Kronika Jubileuszu 25-lecia „Toposu”. | Dzień pierwszy | 28.09.2018

Tak było w piątkowy wieczór 28 września w Dworku Sierakowskich.

 

16.00-20.00 / Kiermasz wydawnictw Biblioteki „Toposu” z  loterią książkową.

17.00-18.00 / „Rozmowy o wartościach” z udziałem autorów „Konstelacji Toposu”.

18.30 / Koncert z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej Krzysztofa Kuczkowskiego. Włodzimierz Galicki – słowo, Artur Modrzejewski – muzyka.

 

 

Jubileusz 25-lecia „Toposu” otworzył Krzysztof Kuczkowski, założyciel i redaktor naczelny dwumiesięcznika literackiego. Rozpoczęliśmy „Rozmowami o wartościach” z udziałem autorów „Konstelacji Toposu” oraz „Konstelacji Topoi”: Wojciecha Kassa, Jarosława Jakubowskiego, Wojciecha Gawłowskiego i Wojciecha Kudyby. Twórcy podzielili się tym, co dla nich ważne zarówno w odbiorze poezji i eseistyki, jak i w procesie ich tworzenia. Mówili o wartościach w literaturze i literaturze wartości. Komentowali zjawiska, tendencje i nurty obserwowane we współczesnej polskiej poezji i literaturze. Do dyskusji włączyli się obecni wśród publiczności twórcy, krytycy i badacze literatury, m.in. prof. Zbigniew Chojnowski, dr Karol Alichnowicz, dr Przemysław Dakowicz i Waldemar Żyszkiewicz.

Gościem specjalnym Jubileuszu był Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin sprawujący patronat honorowy nad wydarzeniem. Po wysłuchaniu listu gratulacyjnego od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego autorzy ściśle związani z dwumiesięcznikiem, tworzący środowisko Topoi, zostali uhonorowani za działalność literacką. Odznaczenia i nagrody z rąk Wiceministra przyjęli:

Krzysztof Kuczkowski – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,

Tadeusz Dąbrowski – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,

Przemysław Dakowicz – Brązowy „Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,

Jarosław Jakubowski – odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,

Wojciech Gawłowski – odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”,

Wojciech Kass – Nagroda Specjalna MKiDN.

Z okazji 25-lecia „Toposu” gratulacje na ręce redaktora naczelnego pisma złożyli Joanna Cichocka–Gula, Wiceprezydent Sopotu oraz przedstawiciele trójmiejskich środowisk literackich, przyjaciele i sympatycy „Toposu”. Jan Kozłowski, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, które jest wydawcą czasopisma, uhonorował K. Kuczkowskiego Złotą Odznaką Towarzystwa.

Poetycko-muzyczne podsumowanie 40-lecia pracy twórczej Krzysztofa Kuczkowskiego z udziałem łódzkich artystów zamknęło pierwszy dzień święta „Toposu”. Publiczność mogła usłyszeć wybrane wiersze K. Kuczkowskiego m.in. z ostatnio wydanego tomu „Ruchome święta” (Nagroda Literacka im. ks. Jana Twardowskiego za najlepszy tomik poetycki 2017). Poezję interpretował Włodzimierz Galicki, a muzycznie program zilustrował Artur Modrzejewski (klarnet, klarnet basowy).

Dwadzieścia pięć lat „Toposu” na rynku wydawniczym to nie tylko wydanie ponad 160 numerów dwumiesięcznika literackiego (1993-2018), ale także publikacja niemal 160 tytułów książkowych w serii Biblioteka Poezji i Biblioteka Krytyki. Nieodłącznym elementem wydarzeń jubileuszowych były zatem akcje promujące czytelnictwo.

W tygodniach poprzedzających wydarzenie udostępniliśmy archiwalne numery Toposu wydane w roku jubileuszowym organizując okazjonalną czytelnię. W dniach 28-29 września goście odwiedzający Dworek Sierakowskich mogli otrzymać Torbę pełną literatury z naszym Jubilatem – „Toposem” na czele. Nie mogło także zabraknąć ekspozycji naszych publikacji, loterii książkowej i kiermaszu wydawnictw. Jednak jubileuszową gratką dla miłośników poezji była prapremiera najnowszego numeru dwumiesięcznika – TOPOS 5 [152] 2018 wzbogaconego nie tylko dwoma tomikami wierszy (Artur Grabowski Ładne kwiatki, Maciej Bieszczad Kołatanie) ale wyborem wierszy z antologii „Konstelacja Toposu” w interpretacji Andrzeja Mastalerza i Andrzeja Seweryna na płycie CD! Najnowszy numer do nabycia w Dworku Sierakowskich.

Serdecznie dziękujemy Kwiaciarni Zdrojewscy z Sopotu za przygotowanie przepięknych kompozycji kwiatowych.

 

Patronat honorowy: Jarosław Selin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat medialny: TVP Kultura, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl

Partnerzy: Gmina Miasta Sopotu, Sopoteka – galeria kultury multimedialnej

Wydarzenie Jubileusz „Toposu”. Ćwierć wieku o rzeczach najważniejszych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.