Letnie koncerty klasyczne | Rozmowy z Fryderykiem | Henning Brand i Margaux Kier (Niemcy) | 25-27.07.2021

 

W lipcu razem z artystami z Kolonii (Niemcy) Henningiem Brandem i Margaux Kier zaprosiliśmy na letnie koncerty klasyczne w Dworku Sierakowskich. W niedzielę, 25 lipca o godz. 18.00 oraz we wtorek, 27 lipca o godz. 18.00 zaprezentowaliśmy „Rozmowy z Fryderykiem – Gespräch mit Frédéric”. W programie wieczorów poetycko-muzycznych znalazły się się walce, mazurki, ballady, etiudy i inne utwory Fryderyka Chopina, a także fragmenty listów i cytatów tego najwybitniejszego polskiego kompozytora.

 

Wstęp wolny!
Zapraszamy do zapoznania się z programem koncertu i udziału w wydarzeniu.

 

 

PROGRAM LETNICH KONCERTÓW KLASYCZNYCH

25 lipca 2021, godz. 18.00
27 lipca 2021, godz. 18.00

 

Rozmowa z Fryderykiem – Gespräch mit Frédéric”
Recital fortepianowy, czytanie listów i cytatów F. Chopina

Henning Brand – fortepian
Margaux Kier – recytacja, czytanie

 

Frédéric Chopin (1810-1848)

Valse e-moll op. posthum Brown-Index 56

Mazurek a-moll op. 7 Nr. 2

Mazurek f-moll op. 7 Nr. 2

Mazurek cis-moll op. 30 Nr. 4

Ballade Nr. 4 f-moll op. 52

Nocturne H-Dur op. 32 Nr. 1

Andante Spianato et Grande Polonaise Brilliante op. 22

Etude cis-moll op. 10 Nr. 4

 

 

 

 

 

Henning Brand

Pianista pochodzi z Lemgo w Westfalii (Niemcy). Studiował jako młodzik w Detmold University of Music, potem w Amsterdam School of the Arts, studiował także perkusję jazzową. Od roku 2004 mieszka i pracuje jako muzyk, kompozytor i producent w Kolonii. Henning Brand od najmłodszych lat ukochał muzykę Fryderyka Chopina. Jako artysta wędrujący między różnymi gatunkami muzyki szuka w jego twórczości połączeń tradycji z nowoczesną harmonią i melodią jazzu. Od 2019 roku współtworzy projekt „String Art Cologne – Quintessential Landscapes” z Radkiem Stawarzem, Johannesem Platzem (skrzypce, altówka), Hugo Smitem (wiolonczela), Svenem Otte (kontrabas). „Quintessential Landscapes” to koncerty łączące oryginalne kompozycje Fryderyka Chopina z muzyką improwizowaną. W czerwcu 2021 r. odbył się premierowy koncert tego projektu.

Oprócz zamiłowania do muzyki fortepianowej Henning Brand przez lata pracował jako kompozytor i producent muzyki scenicznej dla teatru – w latach 2005-2011 jako muzyk i dyrektor muzyczny w teatrze w Kolonii realizował własne spektakle. W latach 2006-2012 był zaangażowany jako muzyk i dyrektor muzyczny w Düsseldorfer Schauspielhaus. Tam zrealizował własną produkcję „Sans Titre” (2012). Pracował także w szwajcarskim Theater Basel jako dyrektor muzyczny, kompozytor i producent, a następnie jako dyrygent w teatrach miejskich w Darmstadt, Oldenburgu i Moguncji, a także w teatrach w Bielefeld, Bambergu oraz w Mainz State Theatre.

W 2016 roku zrealizował muzyczną produkcję sceniczną z wydaniem płyty CD z Orkiestrą Państwową Filharmonii w Moguncji. Pod dyrekcją Henninga Branda orkiestra nagrała muzykę do spektaklu „Aschenbrödel”. W 2017 roku z Filharmonią w Bielefeld jako kompozytor, dyrygent i producent przygotował spektakl muzyki scenicznej „Schneeweißchen und Rosenrot”.

