KWIECIEŃ, TEATR ONLINE

 

 

W najbliższym Teatrze przy Stole Online zaprezentujemy współczesną sztukę obyczajową rosyjskiego satyryka Wiktora Szenderowicza. „Poszkodowany Goldiner” to rozgrywająca się w nowojorskich realiach śmieszna i zarazem gorzka komedia o tym „jak się w życiu dziwnie plecie”. Pewnego dnia główny bohater zostaje ofiarą wypadku. Mimo że sam się do niego przyczynił kobieta prowadząca pojazd zostaje skazana na kilkadziesiąt godzin opieki nad poszkodowanym. Jak ułożą się wzajemne relacje tych dwojga: Wulfa Goldinera, rosyjskiego Żyda, który nigdy nie zaklimatyzował się w Nowym Jorku i pani Watson, emigrantki doceniającej amerykański styl życia?

Autorem polskiego przekładu sztuki jest Jerzy Czech. W role głównych bohaterów wcielą się: Elżbieta Goetel-Dąbkowska i Krzysztof Gordon. Opiekę reżyserską nad spektaklem sprawuje Krzysztof Gordon, a kulisy sztuki odsłoni teatrolog Małgorzata Jarmułowicz, profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Premiera online: 4 kwietnia 2021 r.
Sztukę można oglądać do 17 kwietnia br. na:
www.tps-dworek.pl
FB:/Towarzystwo Przyjaciół Sopotu

 

Dostęp bezpłatny.
Zapraszamy!

 

Wiktor Szenderowicz

Urodzony w 1958 roku dziennikarz, prezenter telewizyjny, opozycjonista, czołowy satyryk współczesnej Rosji. W 1980 roku ukończył Moskiewski Państwowy Instytut Kulturalny ze specjalnością reżysera, a w 1988 roku staż-asystenturę w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina ze specjalnością pedagoga ruchu scenicznego. Przez 7 lat wykładał na Rosyjskim Uniwersytecie Sztuki Teatralnej GITIS.

Uprawia różne gatunki literackie, wydał szereg książek, jest także autorem wielu sztuk teatralnych. Jego komedia „Ludzie i aniołowie” („Dwa angieła, czetyrie człowieka”) od 2002 roku znajduje się w repertuarze Teatru Olega Tabakowa.

Przez wiele lat W. Szenderowicz występował w popularnych programach telewizyjnych „Kukły”, „W sumie” i „Bezpłatny ser”. Obecnie współpracuje ze stacjami radiowymi „Radio Swoboda” oraz „Echo Moskwy”.

W twórczości W. Szenderowicza widać wiele umiejętnie przetworzonych tropów literackich: farsy polityczne przeplatają się z bogatą tradycją teatru absurdu, świeże reinterpretacje kultowych tekstów z oryginalną autorską sygnaturą.

 

O sztuce

Stary Żyd Wulf Goldiner, niegdyś sekretarz komitetu partii w charkowskich zakładach energetycznych, dożywa swoich dni na Brighton Beach, nowojorskim skupisku emigrantów ze Związku Radzieckiego. Jest jednym z tych, którzy nigdy się w USA nie zaaklimatyzowali. Kiedy pewnego dnia wychodzi do miasta, przechodząc na czerwonym świetle zostaje potrącony przez samochód prowadzony przez panią Watson. Goldiner mocno ucierpiał w wypadku, a kobieta została skazana na 80 godzin opieki nad poszkodowanym.

Pani Watson zjawia się w jego mieszkaniu i zastaje go śpiącego. Na wieść, że wizytę złożyła mu sprawczyni jego nieszczęścia, Goldiner najpierw obrzuca ją wyzwiskami, by w końcu niechętnie przyjąć jej pomoc – zakupy i sprzątanie mieszkania.

Kolejne spotkania poprawiają ich wzajemne stosunki. Pani Watson stopniowo nabiera do niego sympatii i vice versa – Goldiner pozbywa się nieufności do niej. Poprawia się też jego stan zdrowia – zaczyna chodzić, więc pani Watson zabiera go na przechadzki na bulwar, miejsce spotkań emigranckiej społeczności. Dobrze zapowiadającą się relacje rujnują jednak miłosne kłamstewka Goldinera, a on sam słabnie i trafia na dwa tygodnie do szpitala. Czy ponowne spotkanie i wzajemne odkrycie prawdy o sobie zbliży tych dwoje ludzi? Czy mimo wszystko uda im się zaprzyjaźnić?

 

 

„Poszkodowany Goldiner” prezentowany jest w Teatrze przy Stole Online za zgodą licencyjną Agencji Dramatu i Teatru z Warszawy.

 

Sztuki Wiktora Szenderowicza wydane zostały w zbiorze „Pan Ein i inne historie”, który ukazał się w kwietniu 2019 nakładem wydawnictwa ADiT.Na tę antologię składa się siedem dramatów rosyjskiego satyryka i opozycjonisty w tłumaczeniu Jerzego Czecha, wywiad tłumacza z autorem i wybór aforyzmów twórcy. Książka opatrzona została okładką projektu znakomitego grafika, Lecha Majewskiego, oraz rysunkami satyrycznymi, dopełniającymi wymowę dramatów.

W antologii znalazły się następujące sztuki:

  • Ludzie i anioły
  • Imiennik Schweitzera
  • Pan Ein i problemy ochrony przeciwpożarowej
  • Poszkodowany Goldiner
  • Wieczorna eskapada towarzystwa niewidomych
  • Piotruś
  • Koncepcja
  • A mogli rozstrzelać. Z Wiktorem Szenderowiczem Rozmawia Jerzy Czech
  • Aforyzmy Wiktora Szenderowicza 

Publikacja została wydana w ramach Programu Wsparcia Tłumaczeń Literatury Rosyjskiej TRANSCRIPT Fundacji Michaiła Prochorowa.

Zainteresowanych antologią „Pan Ein i inne historie” zapraszamy na stronę wydawcy >>

źródło: www.adit.art.pl

 

Projekt współfinansowany ze środków: