Kwiecień 2016

We wtorek, 5 kwietnia br., o godz. 18.00 odbył się wernisaż zbiorowej wystawy prezentującej IKONY. W galerii Dworku pokazaliśmy prace wykonane różnymi technikami, autorstwa: Ewy Beyer-Formeli, Aleksandry Bibrowicz-Sikorskiej, Jadwigi Denisiuk, Janiny Karczewskiej-Koniecznej, Ewy Łukiewskiej, Doroty Palimeris, Barbary Polkowskiej-Ugwu, Grażyny Rypel, Magdaleny Schmidt-Góry, Janiny Stefanowicz-Schmidt, Małgorzaty Strożek, Klaudii Teodorowicz-Bosko, Krystyny Wantuch, Moniki Wilkońskiej i Marka Wróbla. Wernisaż został wzbogacony wykładem „Wokół ikony” przybliżającym historię, symbolikę i techniki pisania ikon, poprowadzonym przez Jadwigę Denisiuk – ikonopisarkę z Cisnej w Bieszczadach.

Kuratorem wystawy była sopocka malarka i pedagog – Roswita Stern.

IKONY w Dworku Sierakowskich można było oglądać do 8 maja br., codziennie w godzinach 12.00–18.00.

O autorach

Ewa Beyer-Formela
Urodzona 8 stycznia 1935 roku w Kartuzach. Studiowała w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Rzeźby, w pracowni prof. Stanisława Horno-Popławskiego. Dyplom uzyskała w 1960 roku. Brała udział w odbudowie Gdańska, wykonując prace rzeźbiarskie w kamieniu. Uczestniczyła w licznych plenerach rzeźbiarskich, ogólnopolskich i międzynarodowych, pełniąc niejednokrotnie funkcję komisarza artystycznego. Od 1974 roku jest inicjatorką i organizatorką plenerów rzeźby w granicie we Wdzydzach Kiszewskich. Od ponad trzydziestu lat związana artystycznie z ziemią Kłodzką i Dolnym Śląskiem. Twórczość artystki obejmuje rzeźbę plenerową i kameralną w granicie, marmurze, drewnie oraz metalu. Zajmuje się także ceramiką, rysunkiem i malarstwem pastelowym. Jest autorką ponad 40 wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą oraz laureatką wielu nagród i wyróżnień (m.in.: medal na Ogólnopolskiej Wystawie Rzeźby w Sopocie, dwukrotnie I nagroda za Rzeźbę dla Miasta Sopotu, Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Złoty medal „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”, Nagroda Prezydenta Miasta Sopotu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska).

Aleksandra Bibrowicz-Sikorska
Studia w PWSSP w Gdańsku na Wydziale Malarstwa. Dyplom u prof. Potworowskiego, z Tkaniny u prof. Wnukowej. Zajmuje się malarstwem na jedwabiu, tkaniną unikatową, miniaturą, rysunkiem, papierem czerpanym. Twórczyni Międzynarodowego Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni od 1993 r. Udział w plenerach, wystawach zbiorowych, indywidualnych. Laureatka nagród i wyróżnień.

Jadwiga Denisuk
Absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie. Po studiach osiedliła się na stałe w Bieszczadach, gdzie po kilku latach nauki w pracowni konserwacji dzieł sztuki Agnieszki Kwiatkowski zajęła się ikonopisarstwem. Tworzy ikony w oparciu o tradycje i obowiązujący kanon, posługując się starą techniką tempery jajowej. Prowadzi autorską galerię w Cisnej. W swoim dorobku artystycznym ma prace wystawiane w Czarnej, Lesku, we Francji oraz wiszące w cerkwiach i kościołach. Odzwierciedlają one charakter pogranicza dwóch kultur: wschodniej i zachodniej. Prowadząc pracownie ikon wraz ze współpracownikami wykonuje kopie średniowiecznych ikon ruskich, greckich i gotyckiego malarstwa tablicowego.