W 2020 r. miała miejsce światowa premiera wierszy Else Lasker Schüler w oprawie muzycznej Henninga Branda (fortepian) i Margaux Kier (wokal) w Heydt Museum Wuppertal z okazji finisażu rocznej wystawy jej prac, Theater Anderwelten Wuppertal/Kolonia; Concept: Heiner Bontrup.

 

Henning Brand jest członkiem Towarzystwa Chopinowskiego w Republice Federalnej Niemiec, I.F.M. w Kolonii (Inicjatywa na rzecz Free Music Cologne e.V.) oraz GEMA i GVL.

www.henningbrand.de

 

 

 

 

Margaux Kier

Artystka pochodzi z Bydgoszczy, a od 12 roku życia mieszka w Kolonii w Niemczech. Po studiach medycznych zdobyła wykształcenie jako aktorka i piosenkarka. Na początku 2000 roku wspólnie z kolońskimi muzykami jazzowymi założyła zespół Margaux & die BANDiten, który koncertował już kilka razy w Polsce. To projekt najbliższy sercu tej artystki, która tworzy programy, pisze muzykę i teksty. Ostatnia płyta zespołu EUPHORIA to oda dla Europy w ośmiu językach.

Występowała na offowych scenach teatralnych w Kolonii, oraz w teatrze w Dortmundzie. Przez wiele lat była członkiem niemiecko-polskiego teatru eksperymentalnego Actors’ Studio Ensemble, z którym grała miedzy innymi w Niemczech, Polsce, Egipcie, na Łotwie, w Hiszpanii i Anglii. Reżyseruje spektakle i prowadzi warsztaty teatralno-muzyczne dla młodzieży w całej Europie. Jest członkiem Mobile Literatur-Guerilla oraz Theater Anderwelten Wuppertal w Kolonii.

www.margauxunddiebanditen.de

 

 

 

 

Letnie koncerty klasyczne towarzyszą sopockim spotkaniom z Norwidem pod hasłem „Fortepian Szopena” – w 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida.Organizatorem wydarzenia Fortepian Szopena – spotkania z Norwidem, Sopot 2021. W 200-rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida (1821-1883) jest Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.

Festiwal odbędzie się pod patronatem: Prezydenta Miasta Sopotu, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Instytutu Książki, Instytutu Literatury oraz patronatem medialnym: TVP Kultura, TVP Gdańsk, trojmiasto.pl, Radia Gdańsk i dwumiesięcznika literackiego Topos„.

Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Gminy Miasta Sopotu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

 

 

Partner:

  

 

 

Patronat:


 

Patronat medialny:

 

 

Recital …bo Chanson lubi JAZZ >>
24 lipca 2021, godz. 19.00

„Mocna fala – Starke Brandung“
Recital …bo Chanson lubi JAZZ

Henning Brand – fortepian
Margaux Kier – wokal, ukulele

 

Margaux Kier & Henning Brand z Koloni przekraczają granice między gatunkami muzyki i rodzajami sztuki, łącząc world music, z chanson, jazzem, teatrem i literaturą.  Podróżują jako duet oraz w międzynarodowym składzie ze swoimi długoletnimi towarzyszami wyśmienitymi jazzmenami jako „Margaux & die BANDiten” na niemieckich i polskich scenach. Piosenkarka, aktorka i założycielka bandu Margaux pisze teksty, muzykę i opracowuje dramaturgicznie programy zespołu; pianista i perkusista Henning Brand komponuje i aranżuje utwory. Ich ostatnia płyta Euphoria to tour de force po starej i nowej Europie. Tradycja spotyka się z nowoczesnością kalejdoskop zagubionej muzyki świata, sprężysty jazz fusion, francuskie pieśni, polski garażowy punk, niemiecki kompozytor pop. Fragmenty z płyty,  własne wiersze oraz kilka pięknych, starych i zabawnych piosenek miłosnych można usłyszeć wieczorem na ”Mocnej fali” …bo Chanson lubi JAZZ.

www.margauxunddiebanditen.de

FB:/Margaux und die BANDiten
Youtube: MargauxBand