusję jazzową. Od roku 2004 mieszka i pracuje jako muzyk, kompozytor i producent w Kolonii.

Henning Brand od najmłodszych lat ukochał muzykę Fryderyka Chopina. Jako artysta wędrujący między różnymi gatunkami muzyki szuka w jego twórczości połączeń tradycji z nowoczesną harmonią i melodią jazzu.

W 2019 roku założył projekt „String Art Cologne – Quintessential Landscapes” z Radkiem Stawarzem, Johannesem Platzem (skrzypce, altówka), Hugo Smitem (wiolonczela), Svenem Otte (kontrabas). „Quintessential Landscapes” łączy w programach koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina z oryginalnymi kompozycjami i muzyką improwizowaną.

Oprócz zamiłowania do muzyki fortepianowej Henning Brand przez lata pracował jako kompozytor i producent muzyki scenicznej dla teatru – w latach 2005-2011 jako muzyk i dyrektor muzyczny w teatrze w Kolonii realizował własne spektakle. W latach 2006-2012 był zaangażowany jako muzyk i dyrektor muzyczny w Düsseldorfer Schauspielhaus. Tam zrealizował własną produkcję „Sans Titre” (2012).

Henning Brand pracował także w Szwajcarii jako dyrektor muzyczny, kompozytor i producent w Theater Basel, a następnie jako dyrygent w teatrach miejskich w Darmstadt, Oldenburgu i Moguncji, a także w teatrach w Bielefeld, Bambergu oraz w Mainz State Theatre.

W 2016 roku Henning Brand zrealizował muzykę sceniczną i produkcję płyt CD z Orkiestrą Państwową Filharmonii w Moguncji. Pod dyrekcją Henninga Branda orkiestra nagrała muzykę do spektaklu „Aschenbrödel/Kopciuszek”. W 2017 roku z Filharmonią w Bielefeld jako kompozytor, dyrygent i producent przygotował spektakl muzyki scenicznej „Schneeweißchen und Rosenrot”.

W 2020 r. miała miejsce światowa premiera wierszy Else Lasker Schüler w oprawie muzycznej Henninga Branda (fortepian) i Margaux Kier (wokal) w Heydt Museum Wuppertal z okazji finisażu wystawy dla Else Lasker Schüler (Jahr, Theatre Anderwelten Wuppertal, Concept: Heiner Bontrup).

Henning Brand jest członkiem Towarzystwa Chopinowskiego w Republice Federalnej Niemiec, I.F.M. Kolonia (Inicjatywa na rzecz Free Music Cologne e.V.) oraz GEMA i GVL.

Więcej informacji:
www.margauxunddiebanditen.de

FB Margaux und die BANDiten
You Tube: MargauxBand