Janina Karczewska-Konieczna
Studiowała w PWSSP na wydziale malarstwa pod kierunkiem Krystyny Łady-Studnickiej i Witolda Frydrycha. Specjalizowała się w ceramice artystycznej u prof. Hanny Żuławskiej i grafice u prof. Zygmunta Karolaka. Dyplom z wyróżnieniem w zakresie malarstwa uzyskała u prof. Piotra Potworowskiego w 1959 r.
Prace autorki znajdują się w muzeach oraz zbiorach w Polsce i za granicą. Są reprodukowane w opracowaniach Sztuki Polskiej. Stypendystka rządu polskiego, niemieckiego, węgierskiego. Wieloletni wykładowca malarstwa w PLSP w Gdyni Orłowo. Wyróżniona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury m. Gdańska”. Laureatka nagrody Prezydenta Miasta Gdańska i Medalu 800-lecia Miasta Pucka w uznaniu współpracy na rzecz społeczności Miasta Puck (2012). W 2009 i 2010 uzyskała stypendium twórcze Marszałka Woj. Pomorskiego.
Artystka prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Bierze udział w konkursach i jest laureatką licznych nagród i wyróżnień (1968 – Wielki Dyplom Honorowy i 1970 – I nagroda De L’ Assoctation Francaise D’action (comite de patronage Pablo Picasso) na I, II Międzynarodowym Biennale Ceramiki Artystycznej Vallauris (Francja); 1976 – nagroda specjalna De L’Architekture une ceramique de Picasso; 1969 – wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Grafiki Marynistycznej; 1970 – medal, 1973 – nagroda Ministra Kultury i Sztuki a w 1976 – dyplom honorowy na I, II, III Międzynarodowej Wystawie Ceramiki Art. Gdańsk-Oliwa-Sopot; 1971 – I nagroda na Wystawie Okręgu Gdańskiego ZPAP; 1979 – III nagroda w Konkursie Rzeźby „Muzyka i taniec”, Gdyni; 1981 – II i 1983 -I nagroda na II i III Biennale Ceramiki Art. Wałbrzych – Książ; 1990 – I nagroda na IV Biennale Sztuki Sakralnej, Gorzów Wlkp; 2004 – nagroda specjalna na II Wystawie Rysunku, Grafiki i Rzeźby – Trójmiasto; 2006 – Grand Prix na 3 „Puckim Salonie Art.” Puck; 2009 – nagroda specjalna na XV Tczewskim Ogólnopolskim Plenerze Malarskim; 2010 Fundacja Cepelia – Polska Sztuka i Rękodzieło – Warszawa – „60 lat troski o ginące piękno” – medal).

Ewa Łukiewska
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Dyplom uzyskała w 1981 r. z Tkaniny artystycznej w pracowni prof. Józefy Wnukowej. Zajmuje się tkaniną unikatową, malarstwem, rysunkiem i papierem ręcznie czerpanym. Jest laureatką wielu wyróżnień i nagród. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i poza jego granicami.

Dorota Palimeris
Ukończyła PWSSP w Gdańsku w 1986 r. na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuję się projektowaniem wnętrz, malarstwem, rysunkiem i biżuterią unikatową. Zainteresowanie wnętrzami historycznymi i dziejami Gdańska zaowocowało dużą wystawą rysunku „Gdańskie wnętrza sakralne teraz i przed laty”, prezentowaną w Bazylice Mariackiej z okazji millenium miasta. Artystka dokumentowała rysunkiem autentyczne, ale zapomniane miejsca w Gdańsku, które czekały na swoją rewitalizację m.in.: ulicę Wartką, Rycerską, Kotwiczników, zaułek wokół kościoła Św. Jana. Na rysunek przenosiła architekturę, na płótno malarskie zwyczajne warzywa, ogórki, pomidory i fasolę. Kilkakrotnie wystawiała swoje martwe natury w galerii Tawerny „Mestwin”, galerii Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Prace artystki znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, w Niemczech, we Francji i w Grecji.

