„Konstelacja Toposu”. Czytanie i rozmowy z cyklu Wiersze na Piętrze 13.11.2015

Antologia poezji zatytułowana „Konstelacja Toposu” ukazała się jako 119. tom Biblioteki „Toposu”. Zawiera wiersze ośmiu poetów skupionych wokół czasopisma, jak również – na początek – krótki tekst „programowy” Wojciecha Kudyby pt. „Rozmowa w drodze”, oraz – na koniec – obszerny esej prof. Jarosława Ławskiego, od którego książka wzięła tytuł. Jeden z pierwszych czytelników tomu, wybitny krytyk Tomasz Burek, na spotkaniu promocyjnym określił „Konstelację…” jako wydarzenie na rynku poetyckim i stwierdził, że z książką tą nie rozstaje się i zawsze ma ją pod ręką.

Autorzy „Konstelacji Toposu” to, w kolejności prezentacji: Krzysztof Kuczkowski, Adrian Gleń, Wojciech Kass, Wojciech Gawłowski, Artur Nowaczewski, Jarosław Jakubowski, Przemysław Dakowicz i Wojciech Kudyba. Autor posłowia zauważa, że choć wiele „konstelacjonistów” różni: data urodzenia, miejsce zamieszkania, temperament poetycki, stylistyka, to wszyscy oni skupieni są wokół „czegoś”, czego nie da się nazwać i wyrazić, wokół siły, punktu, miejsca, w którym jest centrum, „to”, punkt ciężkości. Przyciąganie tego tajemniczego centrum jest wpisane w ich wiersze.

W piątek, 13 listopada 2015 r., godz. 18.00 odbyło się spotkanie z autorami Konstelacji Toposu w cyklu Wiersze na Piętrze.
Były to czytania i rozmowy o antologii z udziałem autorów: Wojciecha Gawłowskiego, Jarosława Jakubowskiego, Artura Nowaczewskiego i Krzysztofa Kuczkowskiego.