kwiecień 2018

Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na wystawę malarstwa religijnego. Od 28 marca w dworkowej Galerii Sztuki prezentować będziemy zbiorową wystawę IKON. Gościć będziemy Katarzynę Kobuszewską z Pracowni Ikonograficznej w Płocku oraz Monikę Wilkońską z Pracowni Ikonopisania „Ikonostas” w Gdańsku. Ekspozycja obejmie prace obu autorek – założycielek pracowni, wybrane ikony pisane przez absolwentów warsztatów organizowanych przez M. Wilkońską, a także prace Marii Aftanas-Jujki, Krystyny Wantuch oraz Marka Wróbla. Pokazane zostaną ikony wykonane przy zastosowaniu tradycyjnych, wielowiekowych kanonów, obrazy o współczesnej tematyce, malowane na złoconych deskach w konwencji nawiązującej do ikon oraz tkaniny artystyczne.

Na wernisaż zapraszamy w środę 28 marca br. o godz. 18.00. Wystawę IKON będzie można oglądać do 6 maja br., codziennie w godz. 12.00–18.00.

 Wstęp wolny

Zapraszamy!

MODLITWA IKONOPISA

Ty Boski Mistrzu wszystkiego co istnieje,
oświeć i kieruj duszą i ciałem sług Twoich;
prowadź ich ręce,
aby mogli godnie i doskonale
przedstawiać Twój obraz,
obraz świętej Twojej Matki
wszystkich Twoich świętych
ku chwale, radości i upiększeniu
świętego Twego Kościoła.
Amen. 

(źródło: pracowniaikonograficzna.blogspot.com)

Informujemy, że istnieje możliwość zakupu prac prezentowanych w galerii Dworku. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z autorami lub z biurem TPS.

 

MARIA AFTANAS-JUJKA

Dyplom w 1964 roku w PWSSP w Gdańsku na wydziale malarstwa u prof. Juliusza Studnickiego i prof. Romualda Pietkiewicza oraz z tkaniny unikatowej u prof. Józefy Wnukowej. Pierwsza wystawa indywidualna tkaniny w BWA w Gdyni w 1977 roku. Od tego czasu udział w wielu plenerach i wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Gdyni, Gdańsku Łodzi, Kowarach oraz zagranicznych w Jugosławii, Czechosłowacji, Austrii, Francji, Danii, Wielkiej Brytanii.

Zajmuje się głównie tkaniną unikatową, rysunkiem portretowym, malarstwem.

Jej tkaniny znajdują się w muzeach w Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim i w zbiorach prywatnych

 

KATARZYNA KOBUSZEWSKA

Urodzona w 1970 r., płocczanka, z wykształcenia plastyk, od wielu lat zainteresowana wschodnim malarstwem religijnym. Uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych warsztatach oraz plenerach. Pisze ikony stosując tradycyjne, wielowiekowe kanony – wykonanie podobrazia, proces przenoszenia rysunku, złocenie, technika tempery żółtkowej.

Założycielka Pracowni Ikonograficznej w Płocku, która skupia ludzi zafascynowanych ikoną oraz prowadzi sklep z profesjonalnymi podobraziami i akcesoriami ikonopisarskimi. Prowadzi warsztaty ikonopisania i złocenia dla początkujących i zaawansowanych.

Ikony Katarzyny Kobuszewskiej zamawiane są głównie przez prywatne osoby na użytek domowy, ale znajdują się również w kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku oraz w kaplicy Młodzieżowego Centrum Edukacyjno- Wychowawczego „Studnia” w Płocku.

Prywatnie żona i mama dwóch córek.

Wystawy:

  • 2013 – wystawa zbiorowa „Ikony Maryjne” w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie,
  • 2014 – poplenerowa wystawa ikon w Sanktuarium Matki Bożej w Czerwińsku n/Wisłą,
  • 2016 – wystawa zbiorowa Pracowni Ikonograficznej w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, wystawa indywidualna w kościele św. Jadwigi w Nieszawie, wystawa indywidualna „Ikony Katarzyny Kobuszewskiej” w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, wystawa indywidualna „Od deski do ikony” w Mławie,
  • 2017 – wystawa indywidualna „Ikona – obraz tajemnicy” w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie k/Jeleniej Góry.

 

Więcej na www.pracowniaikonograficzna.blogspot.com/p/ikony.html

 

KRYSTYNA WANTUCH

Dyplom na Wydziale Malarstwa PWSSP w Gdańsku w 1977 r. w pracowni prof. Maksymiliana Kasprowicza. Specjalizacja z tkaniny artystycznej w pracowni prof. Józefy Wnukowej. Laureatka stypendium tkackiego w Bratysławie. Przez trzy lata pracowała w zakładach Doświadczalnych przy PWSSP pod kierunkiem prof. J. Wnukowej, brała udział w pracach tkackich nad cyklem gobelinów „Muzyka polska” dla Filharmonii Bydgoskiej (technika klasycznego gobelinu).

Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą oraz 5 wystawach indywidualnych. Należy do grupy tkackiej „5+1″.

Ważniejsze nagrody za tkaniny : 1989 „Inspiracje” – nagroda Towarzystwa Miłośników Gdyni, 1990 „Inspiracje” – I nagroda – Gdynia, 1990 – nagroda w konkursie Konik Morski w Słupsku, 2014 – nagroda Narodowego Muzeum Morskiego na wystawie „Barwy Morza” w Gdyni.

Zajmuje się tkaniną artystyczną, ubiorem unikatowym, a od kilku lat malarstwem.

 

MONIKA WILKOŃSKA

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dyplom w 1997 roku w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego), Escuela de Artes Plasticas UNA w Heredii, (Kostaryka) oraz studiów podyplomowych z arteterapii (GUMed). W latach 1999–2011 pracowała jako kierownik Galerii Mariackiej w Gdańsku oraz kurator wystaw. Zajmuje się pisaniem ikon kanonicznych. Ponadto tworzy MONIKONY – obrazy o współczesnej tematyce, malowane na złoconych deskach w konwencji nawiązującej do ikon.

Jest założycielką Pracowni Ikonopisania „Ikonostas” w Gdańsku gdzie prowadzi warsztaty tworzenia ikon.

 

MAREK WRÓBEL

Ur. w 1956 r. w Gdańsku. Absolwent gdańskiej PWSSP (dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1984 r.). Brał udział w wielu wystawach indywidualnych (ponad 40) i zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestnik międzynarodowych spotkań twórczych Gdańsk-Grenoble (Polska, Francja, Katalonia, 2003/2004). Laureat stypendium twórczego Marszałka Województwa Pomorskiego (2004, 2007, 2009) oraz Nagrody Jubileuszowej Prezydenta Miasta Gdańska. W 2009 r. nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i zagranicą.