Barbara Polkowska-Ugwu
Ukończyła PWSSP w Gdańsku w 1987 roku, na Wydziale Architektury Wnętrz.
Zajmuje się tkaniną unikatową, malarstwem, aranżacją przestrzeni wystawowych oraz działalnością pedagogiczną: prowadzi warsztaty artystyczne, jest autorką podręczników do nauczania plastyki.
Swoje prace pokazywała na indywidualnych wystawach w Berlinie, Druskiennikach, Sopocie, Gdańsku, Łodzi, Gdyni. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, krajowych i międzynarodowych m.in.: Ogólnopolskich Wystawach Tkaniny i Miniatury Tkackiej oraz Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; I i II Triennale Współczesnej Tkaniny Artystycznej Wybrzeża (wyróżnienie); „Sans frontieres, sans limites” – projekcie polsko-francuskim w Limoges, Hawrze, Paryżu; „Baltique des Chaleurs” – projekcie międzynarodowej wymiany artystycznej prezentowanym w Kanadzie i w Polsce; Międzynarodowym Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Muzeum m. Gdyni; „Wobec przestrzeni”: Rzeźba – Obiekty tkackie – Instalacje, Centrum św. Jana NCK w Gdańsku (również kurator wystawy).
Laureatka nagród i wyróżnień m.in.: Prezydenta Miasta Gdyni. Prace artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Gdyni, oraz prywatnych kolekcjach we Francji, Kanadzie, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Grażyna Rypel
Urodzona w Gdańsku. Studiowała w gdańskiej PWSSP na wydziale Malarstwa i Grafiki, na kierunku Grafika Użytkowa. Dyplom obroniła w 1989 r. Od 26 lat pracuje jako pedagog prowadząc Pracownię Plastyczną Twórczości Dzieci i Młodzieży przy Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Ma wiele osiągnięć jako nauczyciel i pedagog, biorąc udział w licznych konkursach i wystawach o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Za całokształt pracy pedagogicznej otrzymała w 2005 r. Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska a w 2006 r. otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska. Jest też laureatką medalu Krajowej Komisji Edukacji Narodowej (2008 r.). Uprawia malarstwo-techniki mieszane, rysunek i fotografię. Bierze udział w warsztatach oraz licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych.

Magdalena Schmidt-Góra
Studia na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku i ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. F. Duszeńki 1990 r. Samodzielny pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Ważniejsze wystawy indywidualne : Gdańsk, Kraków, Lublin, Tallin i Tartu (Estonia). Realizuje rysunki, medale, plakiety, tablice pamiątkowe, statuetki, rzeźby, instalacje przestrzenne, projekty scenograficzne. Od 1994 r. jest członkiem Scholi Teatru Węgajty, z którą współpracuje przy realizacji średniowiecznych misteriów i dramatów liturgicznych.

Janina Stefanowicz-Schmidt
Urodzona w 1930 r. w Warszawie. Studiowała na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku pod kierunkiem prof. Horno-Popławskiego w latach 1949-55. Od 1954 r. pracowała na tej samej uczelni, początkowo jako asystentka w pracowni rzeźby prof. Alfreda Wiśniewskiego. Jako profesor tytularny, kierowała stworzoną przez siebie pracownią specjalizacji Małych Form Rzeźbiarskich i Medalierstwa, aż do przejścia na emeryturę w 2003 r. Uprawia rzeźbę monumentalną, małe formy rzeźbiarskie, medalierstwo, a w ostatnich latach głównie rysunek o tematyce biblijnej.
Zrealizowała szereg rzeźb, głównie we wnętrzach sakralnych (Bazylika Mariacka w Gdańsku, kościoły p.w. św. Andrzeja Boboli i św. Bernarda w Sopocie, Pallotynów oraz Zmartwychwstania Pańskiego we Wrzeszczu), rzeźby w parkach (Park Oliwski) i na cmentarzach, cykle małych reliefów, plakiet i medali, monumentalne płaskorzeźby i tablice pamiątkowe.

Małgorzata Strożek
Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu – dyplom z malarstwa w 1987 r. Od 1991 roku prowadzi działalność artystyczno-pedagogiczną w Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Brała udział w wystawach zbiorowych m.in.: „Arsenał 88” – Warszawa, „Konfrontacje 90” BWA Sopot, „Związki” – 99” – Kościół Św. Jana Gdańsk,”, „Związki” – 2011 Gdańsk, a także w warsztatach artystycznych: Międzynarodowa Akademia Umiejętności Twórczych Łódź AHE 2001 i Międzynarodowa Letnia Akademia Sztuki InSEA Przytok 2000, Jelenia Góra. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki (1988) oraz laureatka Medalu Komisji Edukacji Narodowej (2000, 2002, 2003, 2004), Nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu II stopnia (2003) i Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska (2013). Obecnie zajmuje się tkaniną unikatową.

