Kwiecień – maj 2021 | Ikony, monikony, rysunki Online

 

 

Swoimi obrazami Monika Wilkońska wprowadza nas w krainę światła i wewnętrznego pokoju. Stawia nas twarzą w twarz z człowiekiem poszukującym i odnajdującym utracony raj w swoim wnętrzu. Dzięki swojej wrażliwości i wyjątkowej sprawności warsztatowej udaje jej się wyrazić wolę ocalenia człowieka zagubionego pośród własnych lęków i niepokojów. Prosta tematyka obrazów nie wymaga skomplikowanych uzasadnień konceptualnych. Są one wyrazem codziennych poszukiwań, wynikających z przekonania, że życie człowieka może być jeszcze pełniejsze. Dzięki alchemii jej malarstwa zapomniana technika w połączeniu ze współczesną tematyką tworzą czytelny, uniwersalny, artystyczny przekaz.

Prof. Miguel Hernandez Bastos
Escuela de Artes Plasticas UNA w Heredii, Kostaryka

 

 

W maju zaprosiliśmy Państwa na wystawę indywidualną Moniki Wilkońskiej – malarki, ikonopisarki, animatorki, absolwentki gdańskiej ASP oraz Escuela de Artes Plasticas Universidad Nacional Autonoma w Kostaryce. Na ekspozycję w dworkowej Galerii Sztuki składają się wykonane tradycyjnie ikony kanoniczne, monikony – obrazy o współczesnej tematyce, malowane na złoconych deskach w konwencji nawiązującej do ikon, a także rysunki. Kolekcję ikon uzupełniły obrazy powstałe w gdańskiej pracowni Ikonostas, której przewodzi autorka.

 

Wystawę IKONY, MONIKONY, RYSUNKI prezenowaliśmy także w wersji wersji wirtualnej dostępnej na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Wystawę ONLINE można oglądać do 20 kwietnia 2021 r.

Zapraszamy serdecznie
Dostęp bezpłatny
www.tps-dworek.pl
FB:\ Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

 

 

 

 

 

 

Eksponowane na wystawie tytułowe MONIKONY to obrazy malowane na starych deskach, z zastosowaniem pozłoty oraz z wykorzystaniem techniki ikonograficznej, jednakże o odmiennej tematyce. Moje obrazy przybliżają odbiorcy magię i urok codziennego życia, podobnie jak ikony przybliżały wierzącym tajemnice wiary. Tak jak kanoniczne ikony oszałamiają zmysły solidnością deski, blaskiem złota, czystością barw, lapidarnością kompozycji, chropowatością faktury, przetarciami pozłoty.

Tak jak ikony wprowadzają odbiorcę w tajemnicę rzeczywistości niewidzialnej, boskiej tak MONIKONY wprowadzają widza w tajemnicę rzeczywistości człowieczej. W odróżnieniu jednak od ikon sakralnych, które poprzez ścisłe trzymanie się prawideł kanonu przywołują rzeczywistość nadprzyrodzoną i doskonałą – moje prace są wyrazem poszukiwań w odwrotnym kierunku.

Są niezgrabne, krzywe, niewycyzelowane… Nie aspirują do odzwierciedlenia transcendentalnej harmonii boskiego porządku, lecz przez swą niedoskonałość starają się jak najprecyzyjniej ukazać prawdę o człowieku i jego świecie: godności człowieka, jego cierpieniu, szczęściu, lęku, trudach i troskach ale także zachwytu życiem samym.

MONIKONY powstają na „śmieciach” – przedmiotach niechcianych zniszczonych i odrzuconych: na deskach starej podłogi, blacie stołu, drzwiach, desce od prasowania. Te odrzucone przedmioty zostają podniesione do rangi dzieła sztuki. Przestały być przedmiotami, teraz jako obiekty artystyczne wprowadzają widza w „rzeczywistość cudowną” – la realidad maravillosa.

Prace na papierze także wpisują się w nurt tych samych poszukiwań. Powstają wedle opracowanej przeze mnie technologii: nalewania masy papierowej na stare, pokryte koronką pleśni kartony. Powstają grube, szorstkie, „przydymione” czerpanym papierem podkłady. Dopiero na tak przygotowanym podłożu pojawia się rysunek, kolor, faktura. Włączam także w prace na papierze elementy kaligrafii, co narzuca się samo poprzez użyty materiał, a także dlatego, iż każda z prac inspirowana jest konkretnym dziełem literackim.

Monika Wilkońska

 

 

Monika Wilkońska

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – dyplom z malarstwa w 1997 roku w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego. W 1995 ukończyła studia w Escuela de Artes Plasticas Universidad Nacional Autonoma, Heredia, Kostaryka, Ameryka Centralna. Jest także absolwentką studiów podyplomowych w dziedzinie arteterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (2012).

Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Laureatka stypendium Prezydenta Miasta Gdańska (1995). Od 1999 do 2011 kierownik Galerii Mariackiej w Gdańsku oraz kurator wystaw.

Zajmuje się pisaniem ikon kanonicznych. Tworzy również MONIKONY – obrazy o codziennej tematyce wykonane techniką indywidualną – malowane na złoconych deskach w konwencji nawiązującej do ikon. Jest liderka wspólnoty ikonopisarzy świeckich Pracownia Ikonostas.

 

WYSTAWY INDYWIDUALNE

1994 – Galeria Na Piętrze, Gdańsk,

1994 – Galeria Promocyjna, Teatr Polski Szczecin,

1995 – Vio Gran Luz, Galeria Dinorah Bolandi, Heredia, Kostaryka,

1997 – Kościół p.w. św. Bartłomieja, Gdańsk,

1997 – W poszukiwaniu światła, Mała Galeria, Gdańsk,

2004 – Papier i płótno, Galeria Mestwin, Gdańsk,

2005 – Monikony, Muzeum Ciurlonisa, Druskienniki, Litwa,

2009 – Filharmonia Bałtycka, Gdańsk,

2010 – Galeria Mariacka, Gdańsk,

 

WYSTAWY ZBIOROWE

1999 – Promocje 98 – Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych, PGS Legnica (najlepsze dyplomy 1998),

2002 – Duch tchnie, Galeria Mariacka, Gdańsk,

2003 – Demode, Galeria Dainava, Druskienniki, Litwa,

2005 – Gdańscy Artyści, Ratusz Głównomiejski,

2013 – Koty, Dworek Sierakowskich, Sopot,

2016 – Ikony, Dworek Sierakowskich, Sopot,

2018 – Czerwone maki, PGS, Sopot,

2018 – Ikony, Dworek Sierakowskich, Sopot,

 

 

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Miasta Sopotu.