Klaudia Teodorowicz-Bosco
Studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku w latach 1978–1982, kierunek malarstwo oraz w Ecole des Beaux Arts w Paryżu w latach 1982-1984 w pracowni fresku.
Wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą.

Krystyna Wantuch
Dyplom na Wydziale Malarstwa PWSSP w Gdańsku w 1977 r. w pracowni prof. Maksymiliana Kasprowicza. Specjalizacja z tkaniny artystycznej w pracowni prof. Józefy Wnukowej. Stypendium tkackie w Bratysławie. Przez trzy lata pracowała w zakładach Doświadczalnych przy PWSSP pod kierunkiem prof. J. Wnukowej, brała udział w pracach tkackich nad cyklem gobelinów „Muzyka polska” dla Filharmonii Bydgoskiej (technika klasycznego gobelinu).
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą oraz 5wystawach indywidualnych. Należy do grupy tkackiej „5+1″.
Ważniejsze nagrody za tkaniny: 1989 „Inspiracje” – nagroda Towarzystwa Miłośników Gdyni, 1990 „Inspiracje” – I nagroda – Gdynia, 1990 – nagroda w konkursie Konik Morski w Słupsku, 2014 – nagroda Narodowego Muzeum Morskiego na wystawie „Barwy Morza” w Gdyni. Zajmuje się tkaniną artystyczną, ubiorem unikatowym, a od kilku lat malarstwem.

Monika Wilkońska
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 1995 r. ukończone studia w Escuela de Artes Plasticas UNA w Heredii, Kostaryka, Ameryka Centralna. Laureatka stypendium Prezydenta Miasta Gdańska (1995). Dyplom z malarstwa w 1997 roku w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. W 2011 – 2012 ukończone studia podyplomowe z arteterapii, GUMed, Gdańsk. Od 1999 do 2011 r. kierownik Galerii Mariackiej w Gdańsku oraz kurator wystaw. Udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą. Zajmuje się pisaniem ikon kanonicznych. Prócz tego tworzy MONIKONY – obrazy o współczesnej tematyce, malowane na złoconych deskach w konwencji nawiązującej do ikon.
Wystawy indywidualne: 1994 – Galeria Na Piętrze, Gdańsk; 1994 – Galeria Promocyjna, Teatr Polski Szczecin; 1995 – Vio Gran Luz, Galeria Dinorah Bolandi, Heredia, Kostaryka; 1997 – „Monikony”, Kościół p.w. św. Bartłomieja, Gdańsk; 1997 – „W poszukiwaniu światła” Mała Galeria, Gdańsk; 2004 – „Papier i płótno”, Galeria Mestwin, Gdańsk; 2005 – „Monikony”, Muzeum Ciurlonisa, Druskienniki, Litwa; 2009 – Filharmonia Bałtycka, Gdańsk; 2010 – Galeria Mariacka, Gdańsk.

Marek Wróbel
Ur. 1956 r. w Gdańsku. Absolwent gdańskiej PWSSP. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1984 r. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych (ponad 40) i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i zagranicą.
1994 – film dokumentalny TVP Gdańsk pt.: „Marek i Marek”, pokaz w plenerze z Markiem Modelem;
1997 – Druga Nagroda „Cztery Pory Roku-Lato”, Szczecinek;
2004, 2007, 2009 – stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego;
2003/2004 – udział w międzynarodowych spotkaniach twórczych, Gdańsk-Grenoble (Polska, Francja, Katalonia);
2009 – Nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej;
2009 – Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska.

Serdecznie dziękujemy autorom za udostępnienie prac na wystawę i pomoc w montażu oraz pani Roswicie Stern, kuratorowi wystawy, za kompozycję i współorganizację wystawy IKONY w Dworku Sierakowskich.